اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

حقوق حیوانات در ایران و جهان را بشناسیم...

Collapse
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts

 • حقوق حیوانات در ایران و جهان را بشناسیم...

  امروزه توجه جوامع بشری به این مسأله جلب شده است که فقط انسان ها از حقوق مختلف برخودار نیستند، بلکه تمام آنچه روی زمین وجود دارد مانند کوه ها، دریاها، جنگل ها، گیاهان، آبزیان و حیوانات نیز دارای حقوقی می باشند. با مقدمه ای بر حقوق حیوانات مطمئنا اطلاعات کافی در این زمینه کسب خواهیم کرد.
  در این بین، همواره حیوانات اهمیت ویژه ای داشته اند؛ چرا که انسان نزدیکی معناداری بین ویژگی های زندگی گیاهی و نوع خود نمی دید و در مقابل، احساس آشنایی باحیوانات داشته است؛ موجوداتی که مانند او راه می رفتند و رشد می کردند، غذا می خوردند، آشیانه می ساختند، بچه دار می شدند، بیمار می شدند و درنهایت می مردند. این ها برای ذهن انسان شباهت های کوچکی نبودند که قابل اغماض باشند؛ علاوه بر این، حیوانات منافع بسیاری برای انسان داشتند. برای همین مسأله انسان از همان ابتدا به حیوانات علاقه مند شد و این فرآیند تا آنجا پیش رفت که به جهت شباهت های مادی اش با حیواناتف مانند خوردن، خوابیدن و غرایز جنسی اکثر فلاسفه ی قدیم در تعریف انسان، او را حیوانی ناطق می نامیدند.
  همه ی این موارد، گویای آن سات که حیوانات اهمیت اساسی در زندگی ما دارند، اهمیتی که امروزه به مراتب بیشتر از تأمین نیازهای اساسی و پایه ای زندگی روزمره ی ماست.
  ولی علی رغم آن، متأسفانه ما انسان ها با خودخواهی تمام، حقوق آنها را سلب نموده و به نفع خود به کار گرفته ایم تا آنجا که طول چند هزار سال گذشته ابعاد سوء استفاه از حیوانات آنقدر وسیع شده ست که امروزه به هر گوشه ای از زندگی انسان ها نگاه کنیم، مستقیم یا غیرمستقیم به نمونه های بارزی از زیر پاگذاشتن حقوق طبیعی حیوانات می رسیم.
  به طور نمونه، آمار حیوانات نشان می دهد که روزانه 15 میلیون حیوان خونگرم در سراسر جهان در آزمایشگاه ها شکنجه می شوند، می میرند یا زجر می کشند، در حالی که محققان مشغول یافتن راه درمانی برای مشکلات بشر هستند. طبق تحقیقاتی که در سال 2001 انجام شده است، بیش از 42 درصد خوک های آبی در حالی که هنوز زنده و هوشیارند، پوست کنده می شوند. در سال 2007 بر پایه ی اخبار رسانه ها حدود 1880 مورد بدرفتاری با حیوانات گزارش شد که از این تعداد 1212 مورد آن، سگ ها و 3370 مورد گربه ها و بیش از 470 گونه دیگر حیوانی به طرق مختلف به دست انسان ها مورد آزار و شکنجه قرار گرفته اند.
  از سوی دیگر سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل در گزارشی اعلام نموده است: در طول چند سال آینده 20 درصد از نژادهای حیوانات اهلی از بین می روند. براساس این گزارش بیش از 7600 نژاد حیوانی که در بانک اطلاعات فائو به ثبت رسیده استف 190 نوع آنها در پانزده سال اخیر از میان رفته اند و بیش از 1500 نژاد دیگر در خطر انقراض نسل قرار دارند.
  هر کدام از ما در طول عمرمان، شاهد مرگ صدها گربه در کوچه و خیابان های محل زندگی مان بوده ایم. 90 درصد مرگ اینحیوانات به خاطر بی احتیاطی انسان ها در هنگام رانندگی می باشد.
  حتی اگر ما بخواهیم نمی توانیم تمام حقوقی را که در طول چندهزار سال از میلیاردها حیوان گرفته ایم، به آنها پس دهیم یا رنج، شکنجه و وحشتی که برای آنها به وجود آورده ایم، جبران کنیم، ولی در حال حاضر می توانیم از اعمال خشونت بیشتر در برخورد با آنها خودداری کنیم.
  اهم حقوق حیوانات عبارتند از :تدارک آب و خوراک مناسب، جایگاه، شرایط زیستی و روانی صحیح، رسیدگی به بهداشت و درمان آنها – با توجه به وجود بیماری های مشترک بین انسان و دام- به کارگیری شایسته، عدم ایذاء و سوء استفاده از آنها.
  در این مبحث به دو مورد حقوق حیوانات که از دیدگاه اخلاق پزشکی لازم است بیشتر به آن توجه گردد، اشاره می کنیم:
  • سوء استفاده ی غیراخلاقی از حیوانات مانند شکار نمودن، بازیچه قراردادن و نزاع انداختن بین آنها جهت سرگرمی و تفریح.
  • کشتار گونه های کم حیوانات، تلف شدن آنان در انجام آزمایش، خرید و فروش غیرقانونی (قاچاق حیوانات) و نگهداری آنها در شرایط نامطلوب.
  خوشبختانه طبق آمار موجود طی 20 سال گذشته ، در دنیا تعداد حیوانات مورد استفاده در تحقیقات به دلیل هزینه، قوانین و فشار از سوی حامیان حقوق حیوانات، به میزان 30 تا 50 درصد کاهش یافته است.
صبر کنید ..
X