اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

آرامگاه خواجه ربیع

Collapse
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts

 • آرامگاه خواجه ربیع

  آرامگاه خواجه ربیع در شمال غربی مشهد در انتهای خیابان خواجه ربیع واقع است. این بنا به توصیه شیخ بهایی توسط شاه عباس صفوی ساخته شده است. آرامگاه خواجه ربیع مشهد بنای باشکوه و زیبایی واقع در باغی وسیع و مصفا بر کناره ی راست کشف رود در حاشیه شمالی شهر است. این مقبره دارای گنبدی با ساقه ای بلند به ارتفاع ۱۸ متر است که بر روی بنایی چهار ایوانی قرار دارد و از بیرون به صورت هشت ضلعی نمایان است. گنبد بنا دو پوششه و پوشیده از کاشی های زیبای فیروزه ای است. درون آن هم مزین به نقاشی های طلایی رنگ و اخرایی چشم نواز است.
  جاذبه های مشهد


  روستایی که باغ آرامگاه خواجه در آن واقع شده است (حسین آباد خواجه ربیع) نام دارد و از جمله موقوفات مزار خواجه می باشد. اداره ی باغ و مزار خواجه ربیع در قرن اخیر برعهده ی آستان قدس رضوی است در حالیکه پیش از آن متولی خاصی داشته است. در وقفنامه ی قابل تاملی که از مدرسه پریزاد مشهد با تاریخ ۸۲۳ قمری باقیست بانی آن مدرسه (پریزاد خانم) از اعقاب خواجه ربیع معرفی شده است.
  سفر به مشهد


  باغ خواجه ربیع یکی از قبرستانهای مهم شهر مشهد محسوب می شود. جد قاجارها(فتحعلی خان قاجار) نیز که در سال ۱۱۳۹ قمری توسط نادرقلی افشار در همان باغ کشته شده در زیر گنبد مقبره ی خواجه مدفون است،بدین سبب در دوره ی قاجاریه توجه ویژه ای به این مزار شده است.
  آرامگاه خواجه ربیع


  منبع: https://mosafersalam.com
صبر کنید ..
X