اطلاعیه

Collapse
هیچ اطلاعیه ای هنوز ایجاد نشده است .

پارک ملی قبوستان آذربایجان

Collapse
X
 • فیلتر
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
new posts

 • پارک ملی قبوستان آذربایجان


  پارک ملی قوبوستان که در سایت میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است یک مکان دیدنی و تاریخی در کشور آذربایجان محسوب می‌شود. این مکان مملو از آثار باستانی سنگی، سنگ های حکاکی شده و مخصوصا کوه های آتش فشان گل و لای است. منطقه پارک ملی قوبوستان

  این میراث تاریخی در واقع منطقه‌ای تپه‌ای و کوهستانی به شمار آمده و در جنوب شرقی رشته‌کوه‌ های قفقاز واقع شده است. فاصله آن از شهر باکو تنها 64 کیلومتر بوده و در جنوب شرقی پایتخت آذربایجان و کرانه‌های غربی دریای خزر واقع شده است. اما دلیل این نام ‌گذاری برای پارک ملی قوبوستان چیست؟
  دره‌ هایی بسیار تنگ و دارای عمق زیاد که به زبان ترکی قبو نامیده می‌شوند این منطقه را قطع می‌کنند و احتمال می‌دهیم دلیل نام‌ گذاری نیز دقیقا همین مورد باشد. پارک ملی قوبوستان از سال 1966 در لیست مناطق بسیار باارزش در سرتاسر آذربایجان قرار گرفت و دولت از آن زمان تلاش می‌کند از منطقه حفاظت کند. دلیل اهمیت پیدا کردن این منطقه طبیعی برای دولت، قرار گرفتن سنگ‌ نگاره‌ های تاریخی و آثار باستانی دارای قدمت بالا در آن است.
  اهمیت سنگ نگاره های باستانی واقع در پارک ملی از همه بیشتر است، چرا که سبب شد در سال 2007 در لیست میراث جهانی یونسکو قرار بگیرد. از قرون وسطی سنگ نگاره هایی در پارک ملی قوبوستان وجود داشته و خوشبختانه گذر زمان تاثیر مخرب زیادی بر روی آن‌ها نگذاشته است. کشف اهمیت منطقه پارک ملی قوبوستان

  در سال 1930 میلادی و به دنبال رفتن عده‌ای از افراد که به منظور استخراج شن از معدنی درون منطقه پارک ملی به آن‌جا رفته بودند مشخص شد منطقه‌ای که در آن پا گذاشته‌اند بسیار با اهمیت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنند. آن‌ها حین حفاری‌ های خود به سنگ تراشی هایی بر روی صخره ها برخورد کردند. تلاش بیشتر آن‌ها به کمک افرادی دیگر سبب شد غارهای ساخت دست بشر بیشتری در منطقه پارک ملی قوبوستان کشف شوند.
  اما یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت منطقه، تعدد سنگ های حجاری شده درون آن است، به طوری که نزدیک به 6 هزار سنگ تراشی در منطقه وجود دارد، آثاری باستانی که منشا آن‌ها از 5 هزار تا 40 هزار سال پیش متغیر است! مشاهده باقی مانده هایی از غارهای قابل سکونت و چندین سکونت گاه از دیگر قسمت های شگفت‌ آور این منطقه است. انسان ها بعد از آخرین عصر یخبندان و تا زمان رسیدن به قرون وسطی درون این مناطق زندگی می‌کردند.
  پارک ملی قوبوستان آب و هوایی تقریبا خشک و متمایل به نیمه گرمسیری داشته و تابستان های آن به همین دلیل بسیار خشک است. به دلیلی مشابه در زمستان ها با منطقه‌ای معتدل رو به رو می‌شویم. اما نکته جالب این است که با وجود برقرار بودن چنین شرایط آب و هوایی، گیاهان وحشی متعددی در پارک ملی قوبوستان روییده است که نشان می‌دهد چشمه هایی در زیر زمین آن وجود دارد..... . . تور دبی ، تور باکو ، تور استانبول ، تور تفلیس ، تور لحظه آخری دبی ، تور لحظه آخری باکو ، تور لحظه آخری استانبول ، تور لحظه آخری تفلیس ، تور ارزان دبی ، تور ارزان باکو ، تور ارزان استانبول ، تور ارزان تفلیس سفر به باکو در این منطقه انواع پوشش گیاهی نواح کویری وجود داشته و حیواناتی همچون بز و گوزن، شیر، گرگ، غزال، گراز وحشی و دیگر موارد زندگی می‌کنند. با توجه به شرایطی که در این منطقه برقرار است، دیدن قسمت های قابل دسترسی و تردد آن به هر مسافر آذربایجان توصیه می‌شود.


صبر کنید ..
X