رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
aminomi

راهنمای ارتقاء سخت‌افزاری لپ‌تاپ

پست های پیشنهاد شده

ارسال شده در (ویرایش شده)

12c1774e530ac9d0fb8154db3d69639e_XL.jpg

 

 

ارتقاء سخت‌ا??زاری لپ‌تاپ‌ها به آسانی رایانه‌های رومیزی نیست. در واقع ارتقا قطعات لپ‌تاپ‌های جدید سخت‌تر هم شده است. با این حال باز هم ممکن است مایل باشید لپ‌تاپ خود را با رم بیشتر یا یک هارد SSD نونوار کنید. بسیاری از لپ‌تاپ‌ها به راحتی قابل‌ارتقا هستند. با این حال این کار نیاز به تحقیق و اطلاع از پیش‌نیازهایی دارد که ما در این مطلب شما را با آنها آشنا خواهیم ساخت.

 

مسلماً این ایده که لپ‌تاپی را بخرید به امید آنکه در آینده قطعات سخت‌ا??زاری آن را ارتقاء خواهید داد، ایده‌ی بسیار بدی خواهد بود. شاید بهتر باشد سخت‌ا??زار مورنیاز خود را همان ابتدا خریداری کنید تا در آینده برای پیدا‌کردن نسخه‌ی موردنظر خود متحمل اتلا?? وقت و هزینه‌ی بیشتر نشوید.

 

 

  • رایانه‌ی رومیزی در مقایسه با لپ‌تاپ

laptop-vs-desktop_590x395.jpg

 

 

زمانی که شما یک رایانه‌ی رومیزی را خودتان اسمبل می‌کنید، یک کیس اختصاصی خواهید داشت که محتویات آن را متناسب با سلیقه، کاربرد و بودجه‌ی خود مشخص خواهید کرد. شما می‌توانید به کمک یک پیچ‌گوشتی و بازکردن چند پیچ ساده، به همه‌ی قطعات موجود در دل کیس خود دسترسی داشته باشید. اجزایی که در کیس نصب می‌کنید، دائمی نخواهند بود و می‌توان در صورت لزوم هر یک را تغییر داد. حتی اگر شما یک رایانه‌ی رومیزی آماده را خریداری کنید، احتمالاً مادربورد آن با اسلات‌هایی خالی از رم و PCI Express همراه خواهند بود که شما می‌توانید رم و کارت‌های توسعه‌ی بیشتری را روی آن نصب کنید. بسیاری از سازندگان ممکن است تلاش کنند تا به‌روزرسانی و تغییرات سخت‌ا??زاری در رایانه‌های رومیزی آماده‌ی خود را سخت کنند؛ با این‌حال ارتقا سخت‌ا??زار همین رایانه‌های رومیزی نیز از اغلب لپ‌تاپ‌های موجود آسان‌تر است.

 

 

لپ‌تاپ‌ها مت??اوتند. شما نمی‌توانید لپ‌تاپ اختصاصی خود را اسمبل کنید. تنها انتخاب شما، خرید لپ‌تاپ‌های آماده از سازندگان آن است. آنها شاسی یا همان کیس س??ارشی خود را برای هر لپ‌تاپ می‌سازند و اجزائی را برای است??اده در آن متناسب با هد?? و سیاست‌های خود انتخاب می‌کنند. اولترابوک‌های مدرن اینتل و مک‌بوک‌های اپل به‌طور ??زاینده‌ای در حال نازک و سبک‌تر شدن هستند و برای قابل ارتقاء بودن از سوی کاربر ساخته‌ نمی‌شوند.

  • موانع موجود سر راه ارتقاء سخت‌ا??زاری یک لپ‌تاپ

در اینجا مواردی را مطرح خواهیم کرد که می‌توانند مانع از ارتقای سخت‌ا??زاری لپ‌تاپ شما شوند:

 

طراحی: بسیاری از لپ‌تاپ‌ها اساساً برای اینکه باز شوند طراحی نشده‌اند. برای مثال به سر??یس پرو 2 مایکروسا??ت توجه کنید. شما می‌بایست با یک حرارت‌دهده‌ی مخصوص، موانع اطرا?? ص??حه‌نمایش را ذوب نمایید تا بتوانید آن را باز کنید. اما هنوز مشکل اصلی سر راه شماست. پس از باز کردن سر??یس پرو 2، با انبوهی از قطعاتی مواجه خواهید شد که به صورت کاملاً ??شرده و تودرتو در کنار هم قرار گر??ته‌اند. باتری نیز به نوعی به کیس پیوندخورده و تعویض آن به آسانی ممکن نخواهد بود. مک‌بوک‌های اپل را نیز می‌توان به کمک یک پیچ‌گوشتی باز کرد (البته آنها از پیچ‌های اختصاصی است??اده می‌کنند). ولی در این لپ‌تاپ نیز شما با حجم زیادی از قطعات ریز و درشت و به هم‌??شرده مواجه خواهید شد؛ علاوه‌بر اینکه باتری نیز در محل خود با چسب ثابت شده است!

 

surface-pro-2-in-purple-640x353.jpg

 

بازکردن آن: حتی اگر بازکردن لپ‌تاپ ممکن باشد، ممکن است امتحان این کار تجربه‌ی خوشایندی نباشد. لپ‌تاپ‌ها از اجزاء ??راوانی تشکیل شده‌اند که با دقت و بسیار ??شرده در کنار هم قرار گر??ته‌اند؛ بنابراین ممکن است شما برای دسترسی پیداکردن به یک قطعه‌ی خاص، مجبور باشید چند قطعه‌ی دیگر را جابه‌جا کنید. برای مثال درون سر??یس پرو 2 بیش از 90 پیچ وجود دارد!

 

 

5796open.jpg

 

قطعات لحیم‌کاری شده: بسیاری از دستگاه‌ها با قطعاتی که لحیم‌کاری شده‌اند ارائه می‌شوند. برای مثال مک‌بوک با CPU، GPU و Ram لحیم‌کاری شده بر روی بورد اصلی (چیزی شبیه مادربود در رایانه‌های رومیزی) ارائه می‌شود. بنابراین شما نمی‌توانید به راحتی قطعه‌ای را بردارید و قطعه‌ی جدیدی را نصب کنید. ( لحیم‌کاری ??رآیندی است که طی آن بوسیله‌ی ذوب یک ماده‌ی ??لزی در دمای بالا، دو قطعه‌ی دیگر به هم متصل می‌شوند). برای مثال در مک‌بوک، رم لپ‌تاپ با است??اده از لحیم به مادربود متصل شده است. ??رآیند جداسازی مواردی که بدین شکل متصل می‌شوند، کاری تخصصی، سخت و زمان‌بر است.

 

 

surface_pro_2_opening_lg.jpg

 

گارانتی: حتی اگر شما بتوانید لپ‌تاپ خود را باز کنید و بسیاری از قطعات را نیز جابه‌جا نمایید، اغلب سازندگان لپ‌تاپ دیگر دستگاه شما را مشمول گارانتی نخواهند دانست. حتی اگر لپ‌تاپ شما جزء آن دسته از لپ‌تاپ‌هایی باشد که بازکردنشان آسان است، معمولاً برچسب مربوط به گارانتی جایی نصب می‌شود که برای بازکردن لپ‌تاپ خود مجبور باشید آن برچسب را پاره کنید. معمولاً سازندگان لپ‌تاپ‌ها یکی از اولین مواردی را که در مورد لپ‌تاپ‌های مرجوعی چک می‌کنند، شواهدی است که نشان دهد آیا شما لپ‌تاپتان را باز و دستکاری کرده‌اید یا خیر؛ بدیهیست در صورت تأیید باز شدن لپ‌تاپ توسط شما، در اغلب موارد لپ‌تاپ بدون تعمیر یا تعویض به شما برگردانده خواهد شد.

 

 

به همین دلیل است که در شرایط گارانتی اکثر سازندگان، این موضوع و شرط عدم بازکردن، برای ح??ظ گارانتی قید شده است تا بدینوسیله از خرابی احتمالی دستگاه توسط کاربران ناوارد جلوگیری شود. به بیان دیگر و از لحاظ تئوری، حتی اگر شما لپ‌تاپ خود را باز هم کنید ولی در خراب شدن آن نقشی نداشته باشید، سازندگان موظ??ند طبق گارانتی دستگاه شما را تعمیر نمایند. ولی در عمل، بسیاری از سازندگان رایانه، خدمات پس از ??روش بدی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند و می‌بایست بسیار خوش‌شانس باشید که در چنین شرایطی و با چنین استدلالی، قانع به ارائه‌ی خدمات و عمل به گارانتی شوند!

 

upgrade-laptop-ram.jpg

 

 

  • ارتقاءهای متداولی که امکان‌پذیر هستند

خیلی از لپ‌تاپ‌ها توانایی ارتقاء برخی از سخت‌ا??زارهای خود را دارند. این آپگرید‌های سخت‌ا??زاری خصوصاً در مورد لپ‌تاپ‌های قدیمی که بزرگتر و ارتقاء‌پذیرتر هستند، آسان خواهد بود.

 

 

نصب رم بیشتر: اگر مادربورد لپ‌تاپ شما اسلات خالی برای رم دارد، اضا??ه‌کردن رم به آسانی خرید آن و قراردادنش در همان اسلات خالی خواهد بود. اگر اسلات‌های رم مربوط به لپ‌تاپ شما خالی نیست، شاید ممکن باشد که رم ??علی را خارج کرده و آن را با رمی با حا??ظه و ظر??یت بیشتر معاوضه کنید. اکثر لپ‌تاپ‌ها ( بیشتر موراد قدیمی و بزرگ‌تر)، به همراه بخشی مستقل مربوط به حا??ظه در پشت دستگاه ارائه می‌شوند (چیزی شبیه لپ تاپ قدیمی من یعنی Dell Vostro 1320). شما می‌توانید به راحتی ??شردن یک شاسی، محا??ظ این بخش را برداشته و به اسلات‌های رم موجود دسترسی پیدا کنید. با این حال نکته‌ی مهمی که پیش از خرید رم جدید می‌بایست در نظر داشته باشید حداکثر حجم پشتیبانی شده‌ و میزان ??رکانس مناسب برای هر اسلات است که اطلاعاتی از این دست را معمولاً در سایت سازنده محصول می‌توان پیدا کرد.

 

 

IMG_0914.jpg

 

به‌روزرسانی به یک هارد SSD: اگر شما لپ‌تاپی دارید که از هاردهای مکانیکی و کند قدیمی است??اده می‌کند، ممکن است بتوانید به راحتی آن را با یک نسخه‌ی سریع SSD جایگزین نمایید. این کار نیازمند باز کردن لپ‌تاپ، برداشتن هارد قدیمی و نصب هارد جامد جدید است. بدیهیست شما می‌بایست از اطلاعات خود بکاپ تهیه کنید و پس از تغییر هارد نیز اقدام به نصب ویندوز نمایید. برخی از لپ‌تاپ‌های بزرگ نیز ممکن است توانایی است??اده از چند هارددیسک به صورت همزمان را داشته باشند. توجه کنید که حداقل شرط لازم برای این‌کار اینست که لپ‌تاپ شما از اتصالات ساتا پشتیبانی کند.

 

 

Sony_Z_caddy.jpg

 

جایگزین کردن درایو لوح ??شرده با یک درایو SSD: اگر مایلید هارددیسک ??علی خود را ح??ظ کرده و یک هارد SSD نیز به لپ‌تاپ خود اضا??ه نمایید، ممکن است بتوانید درایو لوح ??شرده (CD یا DVD یا بلوری) خود را با یک درایو SSD جایگزین کنید. البته شما نیازمند مح??ظه‌ای مناسب برای قرار دادن درایو SSD جدید در لپ‌تاپ خود به جای درایو لوح ??شرده‌ی قبلی هستید.

 

به‌روزرسانی پردازنده‌ی محاسباتی (CPU) و پردازنده‌ی گرا??یکی (GPU) نیز ممکن است در برخی لپ‌تاپ‌ها امکان‌پذیر باشد؛ ولی مطمئناً کار ساده ای نیست. شما می‌بایست قبل از خرید و نصب هر قطعه‌ای، به اندازه‌ی کا??ی در مورد پشتیبانی لپ‌تاپ شما و BIOS آن از قطعات جدید، تحقیق نمایید. از طر??ی، پردازنده‌های محاسباتی و گرا??یکی مختل??، میزان گرمای مت??اوتی تولید می‌کنند؛ بنابراین ممکن است قطعات جدید، گرمای بیشتری را نسبت به ??ن و سیستم سرمایشی تعبیه‌شده برای لپ‌تاپ شما تولید کرده و نهایتاً از این حیث دردسرساز شوند. این‌ها همه‌ی موانع و مشکلاتی هستند که شما می‌بایست پیش از هر تصمیم در موردشان خوب ??کر کنید.

inside-an-open-macbook-pro.jpg

 

 

تحقیق کنید

 

آیا می‌توانید رم بیشتر یا درایو SSD در لپ‌تاپ خود نصب کنید؟ جواب این سؤال را باید با تحقیق به دست بیاورید. شما می‌توانید با کمی جستجو، منابع ارزشمندی را در رابطه با امکان‌پذیر بودن ارتقاء سخت‌ا??زار لپ‌تاپتان پیدا کنید. همچنین بخشی از تحقیق خود را بر روی تجربیات سایر کاربران از ارتقاء قطعات لپ‌تاپی مثل آنچه شما دارید، متمرکز کنید. در مورد حداکثر توانایی و نوع قطعاتی که لپ‌تاپ شما از آن پشتیبانی می‌کند در وب‌سایت سازنده و سایر وب‌سایت‌های تخصصی تحقیق و از کارایی قطعات جدید بر روی لپ‌تاپ خود اطمینان حاصل کنید.

 

 

برخی از سازندگان لپ‌تاپ، راهنمای سرویسی را منتشر می‌کنند که می‌تواند به شما در انجام صحیح مراحل بازکردن لپ‌تاپ و خارج‌کردن قطعات مختل?? آن کمک کند. پس در مورد اینکه آیا برای لپ‌تاپ شما چنین راهنمایی بصورت رسمی ارائه شده است یا خیر، تحقیق کنید. اگر چنین راهنمایی وجود نداشت، ممکن است شما بتوانید راهنمایی غیر رسمی در این رابطه که از سوی سایر کاربران منتشر شده است را یا??ته و مورد است??اده قرار دهید.

 

 

به هرحال مطمئن شوید که پیش از هر اقدامی، بررسی‌های لازم را انجام داده‌اید و تمامی جوانب را سنجیده‌اید. برخی از ارتقاءهای سخت‌ا??زاری مشکل‌تر از سایرین هستند.

 

Laptop_innen.jpg

 

 

  • جمع‌بندی

به هر حال واقعیتی که در ابتدای مقاله اشاره شد را بهتر است دوباره نیز تکرار کنم. شما هیچگاه نباید یک لپ‌تاپ را به امید آنکه در آینده قطعاتش را ارتقاء خواهید داد، خریداری کنید. ایده‌هایی نظیر «ممکن است رم لپ‌تاپ من در حال‌حاضر کم باشد؛ ولی در آینده آن را ارتقاء خواهم داد» یا «در آینده یک درایو SSD برای ا??زایش سرعت به کار خواهم گر??ت» شاید برای یک PC پاسخگو باشد؛ ولی در مورد لپ‌تاپ‌ها همیشه نمی‌توان به آینده خوشبین بود. عوض شدن تکنولوژی‌ها، غیرممکن‌بودن برخی ارتقاءها، نایاب‌ و گران‌شدن قطعات را می‌توان برخی از احتمالات بدبینانه در مورد آینده در نظر گر??ت.

 

 

تحقیقات خود را بدون در نظرگر??تن زمان و احتمالات در آینده انجام دهید. حتی اگر انجام برخی از امور در آینده امکان‌پذیر باشد، شاید خرید یک لپ‌تاپ بهتر با قطعات با کی??یت‌تر و جدیدتر در برابر تهیه‌ی قطعات قدیمی ولی گران و اضا??ه‌کردن به لپ‌تاپ‌تان، توجیه بیشتری داشته باشد.

 

 

آنچه مسلم است، بسیاری از لپ‌تاپ‌ها هنوز قابل ارتقاء هستند؛ ولی ما در حال حرکت به سمت آینده‌ای هستیم که اغلب رایانه‌ها تمایلی به داشتن قابلیت سرویس از سوی کاربر و تغییر در قطعات را ندارند.

 

 

....

Zoomit

نویسنده : Vahid Dayani

ویرایش شده

ویرایش شده توسط aminomi

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...