رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
red dead

دفتر اشعار یغما گلرویی

پست های پیشنهاد شده

با سلام خدمت دوستان عزیزم

میخوام برای شما در این تاپیک کلیات اشعار استاد یغما گلرویی رو قرار بدم

امیدوارم که مورد قبول شما قرار بگیره

اول از همه با زندگی نامه و اسامی آثار استاد شروع میکنم

«یغماگلرویی» شاعر، ترانه‌سرا، نویسنده، عکاس?? ایرانی در ساعت پنج بامداد?? روز ششم?? امرداد 1354 برابر با 1975 / 7 / 28 در بیمارستان «مهر» شهرستان?? «ارومیه» متولد شد. مادرش «نسرین آقاخانی»، پدرش «هوشنگ گلرویی» و خواهری بزرگتر از خود به نام?? «یلدا» داشت.

در یک سالگی‌اش خانواده به «تهران» نقل مکان کرد و در خیابان «گیشا» ساکن شد. در دوران ابتدایی سیاهی جنگ و مرگ?? دوستان?? همکلاسش در بمباران را تجربه کرد. سال دوم دبیرستان بود که به خاطر?? درگیری ??یزیکی با ناظم دبیرستان که در مراسم صبح‌گاه به گوش او سیلی زده بود برای دو سال از تحصیل در مدارس روزانه محروم شد و به دبیرستان?? شبانه ر??ت. در همان‌ سال‌ها به جرم?? «دیوارنویسی» برای چند روز بازداشت و به مدت?? شش ماه مجبور به خارج نشدن از «تهران» شد.

در اوایل دهه‌ی ه??تاد، با «غزاله علیزاده» آشنا شد و به س??ارش?? او به د??تر?? نشریه «آدینه» ر??ت و آمد پیدا کرد و توانست با نویسندگانی چون «??رج سرکوهی»، «مسعودبهنود»، «عمران صلاحی»، «محمدمختاری»، «حمید مصدق»،«علی باباچاهی»، «ناصرتقوایی» دیدار کند. در پاییز سال ه??تاد و سه، برای بار نخست با «احمدشاملو» در دهکدی ??ردیس کرج دیدار کرد و آثار خود را برای او خواند. این دیدار و دیدارهای بعدی باعث مصمم شدنش به ادامه‌ دادن?? راه?? شعر شد.

به همراه?? «عزت ابراهیم‌نژاد» کوشید نشریه یی با نام?? «آرمان» را راه‌اندازی کند اما تمام?? مطالب?? جمع‌آوری شده برای شماره نخست به همراه رایانه شبانه از تحریریه به سرقت ر??ت.

در اردی‌بهشت سال ه??تاد و ه??ت نخستین مجموعه شعر?? خود را با عنوان «گ??تم: بمان! نماند...» توسط موسسه ??رهنگی هنری دارینوش منتشر کرد و بعد از آن حدود سی عنوان کتاب از او در زمینه‌های شعر، ترانه، ترجمه، ??یلم‌نامه بازسرایی متون منتشر شده است.

به همراه?? «ا??شین یداللهی»، «نیلو??رلاری‌پو»، «سعید امیراصلانی»، «ا??شین سیاه‌پوش»، «مهدی محتشم» و... جلسات?? ترانه‌خوانی در خانه‌ی پدری خود برگذار کرد و تداوم این جلسات ر??ته ر??ته باعث تشکیل?? «خانه ترانه» شد. بعد از حدود یک دهه در اعتراض به نحوه‌ی گرداندن جلسات با نوشتن یک یادداشت از آن جلسات اعلام جدایی کرد.

در ??یلم سینمایی «ه??ت‌ ترانه‌« به کارگردانی?? بهمن‌ زرین‌پور در کنار?? ایرج‌ راد، لعیا زنگنه، سحر جع??ری‌جوزانی‌، شروین‌ نج??یان‌ بازی کرده و همچنین درچند مستند مانند?? «س??رنامه»، «شب?? شیدایی»، «خاطره‌های خط‌خطی»، «ترانه در تبعید» و «یغما گلرویی: ترانه‌سرا» حضور داشته است. مقالاتش در نشریه‌هایی مانند?? «??یلم و سینما»، «ترانه‌ی ماه»، «باور»، «گلستان ایران»، «نسیم هراز»، «گوهران»، «شرق»، «اعتماد»، «همشهری» منتشر شده‌اند.

از بسیاری چهره‌های ??رهنگی مانند?? محمود دولت‌آبادی، جواد مجابی، مسعود کیمیایی، سیمین بهبهانی، سید علی‌صالحی، شیرین عبادی، ایرج جنتی‌عطایی، محمد حقوقی، شمس لنگرودی و... عکاسی کرده است.

چندبار به همراه تعداد دیگری از ترانه‌سرایان به اتهام کار با خوانندگان خارج از ایران بازداشت شده و در دوره‌های مختل?? و به بهانه‌ی کارهای اجتماعی خود در ایران ممنوع‌ال??عالیت بوده است.

برخی از آثار او عبارتند از:

1/ «کتاب‌ها»

مجموعه شعر‌ها:

??? گ??تم‌ : بمان‌! نماند...

دارینوش 1377

??? مگر تو با ما بودی‌؟

دارینوش 1378

??? این‌جا ایران‌ است‌ و من‌ تو را دوست‌ می‌دارم

دارینوش 1382

??? چپق?? صلح

دارینوش 1385

??? گریه‌های گربه‌ی خاکستری

زخمه 2013

??? باران برای تو می‌بارد

نگاه 1392

??? دیوار نوشته‌های ان??رادی

چاپ نشده

مجموعه ترانه‌ها:

??? پرنده‌ بی‌پرنده

دارینوش 1379

??? تنهابرای‌ تو می‌نویسم‌، بی‌بی‌?? باران

دارینوش 1380

??? بی‌سرزمین‌تر از باد

دارینوش 1383

??? رقص‌ در سلول‌ ان??رادی

دارینوش 1384

??? تصور كن‌

نگاه 1386

??? رانندگی در مستی

زخمه 2012

ترجمه‌ها:

??? نه‌! نمی‌خواهم‌ ببینمش‌ / ??دریکوگارسیا لورکا

دارینوش 1379

??? تمام‌ كودكان‌ جهان‌ شاعرند / شعر جهان

دارینوش1381

??? ??رشته‌یی‌ در كنار توست‌/ مارگوت‌بیکل/ با ندازندیه

دارینوش1383

??? جهان‌ در بوسه‌های‌ ما زاده‌ می‌شود / شعر جهان

دارینوش1383

??? باران‌ یعنی‌: تو برمی‌گردی‌! / نزار قبانی

دارینوش1384

??? دیوارها سخن‌ نمی‌گویند / احمدکایا / با آیدین آقاخانی

نگاه 1383

??? چشمان‌?? تو قاتل‌?? منند / مختوم‌قلی ??راغی

نگاه 1385

??? ماهی‌?? مست‌ / اورهان ولی‌کانیک

نگاه 1385

??? یک ??نجان قهوه، دو نخ سیگار / شل سیلوراستاین

چاپ نشده

??? اگر در انتظار زنی باشی / ریچارد براتیگان

چاپ نشده

??? خدا در لباس کارگری / کارل سندبرگ

چاپ نشده

??? زوزه / آلن گینزبرگ

چاپ نشده

??? یك‌ مرد / اوریانا ??الاچی

دارینوش 1382

??? نامه‌ به‌ كودكی‌ كه‌ هرگز زاده‌ نشد/ اوریانا ??الاچی

دارینوش1383

??? جنس‌ ضعی??‌ / اوریانا ??الاچی

نگاه 1387

??? پنه‌لوپه به جنگ می‌رود / اوریانا??الاچی

چاپ نشده

آثار?? دیگر:

??? سلام‌! خانم‌?? رنگین‌كمان‌! / مجموعه نامه

دارینوش 1384

??? پری‌ كوچك‌ / علامت‌گذاری شعرهای ??روغ ??رخ‌زاد

دارینوش 1381

??? مرا به‌ خانه‌ام‌ ببر/ شناخت‌نامه ایرج جنتی‌عطایی

دارینوش 1384

??? حا??ظ?? یاغی / علامت‌گذاری و تقطیع دیوان حا??ظ

چاپ نشده

??? عاشقانه‌های سلیمان / بازسرایی عهد عتیق

چاپ نشده

??? مسیح سرگردان / داستان

چاپ نشده

??? خاطرات?? یک چاقو / داستان

چاپ نشده

??? ما ترانه‌سراییم / مجموعه‌ای از آثار?? ترانه‌سرایان معاصر

چاپ نشده

??? زنجیری ‌/ ??یلم‌نوشت

دارینوش 1382

??? پوکه / ??یلم‌نوشت

چاپ نشده

??? تد??ین / ??یلم‌نوشت

چاپ نشده

2/ آلبوم‌های موسیقی:

??? آلبوم?? نقاب / خواننده : سیاوش‌قمیشی‌

??? آلبوم?? روزهای بی خاطره / خواننده : سیاوش قمیشی

??? آلبوم?? بی‌سرزمین‌تر از باد / خواننده : سیاوش‌قمیشی‌

??? آلبوم?? رگبار/ خواننده : سیاوش قمیشی

??? آلبوم?? آدم و حوا / خواننده : شادمهرعقیلی.

??? آلبوم?? پرنده‌ بی‌پرنده ‌/ خواننده : رضایزدانی / دکلمه یغماگلرویی

??? آلبوم?? هیس / خواننده : رضایزدانی.

??? آلبوم?? تا همیشه / خواننده : امیر کریمی.

??? آلبوم?? دوستت‌ دارم‌ / ناصرعبداللهی و دکلمه پرویزپرستویی

??? آلبوم?? غزلک / خواننده : سعید شهروز

??? آلبوم?? حامی / خواننده : حمیدحامی‌

??? آلبوم?? ندای‌ عاشقانه / خواننده : حمیدطالب‌زاده

??? آلبوم?? دروغ‌چرا / خواننده : هومن‌ بختیاری

??? آلبوم?? ستارگان‌?? عشق‌ / خواننده : امیر کریمی‌ و قاسم‌ ا??شار

??? آلبوم?? پسر ایرونی / خواننده : ??رهاد جواهرکلام‌

??? آلبوم?? دورنگی / خواننده : بهنام‌ ص??اریان

??? آلبوم?? قشنگ‌?? روزگار من‌/خواننده:شهرام‌??رشید/دکلمه‌ احمدرضااحمدی

??? آلبوم?? ??وتبالیست‌ها / خواننده : امیر کریمی / دکلمه علی پروین

??? آلبوم?? برای‌ تو / خواننده : شهیاد

??? آلبوم?? هَر جا باشی‌ دوس??ت‌ دارم‌ / خواننده : راما.

??? آلبوم?? بی‌خیال / خواننده : مهراج‌محمدی

??? آلبوم?? جشن‌?? گریه / خواننده : حامد مقدم

??? آلبوم?? اسم‌?? تازه‌ / خواننده : ا??شین‌ ??تحی

??? آلبوم?? گلابتون‌ / خواننده : سعیدشهروز

??? آلبوم?? زنده‌گی‌ عروسکی‌ / خواننده : نادر مسچی‌

??? آلبوم?? گ??ناه‌?? لیلی‌ / خواننده : مهران‌ احراری

??? آلبوم?? مَرد?? شرقی‌ / خواننده : رامین‌ زحمتی‌

??? آلبوم?? ??الگیر‌ / خواننده : پرهام‌

??? آلبوم?? ??قط‌ خودم‌ و خودت‌ / خواننده : ??رهاد جواهرکلام‌

??? آلبوم?? عشق‌ یخی / خواننده : محمدقاضی‌زاده

??? آلبوم?? جوونی / خواننده : صدای امیرکریمی

??? آلبوم?? جواب‌ ??وری ‌/ گروه?? آراکس‌.

??? آلبوم?? همترانه / خواننده : محمدرضاآزادپور

??? آلبوم?? می‌شناسمت / خواننده : پرهام

??? آلبوم?? با من‌ خطر کن‌‌ / خواننده : علیرضا بلوری

??? آلبوم?? آبی‌ و سبز و قرمز‌ / گروه‌ کارما

??? آلبوم?? آواز خوان ، نه آواز / خواننده : حسن شماعی زاده

??? آلبوم?? شب?? شیشه‌یی / خواننده : حمید پیروزنیا

??? آلبوم?? شاکی‌ / خواننده : طو??ان‌

??? آلبوم?? مارک?? عاشقی / خواننده : کیوان تا??ته

??? آلبوم?? یاد?? من باش / خواننده : صدای ??رزین

??? آلبوم?? قشنگ روزگار / خواننده : ??رامرز آص??

??? آلبوم?? امشب / خواننده : شیلا

??? آلبوم?? عسل / خواننده : محسن ??لاح

??? آلبوم?? منو ببخش/ خواننده : راما

??? آلبوم?? نه دیگه‌ / خواننده : آریان

??? آلبوم?? ترانه باران / خواننده : شاهرخ

??? آلبوم?? هیچکی مث?? تو نمی‌شه / خواننده : ??رهاد جواهرکلام

??? آلبوم?? لحظه‌ی دیدار / خواننده : چنگیز حبیبیان

??? آلبوم?? آدم آهنی / خواننده : عباس شادکمالی

??? آلبوم?? شبح / خواننده : بهنام ص??اریان

??? آلبوم?? سکوت دریا / خواننده : میلاد رحیمی.

??? آلبوم?? رجز / خواننده : زکی شمس آبادی

??? آلبوم?? عجب دوریم / خواننده : مازیار ضری?? صنایعی.

??? آلبوم?? ??راموشم نکن / خواننده : چنگیز حبیبیان.

??? آلبوم?? غصه نخور / خواننده : طو??ان کرمی.

??? آلبوم?? قرار عاشقی / خواننده : حسین زمان.

??? آلبوم?? خلوت بوسه / خواننده : سیاوش سهراب

??? آلبوم?? بازی در نیار/ خواننده : ??رهاد جواهر کلام.

??? آلبوم?? جای تو خالی/ خواننده : مهرداد توکلی.

??? آلبوم?? شانس/ خواننده : ??رزاد ??رزین

??? آلبوم?? شاه‌ماهی/ خواننده : هومن جاوید

??? آلبوم?? ساعت بیست و پنج شب/ خواننده : رضا یزدانی

??? آلبوم?? بهترین خبر / خواننده : شاهین امیری

??? آلبوم?? کجا به خنده می‌رسیم / خواننده : مانی رهنما

??? آلبوم?? تو را دوست دارم / خواننده : مسعود درویش

??? آلبوم?? آخرین دیدار/ خواننده :کامران عطا

??? آلبوم?? تو همونی/ خواننده : مهران ??هیمی

??? آلبوم?? آخدا / خواننده : حمید حامی

??? آلبوم?? خواب / خواننده : بهروز ??رهاد

??? آلبوم?? باور / خواننده : محمد احمدوند

??? آلبوم?? صدام غم داره / خواننده : حسین عنابستانی

??? آلبوم?? خونه‌ی دل/ خواننده : ??تحعلی اویسی

??? آلبوم?? شانس/ خواننده : ??رزاد ??رزین

??? من و تو / خواننده : مانی رهنما

??? آلبوم?? یه روز تو تهران/ خواننده : شهرزاد سپانلو

??? آلبوم?? بارون / خواننده : مهدی رضوان

??? آلبوم?? هیچ، هیچ، هیچ / خواننده : شاهین نج??ی

??? آلبوم?? ای کاش/ گروه?? نهان

??? آلبوم?? عصرها به یاد تو / خواننده : کیان مقدم

??? آلبوم?? پرس راک / گروه?? پرس راک

??? آلبوم?? کازابلانکا / خواننده : رضا رویگری

??? آلبوم?? کلبه / خواننده: کسرا

تک ترک‌های موسیقی:

??? رویای ما / خواننده : ابی و شادمهر

??? تاریک تاریکم / خواننده : حامد بهداد

??? تل??ن / خواننده : تینو

??? باغ انار / خواننده : دانیال قدیملو

??? بارون / خواننده : کیان

??? اگه دوباره / خواننده : میلاد ??رهودی

??? وصیت / خواننده : نوا

??? اگه بارون بیاد / خواننده : نهان

??? بارونو دوست داری / خواننده : حمید مدیری

??? اگه برگردی / خواننده : ناصر رشیدی

??? حسادت / خواننده : حمیدرضا یوس??ی

??? تاکسی / خواننده : مانی رهنما / مجید ص??دری

??? چشماتو می‌بوسم / خواننده : محمد جمالزاده

??? سایه‌ی مرد / خواننده : مجید ص??دری

??? آی! خدا جون / خواننده : شیما ??راز

??? یه دختر / خواننده : ابی / شادمهر

??? کا??کا / خواننده : مجید ص??دری

??? می‌شه عاشق تو بود / خواننده : حمیدرضا یوس??ی

3 / ترانه برای سریال‌ها و ??یلم‌های سینمایی:

??? ??یلم‌سینمایی «حکم»

کارگردان: مسعود کیمیایی / خواننده: رضا یزدانی

??? ??یلم سینمایی «رییس»

??? ??یلم سینمایی «محاکمه در خیابان»

??? ??یلم سینمایی «ه??ت ترانه»

کارگردان: بهمن زرین‌پور / خواننده: شروین نج??یان

??? ??یلم سینمایی «سرود تولد»

کارگردان: محمد قویتن / خواننده: امین حیایی

??? ??یلم سینمایی «نسکا??ه‌ی داغ داغ»

کارگردان: امیر قویتن / خواننده: خسرو شکیبایی

??? ??یلم سینمایی «ر??قای ??راموش شده»

کارگردان: روزبه روحی‌پور / خواننده: رضا یزدانی

??? ??یلم سینمایی «دموکراسی تو روز روشن»

کارگردان: علی عطشانی

??? ??یلم سینمایی «گام‌های معلق»

خواننده: رضا یزدانی

??? ??یلم سینمایی «کسی از گربه‌های ایران خبر ندارد»

کارگردان: بهمن قبادی / خواننده: شروین نج??یان

??? ترانه‌ی تیتراژ سریال??‌ کوچه‌ی اقاقیا

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ توپ گرد

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ عشق‌?? گمشده‌

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال?? متهم‌ گریخت‌

??? ترانه‌ی‌ تیتراژسریال?? کنکوری‌ها

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ بعد از بیداری

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ شب نشینی

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ رانت‌خوار کوچک

??? ترانه‌ی‌ تیتراژسریال?? زنده‌گی‌ به‌ شرط‌?? خنده

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ کمربندها را ببندید

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ مرگ تدریجی رؤیا

??? ترانه‌ی‌ تیتراژ سریال??‌ قلب یخی

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

«پیشنهاد نمی‌کنم این ??یلم را ببینید»

(مصاحبه یغما گلرویی با خانه‌ی آرمانی)

pishnahad.jpg

چی شد که یغما گلرویی تصمیم به ترانه سرایی گر??ت؟

من در خانواده‌ای بزرگ شدم که با ادبیات بی‌گانه نبود. پدرم روزنامه نگار بود و مادرم علاقه زیادی به ادبیات داشت، به همین دلیل از وقتی کودک بودم با ادبیات و شعر آشنا بودم و همین موضوع یکی از عواملی بود که من را برای ورود به حوزه شعر و ترانه علاقمند کرد. شروع کار من در زمینه شعر، با شعر سپید بود و کتاب‌های اولم در قالب?? شعر سپید منتشر شدند. علی رغم اینکه ترانه سرایی را دوست داشتم، همیشه نسبت به سمت ترانه آمدن وحشت داشتم چون شعر نوشتن با وزن و قا??یه با زبانی که شعر نیمایی و سپید را تجربه کرده کاری عقب‌مانده می‌دانستم اما بعد از مدتی حس کردم می‌شود خیلی از حر??‌هایی را که در شعر زده می‌شود در قالب?? ترانه هم گ??ت.

از کی ترانه نویسی برایتان جدی و حر??ه‌ای شد؟

در نوشتن همیشه جدی بودم چه ترانه و چه شاخه‌های دیگر ادبی اما شاید جالب باشد بدانی که از همان ابتدا ترانه‌هایی که نوشتم اجرا شدند. مثلن «دوباره دلم واسه غربت چشمات تنگه» جزو اولین ترانه هایم بود که توسط شادمهر عقیلی اجرا شد.

الان که داریم با هم صحبت می کنیم اگر به عقب بازگردید، بازهم ترانه سرایی را انتخاب خواهید کرد؟

نه! سعی می‌کنم شغل آبرومندتری برای خودم پیدا کنم چون در این روزگار نوشتن و ادبیات و در کل هنر اسباب شرمندگی‌ست بیشتر تا ت??اخر. اگر هم این کار را انجام دهم، ترانه هایم را خودم اجرا می کنم و به کسی برای اجرا نمی‌دهم.

یعنی حس می کنید ترانه هایتان با خواندن دیگران خراب شده است؟

نه اصلاً منظورم اجرای بد دیگران و از این حر??‌ها نیست. در این که خواننده‌های خوش‌صدا و توانایی هم ترانه‌های من را خوانده‌اند شکی وجود ندارد اما در اکثر موارد حر??ی در دهان خواننده گذاشته شده، که آن را نمی ??همیده است یا اگر هم می ??همیده، حر?? آن آدم نبوده است و شاید اصلاً به آن حر?? معتقد نبوده است. به همین دلیل تو به عنوان ترانه‌سرا حر?? در دهان کسی گذاشته‌ای و به پشتوانه‌ای آن حر?? کاراکتری به آن خواننده بخشیده‌ای که به آن شباهت ندارد.

نظرتان در مورد حال و روز ??علی ترانه ایران چیست؟

ترانه ??ارسی را از دو منظر می توان بررسی کرد. اولین نگاه، نگاهی است که ترانه را از زاویه مجوز مرکز موسیقی ارزیابی کنید که ??کر می کنم در این مورد یک سری ترانه ساده و مصر??ی وجود دارد که از نظر ادبی در سطحی‌ترین حالت قرار دارد و متاس??انه نود درصد ستارگان پاپ امروز ما هم از این ترانه های مصر??ی است??اده می کنند و شاید به همین دلیل هم هست که خیلی کم پیش می‌آید آهنگ خواننده‌ای بیشتر از سه ماه تاریخ مصر?? داشته باشد اما نگاه دوم نگاه به ترانه‌ی پیشرو و مترقی‌ست که باید در اجرای گروه‌های زیرزمینی یا ??ضای مجازی و خوانندگان ??عال در خارج از ایران جستجو کرد و در باید بگویم ترانه در این‌ ??ضاها جهش چشم‌گیری داشته.

ما الان ترانه سرای پر آوازه کم نداریم، چرا این ات??اق ا??تاده است؟

آوازه که این روزها به راحتی به دست می‌آید. یعنی ??رمول دارد. اول باید با ایمیل و ??کس و تل??ن مدتی روی خواننده‌ای پرآوازه _ ترجیحن ساکن خارج از کشور – کار کنی و آن‌قدر سمج باشی که بتوانی با دادن یک ترک، یا یک آلبوم قیمتت را بالا ببری و به سری دوزی برسی. خوشبختانه اغلب مجلات ویژه‌ی موسیقی هم ص??حاتشان و جلدشان، مانند ص??حه‌ی آگهی‌شان ??روشی‌اند و با شل کردن کیسه می‌شود روی جلدشان ر??ت و به قول شما پرآوازه شد. پس پرآوازه بودن ترانه‌سرا دلیل بر خوب بودن ترانه‌اش نیست. منکر این ماجرا نیستم که جامعه به ترانه مصر??ی هم نیاز دارد اما مشکل اینجاست که امروز خیلی از کسانی که ادعای نوشتن ترانه نوین دارند و آوازه هم دارند، با همان ژست ترانه نوین‌نویسی مشغول نوشتن ترانه‌های مصر??ی و بی‌عمقند. ترانه‌هایی که نه محرک ??کری جامعه‌اند و نه لااقل یک نوع عشق سالم را ترویج می‌کنند. عشق برایشان با برده‌داری یکی‌ست.

شما از آن دسته ترانه سرایان هستید که معتقدید ترانه صر??اً باید دارای وزن و قا??یه باشد یا معتقدید ترانه الزاماً باید م??هوم خاصی را به مخاطب منتقل کند؟

هیچ بایدی در هنر وجود ندارد اما از آنجایی که آهنگسازان ما اغلب جسارت خروج از دنیای وزن و قا??یه را نداشته اند، ما هم مجبوریم که این موضوع را در ترانه هایمان لحاظ کنیم. یک دوره ای وقتی جریان ترانه نوین آغاز شد، بعضی از ترانه‌سراها، سرودن ترانه های بدون وزن و قا??یه را تجربه کردند و تجربه‌های درخشانی هم مثل کودکانه شهیار قنبری داشتند، اما دوباره وضعیت به حال قبلی بازگشت و همه ترانه‌سراها خود را به رعایت وزن و قا??یه مقید می دانند چون با وجود همین ترانه های باوزن و قا??یه هم آهنگ‌های چندان درخشانی ساخته نمی شود و همین‌طوری هم نود درصد جوانان در ??ضای مجازی خود را ترانه‌سرا معر??ی می‌کنند و بلند گ??تن این که وزن و قا??یه از الزامات ترانه نیست باعث می‌شود از ??ردا همه هذیانات خود را ترانه صدا بزنند!

یغما گلرویی با خوانندگان ثابتی کار می کند؟

نه، من هیچ وقت در طول دوران کاری ام خواننده مخصوصی برای خودم نداشته ام و البته علاقه ای هم به این کار نداشته و ندارم. البته یک دوره ای همراه با رضا یزدانی سعی کردیم تیمی کار کنیم اما بنا به دلایلی آن موضوع هم ادامه پیدا نکرد.

همکاری شما با رضا یزدانی روند بسیار خوبی را طی می کرد، چه ات??اقی ا??تاد که این همکاری ادامه پیدا نکرد؟

من پیش از این خیلی ش??ا?? به این مسئله اشاره کرده‌ام و گمان نکنم تکرار کردنش به درد کسی بخورد. ??قط می‌توانم بگویم که رضا به راهی ر??ت که خودش می‌پسندید و از نظر بازار هم مو??قیت بیشتری به دست آورد وحتا شاید اگر الان زمان را برایش به عقب برگردانی خیلی از کارهایی که قبل‌ها از من اجرا کرده را دیگر اجرا نکند. شاید مقصر من بودم که رضایی دیگر را در رضا می‌دیدم. رضایی دور از چشم‌تر، خاص‌تر و عاصی‌تر... در هر حال همچنان تنها می‌توانم برایش آرزوی پیشر??ت داشته باشم و امید این که گول هوراها و امضا گر??تن‌ها و... را نخورد. رضا خواننده‌ی خوب و دوست قدیمی من است و کار نکردنمان با هم لطمه‌ای به این دوستی نزده.

شنیده ام یک آلبوم کامل با صدای رضا و ترانه‌های شما آماده انتشار است، با این ت??اسیر احتمال همکاری مجدد شما هست و شما با انتشار این آلبوم موا??قید؟

آن آلبوم مربوط به سال ها پیش است و من هم با انتشار کارهایی که قبلاً به رضا واگذار کرده‌ام (البته با درج نامم) مشکل و مخال??تی ندارم. درباره‌ی همکاری مجدد هم گمان نکنم با شرایط ??علی من امکانش باشد و درضمن رضا هم به قول معرو?? راه?? خود را انتخاب کرده و گمان نکنم راهی که می‌رود در جایی با راهی که من در آنم برخورد داشته باشد. موضوع این است که من یک دوره ای به رضا یزدانی به چشم صدای ترانه‌های خاص خودم نگاه می کردم اما الان دیگر رضا در کارم (نه دوستی‌مان) برایم ??رقی با بقیه خوانندگانی که با هم کار کرده‌ایم ندارد.

پس رضا یزدانی دیگر صدای ترانه‌های یغما نیست؟

نه... هیچ کس دیگر صدای ترانه‌های یغما نیست... جز یه خواننده که شما از چاپ کردن نامش معذورین!

بعد از اینکه از رضا یزدانی جدا شدید؛ ترانه سراهایی با رضا همکاری کردند که جنس کارهایشان شبیه به ترانه های شما بود، این موضوع را چطور ارزیابی می کنید؟

خ??ب این به خودی خود برای من ات??اق بدی نیست. من مانند آن ترانه‌سرای خودشی??ته‌ی کنار اقیانوس آرام نیستم که با این چیزها مشکل داشته باشم و مدام غ??ر بزنم که ??لان ترکیب و ??ضا و نگاه مال من است و در ترانه‌ی دیگری تکرار شده. اگر این حر??ی که می‌زنید حقیقت داشته باشد نشان می‌دهد که تجربه‌ی من با رضا تجربه‌های مو??قی بوده‌اند که سعی در تکرارشان داشته ولی من چون درست و دقیق آن کارها را نشنیده‌ام نمی‌توانم نظر دقیق بدهم. ??قط امیدوارم رضا در کارهایش، خودش را، حتا تجربه‌هایی که با هم داشتیم را تکرار نکند. چون تکرار برای هیچ خواننده‌ای خوب نیست.

به دنبال خواننده ای هم نیستید که به قول خودتان تبدیل به صدای یغما شود؟

اگر خواننده ای پیدا شود که ویژگی های مد نظر من را داشته باشد، چرا که نه؟

اصلاً چرا خودتان اقدام به خواندن ترانه هایتان نمی کنید؟

این روزها خوانندگی در ایران کار چیپی شده و گمان نکنم برای من در این سن و سال مناسب باشد. به قول معرو?? از من گذشته است.

ترانه ای بوده که به خواننده ای داده باشید و از واگذاری آن ترانه پشیمان شده باشید؟

بله موارد زیادی بوده....

یکی از این موارد را برایمان بگویید.

ترانه «چشمای تو یعنی وطن»... ترانه ای بود که سعید شهروز آن را خواند ولی موزیکی که روی این ترانه گذاشته شده و نوع اجرا بود هیچ تناسبی با ترانه نداشت و کار در کا خراب شد و هنوز داغش به دلم مانده.

شما اگر همین امروز ترانه سرایی را رها کنید هم در تاریخ ترانه ایران ماندگارید، رمز ماندگار شدن چیست؟

این نظر لط?? شماست اما بدون تعار?? من خودم را ترانه سرای ماندگاری نمی دانم. من در زندگی حر??ه ای خودم اشتباهات زیادی داشته ام و معتقدم این چند سال که ترانه هایم توسط خوانندگانی که گزیده شده از طر?? خودم خوانده شد، پیشر??ت بیشتری در ترانه داشته ام. یک برهه ای بود که من بدون توجه به کی??یت کاری ا??راد، ترانه‌هایم را واگذار می کردم و در نهایت نتیجه کار خوب از آب در نمی آمد و همین موضوع باعث شده الان از بین آهنگ‌های حدود هشتاد، نود آلبومی که با ترانه های من منتشر شده است، شاید حدود پنجاه آهنگ قابل شنیدن باشد! به شخصه ماندگاری را در کتاب هایم جست و جو می کنم تا اجرای ترانه هایم توسط خوانندگان، چون ترانه را یک اثر نوشتاری می‌بینم. ات??اقاً چند وقت پیش کسی به من می‌گ??ت: اگر خودت را چند سال قبل گر??تار ترانه‌ها و مسائل اجتماعی نمی‌کردی و به ممنوع‌الکاری دچار نمی‌شدی الان می‌شد قاطعانه تو را ضلع تازه‌ای برای مثلث یا مربع طلایی ترانه‌سرایان ماندگار دانست... و من به او گ??تم: ترجیح می‌دهم ضلع هیچ مربع و مثلث و ذوزنقه‌ای نباشم اما خلا?? آن‌چه می‌اندیشم ر??تار نکنم‌.

در مقاطعی ممنوع الکار بودید، چه انگیزه ای باعث شد که به ??کر مهاجرت نی??تید و در ایران ادامه دهید؟

مهاجرت؟ مهاجرت از کجا؟ از سرزمینی که در آن به دنیا آمده‌ام و بالیده‌ام؟ هرگز. من نمی توانم در جایی به جز ایران زندگی کنم. در چند ماهی که اروپا بودم بودم ??قط دو ترانه نوشتم. نمی خواهم شعار بدهم و بگویم برای مردم ماندم و از این حر??‌ها، حقیقت این است که اگر در خارج می‌ماندم با خودم دچار مشکل می‌شدم. در اروپا شرایط ماندن کاملاً ??راهم بود. اغلب کشورهای اروپا حاضر بودند به من پناه بدهند و امکانات اما حس می‌کردم با ماندنم به خودم و مخاطبم خیانت کرده‌ام. ترجیح می دهم ممنوع الکار باشم اما در ایران بمانم.

شما اصرار دارید که ترانه هایتان به اسم خودتان منتشر شود، این درحالی است که خیلی از ترانه‌سراهای ممنوع‌الکارکارهایشان را با اسم‌های مستعار منتشر می کنند، اصرار شما برای چیست؟

اسم چیزی است که نمی توان از انسان گر??ت. باقی ترانه‌سرایان ممنوع‌الکار شاید ??ردا بروند جراحی پلاستیک هم بکنند و تغییر چهره و جنسیت هم بدهند. هرکسی مسئول ر??تار خودش است. آن کسی که اصول ندارد به هر توهینی تن می‌دهد. من ترجیح می‌دهم اگر قرار است کار کنم، با اسم خودم ترانه هایم را منتشر کنم.

حتی اگر نتوانید چند سال کار کنید؟

بله. البته منظور شما از کار نکردن واگذار نکردن ترانه به خوانندگان مجوزدار است وگرنه کار نوشتن و همکاری با خوانندگان دیگر که ادامه دارد همچنان و من در همین چند سال ممنوع‎‌الکاری آخر بهترین کارهایم را نوشته‌ام. کتاب‌هایم - اگر نه در ایران - ولی در اروپا منتشر شده‌اند. یک مجموعه ترانه‌ام با نام «رانندگی در مستی» و یک سی.دی از دکلمه‌ی ترانه‌هایم با عنوان «شام آخر» در آلمان منتشر شده و مجموعه شعری با نام «گریه‌های گربه‌ی خاکستری» هم در راه است. پس من ویترینم را در داخل کشور از دست داده‌ام که از همان ابتدا هم ویترین باآبرویی نبود.

آلبوم «شاه ماهی» هومن جاوید با ترانه هایی از شما منتشر شد که نام شما به شکل «ی.گلرویی» درج شده بود، این یعنی یغما دیگر ممنوع الکار نیست؟

اگر شما یک روز متوجه شدید که من ممنوع‌الکار هستم یا نه، لط??ن به خودم هم خبر بدهید. موضوع این است که ما با جایی به اسم «د??تر موسیقی» طر?? هستیم که هیچ چهارچوب و قانون مشخصی ندارد و حتا آن‌قدر برای کسی که نزدیک پانزده سال در کار ترانه‌ست احترام قائل نیست که ممنوع الکار بودن و نبودن رو به او اعلام کند همانطور که چهارچوب مجوز ترانه هنوز مشخص نیست.

یعنی برای شما خط قرمز مشخص نمی کنند؟

نه، شما وقتی به شورای شعر مرکز موسیقی مراجعه کنید می بینید که دوستان می گویند ما ترانه‌ها را ممیزی محتوایی نمی کنیم و در حال خدمت به ادبیات هستم و داریم غلط های ترانه ها را مرت??ع می کنیم. اما حقیقت این است که غلط گیری ادبی بهانه‌ست و کار به غلط گیری محتوایی هم کشیده می شود، که دیگر اسمش ممیزی است! متاس??انه ا??رادی که در شورای شعر د??تر موسیقی حضور دارند، ??اقد سواد کا??ی در مورد ترانه و ترانه‌سرایی هستند و همین موضوع را مضحک‌تر می‌کند. ما در دوران پیش از انقلاب هم شاهد همین وضعیت بودیم اما در آن زمان کسانی مثل شهریار قنبری، یدالله رویایی، ??ریدون مشیری، سیمین بهبانی، نادر نادرپور و امیرهوشنگ ابتهاج اعضای شورای موسیقی بوده‌اند و همین‌ها بهترین و درخشان‌ترین ترانه‌های آن سال ها را ممیزی کرده‌اند و اجازه پخش سراسری به آن‌ها نداده‌اند. شما ص??حه‌های چهل و پنج دور سابق را بردارید نگاه کنید. روی بهترین‌ها و ماندگارترین‌ترانه‌ها که امروز بخش باارزشی از کارنامه‌ی ترانه‌نوین ایران هستند نوشته شده: پخش از رادیو و تلویزیون ملی ایران ممنوع است. لااقل ممیزان آن دوره با سواد و آگاه به زبان ??ارسی بودند. امروز متاس??انه کسانی در این شورا حضور دارند که در عین بی سوادی ادعای پاک کردن جامعه را دارند. متاس??انه به برخی از مسائل در این شورا ایراد گر??ته می‌شود که ??قط از یک بیمار جنسی بر می آید! مثلاٌ سال‌ها پیش ترانه‌ای در مورد دریا نوشته بودم که می‌گ??ت: تو آغوش موجات منو گم کن... اما این سطر حذ?? شد چون به تشخیص دوستان این عبارت، باعث تحریک مخاطب می شد!

شما خودتان را در این چهارچوب ها قرار داده اید؟

برای چند سالی بله... اما الان پنج سال است که پایم را در شورای شعر د??تر موسیقی نگذاشته‌ام و نخواهم گذاشت، چون اساساً بحث کردن با کسانی که در کارشان تخصص ندارند را کاری عبث می دانم.

یکی از حواشی که شما در کارنامه‌تان دارید، مقاله‌ها و نقدهایی‌ست که در مورد ات??اقات و مسائل مربوط به موسیقی نوشته‌اید. مثلا در مورد همکاری رایگان برخی ترانه‌سراها با خواننده‌های خارج‌نشین مطرح کردید، روی مستقیم صحبت‌های شما چه کسی بود؟

یادداشت‌هایی که شما نام «حواشی» رویشان گذاشته‌اید به نظرم همه برای بالا بردن اطلاعات?? مخاطب و کارورزان دیگر موسیقی از ات??اقات?? پشت پرده‌ی موسیقی و ترانه لازم بوده. ما بدون نقد?? کارو عملکرد یکدیگر به ??ضای بهتری نخواهیم رسید. اگر خیلی‌ها مثل کبک سر به زیر بر?? ??رو می‌برند و خود را درگیر این ماجراها نمی‌کنند مختارند اما من باور دارم نوشتن آن یاداشت‌ها و مقاله‌ها لازمه‌ی رسیدن به ??ضاهای ش??ا??‌تر است. ما متاس??انه همچنان درگیر تعار?? با یکدیگریم و جامعه و موسیقی بدون نقد پیشر??ت نخواهد کرد. روی صحبت من در آن مطلب هم شخص خاصی نبود و منظورم تمام ترانه‌سرایانی بود که ترانه‌هایشان را به صورت رایگان در اختیار خوانندگان قرار می‌دادند. موضوع هم ??قط به بخش مالی این حر??ه مربوط نمی‌شود. وقتی در موسیقی و کل هنر ما برخلا???? جوامع متمدن، حق مول?? به هیج شکلی رعایت نمی شود و خواننده با دادن?? مبلغی ناچیز گمان می‌کند سند?? ترانه را به نام خود زده، این که خود ترانه‌سرایان از همان حق?? اندک?? مالی خود بگذرند و برای شنیده شدن، ترانه به این و آن آوازخوان پیشکش کنند واقعن مضحک و در عین حال دردناک است! برخورد و واکنش من به این ماجرا، برخورد?? صن??ی بود چون معتقدم این نوع همکاری‌های رایگان، توهین به کل این شاخه از هنر است و از آن‌جایی که شخصن هیچ وقت به صورت رایگان با کسی کار نکرده و نمی‌کنم، به خودم حق می دهم به چنین ات??اق‌هایی واکنش نشان بدهم.

هنوز هم با کسانی که در این مورد با آن‌ها جدل قلمی داشته‌اید اختلا?? دارید؟

جدل قلمی در کار نبوده. بعضی جواب‌هایی نوشته و به دنبال آن جواب من را هم دریا??ت کرده‌اند اما من با هیچ کدام از کسانی که در یادداشتی نقدشان کرده‌ام مشکل شخصی نداشته و ندارم اما در مورد مشکل نداشتن آن‌ها مطمئن نیستم. باید از خودشان بپرسید!

نظرتان در مورد خواننده‌هایی مثل محسن یگانه که ??قط ترانه‌های خودشون رو اجرا میکنند چیه؟

نمی توانم به طور خاص در مورد کسی – مثل همین آقایی که اسمشان را بردید - اظهار نظر کنم چون آثار با مجوز منتشر شده را دنبال نمی کنم و حتا خیلی از اجراهایی که از ترانه‌های خودم می‌شود را گوش نمی‌دهم اما در کل این که یک خواننده ای بیاید و ترانه‌های خودش را – حالا در هر سطحی که هستند - بخواند، ات??اق خوبی است چون آن خواننده خود ?? واقعی‌اش را با کارش به نمایش می گذارد. اگر این شرایط برای همه خواننده ها وجود داشته باشد، عیار اصلی آن‌ها مشخص می شود و هر کس ??ضایی را برای کار خود انتخاب می‌کند که به ذاتش نزدیک باشد. یعنی کلامی که می خواند را خودش نوشته و ??همیده و به آن معتقد باشد. این موضوع باعث می شود که دیگر کسی بی جهت و الکی بزرگ نشود. یعنی هر کس به اندازه‌ی حر?? خود و در قد و قواره‌ی خود مخاطب پیدا کند. خواننده‌های تو خالی با ایستادن روی شانه‌ی این و آن ترانه‌سرا بزرگ نشوند. در موسیقی ??رنگی اغلب خود خواننده ترانه را می‌نویسد و آهنگ را می‌سازد و ما مثلن وقتی‌می‌گوییم ??لان کار «باب دیلان» واقعا به کاری اشاره کرده‌ایم که تمامش محصول آ??رینش اوست اما در موسیقی مردمی کمتر با چنین پدیده‌هایی مواجهیم. خوانند کمترین خلاقیت را در یک اثر دارد و به صر???? صدای خوش داشتن همه‌ی کردیت یک اثر را صاحب می‌شود. مثلن ما همچنان می‌گوییم «جمعه‌ی ??رهاد» و نمی‌گوییم «جمعه‌ی شهیار قنبری» به عنوان ترانه‌سرا، یا «جمعه‌ی اس??ندیار من??ردزاده» به عنوان آهنگساز. خود خواننده‌ها هم میل چندانی به نام بردن از عوامل تولید آثاری که خوانده‌اند ندارند. متاس??انه این ??رهنگ در موسیقی ایران جا نی??تاده است.

یعنی چه جانی??تاده است؟

منظورم این است که خواننده‌ها مثلن در کنسرت‌هایشانبعد از اجرای هر آهنگ بگوید که ترانه‌سرای این آهنگ ??لانی است، آهنگش را ??لان کس ساخته و??لانی هم آن را تنظیم کرده و من هم آن را خوانده‌ام! یعنی به این اشاره کند که خواننده تنها مجری یک اثر موسیقیایی‌ست. این ات??اقی است که در کنسرت‌ها نمی‌ا??تد چون خواننده دوست اینطور جا بزند که حر??‌هایی که در آهنگ هست، حر?? خودش است و این درحالی است که بسیاری از خوانندگان – حتا غول‌ها و ستاره‌های آواز - نه تنها نمی توانند ترانه بنویسند، بلکه اغلب معنی آن‌چه از دیگران می‌خوانند را هم درک نمی کنند و ر??تارشان اغلب متضاد?? ترانه‌هاشان است و ??قط چون مجریان خوبی هستند وصدای خوشی دارند توانسته اند ترانه‌ها را خوب به شنونده منتقل کنندمخاطب پیدا کرده‌اند و این به خودی خود حق آن‌هاست اما به حق مجری‌گری خود قانع نیستند و خود را مالک و مول?? اثر جا می‌زنند و این‌جاست که کار خراب می‌شود.

شنیده ام که کارگاه ترانه‌تان هم ??عال است، در این مورد برایمان بگویید.

بله. مدتی‌ست به همراه «حسن علیشیری»چند دوره کارگاه?? ترانه برگذار کرده‌ایم و بعدی هم در اواخر ??روردین برگذار می‌شود و در آن سعی می‌کنیم تجربه‌ی خود را به تازه ن??س‌ها منتقل کنیم. البته من معتقدم ذات?? ترانه یاددادنی و یاد گر??تنی نیست و در این کارگاه هم ادعای «آموزش ترانه‌نویسی»ندارد اما از آن‌جایی که خودم بدون هیچ راهنما و مشاوری وارد این کار شدم، ??کر کردم بد نیست بعد از پانزده سال ??عالیت در زمینه‌ی ترانه‌سرایی، تجربیاتم را در اختیار علاقمندان به ترانه‌نویسی بگذارم تا شاید عاقبتشان برعکس خودم به خیر شود!

شما که به جایگاه خوبی در ترانه رسیده‌اید.

جایگاه؟ کدام جایگاه؟ این که ??لان و بهمان آوازخوان کارهایت را اجرا کرده‌ باشند تنها می‌تواند آدم‌های سطحی را راضی کند. هیچ وقت چنین چیزهایی را برای خودم «جایگاه» به حساب نیاورده‌ام. تمام موضوع یک لطی??ه‌ی گریه‌دار است. جایگاهی اگر باشد و به آن ببالم اعتمداد?? مخاطبینم و لط??ی‌ست که همیشه به من داشته‌اند و شاید برای خَش نی??تادن به همین اعتماد است که امروز ترجیح داده‌ام از ترانه‌سرایی کناره‌گیری کنم چون ممکن است مشکلات?? مالی حاصل از ممنوع‌ال??عالیتی و بیماری و تنگناهای موجود ر??ته ر??ته مرا به سمتی ببرد که رو به روی مخاطبینم قرار بگیرم نه مثل همیشه در کنار آن‌ها. با شرایطی که امروز در ??ضای موسیقی ما وجود دارد ترجیح می‌دهم دیگر در این حیطه کار نکنم. من رؤیاهای بزرگتری برای خود داشتم که اوضاع حاکم بر موسیقی و ترانه جلوی رسیدن به آن‌ها را گر??ت. یعنی چیزی که روزی عشق و آرمان من بود امروز به بلای جانم بدل شده و همان‌طور که حتمن با خبرید کار ترانه‌سرایی را کنار گذاشته‌ام.

بله. به دلیل برخوردهایی که این روزها با بعضی از عوامل موسیقی و ترانه شده؟

نوع برخوردی که با آن کارورزان و بعدها به گونه‌ای دیگر با خود?? من شد درست و منطقی و شایسته نبود اما این تنها یکی از دلایل من برای کنار گذاشتن کار ترانه‌سرایی است. وقتی ??ضای موسیقی ما آنقدر مه‌آلود است که بعد از تمام این سال‌ها هیچ آینده‌ی روشنی پیش چشمت نمی‌بینی، وقتی مرکز موسیقی که مثلن قرار بوده حامی موسیقی و ترانه این مملکت باشد با شوراهای ناوارد و ناآگاه?? موسیقی و ترانه‌ و ممیزی حسین‌قلی‌خانی‌اش جلوی هر نوع‌آوری را گر??ته، وقتی کل موسیقی مجاز ما تنها یک شوخی بی‌مزه است که شاید تنها برای همان متولیان ??رهنگی خنده‌دار باشد کم کم به این نتیجه می‌رسی که بهتر است بیشتر از این خود را سبک نکنی. من هم عطای نداشته‌ی این حر??ه را به لقایش بخشیدم و اگر هم از این به بعد ترانه‌ای بنویسم به قصد?? چاپ کردن می‌نویسم نه اجرای این و آن خواننده چون متاس??انه خوانندگان هم اغلب برده‌ی بازاری شده‌اند که از همان تهیه کنندگان کاسب?? لاله‌زار و متولیان ??رهنگی خط می‌گیرد و در چنین ??ضایی سکوت کردن از اجبار به پرت و پلا گ??تن بهتر است. هرچقدر در این سال‌ها اجازه دادم به شعور و شخصیتم توهین شود بس است. شاید اگر آن سندیکایی که ده سال پیش قرار بود برای ترانه و موسیقی راه اندازی کنیم و با کم لط??ی دوستان و سنگ‌اندازی مسئولان نشد امروز وجود داشت، می‌توانستیم به شکلی صن??ی در مورد هر ات??اقی واکنش نشان بدهیم اما در این جا کسی اهل کار گروهی کردن نیست و تنها جنگیدن برای ساده‌ترین مطالبات هنری باعث ??رسودگی هنرمند می‌شود. من همیشه ترانه را اثری نوشتاری دانسته‌ام که اجرای خواننده تنها دامنه‌ی مخاطبینش را بزرگتر می‌کند، پی همان بهتر که بدون واسطه‌ی خواننده و تنها با انتشار کتاب‌هایم با مخاطبینم در تماس باشم. آینه موسیقی مردمی ما آنقدر کدر شده که دیگر تصویر جامعه در آن منعکس نمی‌شود و کار کردن در این ??ضا آب به هاون کوبیدن است.

چند وقت پیش ترانه مکرم بحثی را مطرح کرد که باید درصدی از سود کنسرت های خوانندگان، به ترانه سراها اختصاص بیابد، در این باره چه نظری دارید؟

این موضوع بخش کوچکی ازحق?? قانونی مول?? است که متاس??انه در کشور ما رعایت نمی شود و رعایت نشدنش هم به یک عامل برنمی‌گردد. هم مرکز موسیقی و هم خود کارورزان موسیقی در ترانه در آن مقصرند. من سال‌ها قبل پیشنهاد کردم برگه‌های قراردادی تهیه شود تا تمام موارد – که حق کنسرت خواننده یکی از آن‌هاست – در آن لحاظ شده باشند و تمام ترانه‌سرایان با آن برگه‌ی واحد ترانه‌هایشان را واگذار کنند تا ر??ته ر??ته صاحب یک کپی‌رایت?? وطنی شویم اما ظاهرن این دغدغه دیگران نبود و حالا هم داریم نتیجه‌اش را می‌بینیم. البته در کل این ات??اق نخواهد ا??تاد مگر اینکه یک سیستم دولتی پیگیر این موضوع باشد. اگر حق کپی رایت در کل کشور و در زمینه های مختل?? محترم شمرده شود، این موضوع قابل اجرا و پیگیری است. در تمام دنیا اگر ??قط یک آهنگ از یک خواننده، یا ترانه‌سرا و یا آهنگ‌ساز مورد توجه قرار بگیرد، هر بار که رادیو و تلویزیون آن را پخش می کند، مبلغی به عنوان حق کپی رایت به حساب آن‌ها ریخته می شود اما متاس??انه در ایران چنین چرخه ای وجود ندارد. یعنی خواننده با چندرغازی که می‌دهد یک عمر از آن ترانه است??اده می‌کند و چیزی بابتش به دیگر عوامل تولید نمی‌دهد. کسی هم صدایش درنمی‌آید و از طر?? دستگاه‌های اجرایی هم واکنشی دیده و قانونی تدوین نمی‌شود چون اصولا موسیقی – مانند بسیاری دیگر از شاخه‌های هنر - مسئله جدی برای متولیان ??رهنگی نیست. یعنی همین که سنگ جلوی پای هنرمند نیندازند باید خوشحال باشیم، حمایت پیشکششان. منهم باور دارم که ترانه سراها هم باید از کنسرت‌های موسیقی سود ببرند اما این موضوع تا اطلاع ثانوی در موسیقی ما در حد?? یک شوخی‌ست!

به نظرتان ترانه های پاپ ارزان نیست؟

ارزان و بی‌بها بودن کلیت?? هنر در این سرزمین است اما کم بها بودن ترانه بخشیش به خود ترانه‌سرایان برمی‌گردد که به آثار خود - حداقل از نظر مالی هم – احترام نمی‌گذارند. وقتی خودت به کار خودت احترام نگذاری مشخص است که خواننده هم این کار را نخواهد کرد. هیچ چیز در این چرخه سر جای خودش نیست. اصولن چیزی که به اسم «موسیقی مجاز»در ایران وجود دارد، به نظرم موسیقی نیست و ??قط به دلیل خالی نبودن عریضه و به شکل کاملن گلخانه‌ای اداره می شود. اینموسیقی نیست و دست‌آویزی‌ست برای مسئولین که بگویند ما هم موسیقی مردمی داریم و بعد هم بیایند و سال به سال برایش جشنواره آبکی برگزار کنند و به به کنان آش شور دستپخت?? خود را سربکشند!خواننده‌ها هم که به همین سالی یکی دو کنسرت توسری خورده راضی شده‌اند و این قلابی بودن کل چرخه را بیشتر نشان می‌دهد. خواننده باید بتواند هر روز و در مکان‌های مختل?? موسیقی‌اش را اجرا کند اما اوضاع به گونه‌ای رقم خورده که الان برای خوانندگان ما ا????ت محسوب می‌شود که در رستوران،یا کا??هترانه‌هایش را اجرا کند و این درحالی است که کسی مثل «??رهاد»که همه بزرگ و محترمش می‌دانند هم سال‌ها از عمر خود را صر?? خواندن در رستوران?? «کوچینی» کرد و چیزی از بزرگیش کم نشد. خواننده‌ای که مدام در حال اجرا نباشد خواننده نیست.

با توجه به روحیه معترضی که دارید، اگر خواننده می شدید سبک رپ را انتخاب می کردید؟

نه. من خواننده نمی‌شدم اما رپ ??ارسی را هم - جز در مورد یک خواننده که امکان انتشار نامش را ندارید - جدی و بیان‌کننده به قول شما اعتراض نمی‌دانم. این را باید بگویم که معترض بودن و اینکه به همه چیز معترض باشی، به خودی خود برای کسیحسن به حساب نمی‌آید. ما بیشتر عصبی هستیم تا معترض. به باور من در رپ?? داخلی کسی را نداریم که واقعن معترض باشد. اگر هم داشته باشیم من نشنیده‌ام. اعتراض‌ها هم اغلب در حد ص??حه‌ی حوادث روزنامه‌هاست به مشکلات ریشه‌ای نمی‌پردازد. من وظی??ه خواننده – رپر، یا غیر رپر را – خیلی بیشتر از این‌ها می‌دانم.

پس کار رپر چیست؟

کار موسیقی رپ این است که به چیزهایی اشاره کند که ص??حه های حوادث روزنامه ها از بیان آن عاجز هستند. وگرنه بیان همان حر??‌هایی که در روزنامه ها نوشته می شود، آن هم با کمترین قریحه شعری که کار بزرگی نیست!

پس چی باعث می شود که مثلن همین آهنگ «از چی بگم برات» اینقدر مورد استقبال واقع شد؟

حس دلسوزی مردم به هرحال با شنیدن این نوع آهنگ‌ها تحریک می‌شود و بالطبع این جنس آهنگ‌ها به دلیل مرثیه‌وار بودن مورد توجه قرار می‌گیرند. ما مردمی هستیم که به گریه و سوگواری عادت کرده‌ایم و شاید به همین دلیل هم هست که خوانندگانی مثل «بنیامین»، یا «رضا صادقی» که از نوحه خوانی وارد خوانندگی شده‌اند، مخاطب بیشتری پیدا کرده‌اند. شاید به دلیل اینکه موسیقی درستی نداشته ایم امروز کسانی از این دست در جامعه موسیقی مطرح می شوند و کار می کنند، گرنه بسیاری از آثار چشم بازار درآور ما اصلن ارزش موسیقیایی ندارند و ضجه مویه‌اند بیشتر تا موسیقی!

شما خودتان را ترانه‌سرای اجتماعی می دانید یا عاشقانه؟

من این دو را جدا از هم نمی‌دانم و با مرزبندی ترانه اعتقاد ندارم. گاهی یک ترانه عاشقانه می‌تواند به اندازه هزار ترانه اجتماعی?? شعارزده اثر داشته باشد. این که نگاه ترانه‌سرا در اثر عاشقانه مثلن نسبت به برابری زن و مرد چیست می‌تواند خیلی روی ??رهنگ جامعه اثر بگذارد. پس عاشقانه نویسی هم می‌تواند زیرمجموعه اجتماعی‌نویسی باشد. من دوست هم ندارم تنها به عنوان «ترانه‌سرای اجتماعی» شناخته شوم چون حس می کنم ترانه‌سرا وقتی ??قط کار اجتماعی انجام می دهد، ناخودآگاه تاریخ مصر?? پیدا می کند. اگر ما در یک جامعه آرمانی زندگی کنیم که هر کسی وظی??ه خودش را انجام دهد، من هم بیشتر ترانه عاشقانه خواهم نوشت اما گاهی شرایط به گونه‌ای‌ست که وظی??ه رسانه‌های گروهی به گردن هنرمند جامعه می‌ا??تد و اوست که باید انگشت روی نابرابری‌های موجود در جامعه بگذارد و نمی‌شودبا عبارات «هنر محض» و «هنر برای هنر» از زیر بار این تعهد شانه خالی کرد. در چنین شرایطی ??قط عاشقانه نوشتن به خیانت پهلو می‌زند پس با آگاهی از این ماجرا همیشه سعی کرده‌ام جوری بنویسم که تل??یقی از این دو ژانر ترانه باشد. هم عاشقانه و هم اجتماعی.

گمان نمی‌کنید این باعث می‌شود کارنامه شما ر??ته ر??ته از آثار عاشقانه که هواخواه و مخاطب بیشتری دارد خالی شود...

اگر می‌خواستم ??قط برای مخاطب بیشتر داشتن بنویسم که اوضاعم اینگونه نبود.اگر به این این که بعدها چه قضاوتی درباره این دوران کاری من خواهد شد ??کر می‌کردم و چرتکه می‌انداختم امروز نه ممنوع‎‌الکار بودم و نه دلزده از کل ترانه. می‌توانستم بی‌خیال آن چه در دور و برم در جریان است،سر در لاک خود ??رو و جیب‌هایم را پر کنم. قبلن هم گ??ته‌ام که ترجیح می دهم جزو هیچ مثلث و مربع و ذوزنقه ای در تاریخ ترانه نباشم اما شب که می خواهم بخوابم، با خودم بی‌حساب باشم و عذاب وجدان این را نداشته باشم که به جامعه و مخاطب خودم خیانت کرده ام.

کتاب‌هایی که قرار بود از شما به چاپ برسد در چه وضعیتی قرار دارد؟

مجموعه ترانه‌ی «رانندگی در مستی»، مجموعه شعر?? «گریه‌های گربه‌ی خاکستری» و آلبوم دکلمه‌ی ترانه‌های من با عنوان «شام آخر» در آلمان منتشر شده‌اند.

??کر می کنید زندگی شما آنقدر جذاب هست که یک روزی دستمایه ساخت یک ??یلم قرار بگیرد؟

ما همه خودمان را قهرمان یک داستان هیجان‌انگیز تصور می کنیم و شاید در خلوت ??کر کنیم که زندگیمان می‌توانند داستان یک ??یلم باشد امابه شخصه گمان نمی کنم زندگی من زیاد دراماتیک باشد و اگر قرار باشد تبدیل به یک ??یلم شود، ??یلمی تلخ و خسته‌کننده از آب در خواهد آمد. زندگی برای من همیشه با سختی و تنش و بی‌عدالتی همراه بوده. پیشنهاد نمی‌کنم این ??یلم را ببینید!

و حر?? آخر...

حر?? آخر این که با تمام مشکلات و ??شارها و شرایط نابسامان، من همچنان مشغول نوشتنم. امروز اگر امکان انتشار و شنیده شدنش نباشد، ??ردا کودکان من و شما آن‌ها را خواهند شنید. همین.

لینک به ارسال

ه??ته بی آهو

شنبه

ناظم ما می گ??ت

پیش بزرگترها ??ظولی موقو??

و من ??ضول بودم

نه دسعت به سینه ی سکوت

نه سربراهمشق مسیر مدرسه

تجدیدی هزار مرتبه نوشتن تکرار نخواهد شد

تجدیدی دوستت دارم گوشه ی کتاب جبر

تجدیدی مداوم ترکه و تنبیه

تجدیدی برپا ناشنیده ی معلم

تجدیدی برجا نماندن زنگ آخر

تجدیدی دیوار کوتاه ته حیاط

??راش ??ربه مدرسه به گرد گریز من هم نمی رسید

بر نیمکت سبز همان پارک سوت و کور می نشستم

جریمه های عاشقانه ی خود را رج می زدم

آن زن ستاره دارد

آن زن عشق دارد

آن زن ترانه دارد

سوالهای ساده قد می کشیدند

چرا آن ماهی سیاه به دامنه ی دور دریا نرسید ؟

چرا پدربزرگ که با دعاهای مداوم من زنده نشد ؟

چرا کسی گوش آقای مدیر را نمی کشد

وقتی داد می زند و حر??های بد می گوید ؟

مگر خط کش برای خط کشی کردن د??اتر نیست ؟

پس چرا آقای ناظم راه است??اده از آن را نمی داند ؟

این خطوط خون مرده از ک?? دستهای من چه می خواهند ؟

دانستن مساحت مثلث به چه درد من می خورد ؟

و هیچکس از کسان من نمی دانست

که با همین سوالهای ساده بی حصار

راهی به سواحل ستاره باز خواهم کرد

راهی به رهایی رویا

و خانه ی شاعری بزرگ

که رئ به اینه دعا می کرد

لینک به ارسال

یکشنبه

در دیدار نخست آن همه خورشید

دستادست تو بودم

گ??تی : سه قلب سر به زیر نشانی خانه ی اوست

و باد بی قرار

روسری سیاه تو را به نام من دزدید

در زدیم

صدای سر??ه خبر از آمدنش می داد

به نگاهی درد تمام ترکه ها را از خاطرم برد

گ??تم : آزادی ام ‚ آزادی ات ‚ آزادی مان

صر?? آرزو چه دشوار است پدر

جوابش تلخ بود دردی هزار ساله

جمجمه ی پدرانمان خشت مناره ی چنگیز است

بهترین خاطراتمان از اسکندر به جا مانده

در بهار بی بار و برگی زیسته ایم

چگونه می خواهی چنارمان سبز باشد ؟

در پناه سه استکان حقیقت گریستیم

پا س??ت کرده بود

لینک به ارسال

دوشنبه

باد دلواپس آذرماه رابه یاد آر

کوچه های عریض آشتی کنان

هم صدایی د?? ها و دست ها را

گ??تم : آن چشم ها را

از کدام آهوی رو به چاقو امانت گر??ته یی ؟

گ??تی : گواه گریه خدا داد است

بعد از آن بود که معنی نمناکی آسمان را ??همیدم

بعد از آن بود که ارت??اع علاقه ایمان آوردم

بعد از آن بود که دست های من

موطن تمام ترانه های باران شد

واپسین سطر تمام نامه ها

به هزار بوسه ی ساده می انجامید

به دل دل دوباره ی دیدار

به عبور سر نیزه ی نیاز از بناگوش گناه

به نگاه رسواگر ماه از درز پرده ها

به ??اصله یی کوتاه و سوسوی سیگاری که ??روغ

زندگی می نالیدش

چه قدر آرامش قبل بعد طو??ان زیبا بود

نه نیازی به رسیدن رویا

نه میلی به خلاصی خواب

تنها سرانگشت نوازش عطر آشنای علاقه و

سکوت سکرآوری در حوالی خواب و بیداری

کاش از آغوش آن همه آسودگی بیرون نمی آمدیم

لینک به ارسال

سه شنبه

از قدیم گریه در قبیله ی ما می گ??تند

وقتی که باد قاصدک سیاهی را با خود بیاورد

گوشه ای از اینه آسمان می شکند

من همیشه از زنگهای ناغا??ل تل??ن ترسیده ام

در عبور این همه زمستان زمهریر

حتی یک خبر از بیداری باغ

تولد تابستان به من نرسید

غزال پا در گریز گریه ها

پر

بامداد نخستین آخرین

پر

اما کلاغ سیاه شب

از بام ما پر نمی زند

لینک به ارسال

چهارشنبه

یادت هست می گ??تی صدای من

این من در سوگ سلام ستاره نشسته

به آواز غمگنانه ی قنات خشکیده می ماند ؟

وقتی که اسبهای عرق کرده ی باد یالایال می تازند

و چاه های تشنه عبورشان را

های می کشند

در برهوت شنپوش

تو اما صدایت گواه بیداری بود

پس چرا به دخمه پریدی ؟ خش نوا مرغ

بی بی بهشت بابونه

خاتون نور

در گرماگرم آن شوریده سری

تن به باد سپردنت چه بود ؟

به خدا نوشتن از بادبادک باد برده ی بوسه دشوار است

ساده نیست سوگ شمار شهامت شن ها بودن

وقتی دریا

با جاروی بلند موجش مدام

دامنه ها را درو می کند

بگو چه بگویم در تداوم تاراج این همه تبردار ؟

بگو چه بگویم در خاموشی خورشید ؟

لینک به ارسال

پنج شنبه

چراغش در بی چراغی این خانه می سوخت

و دلش از بی خیالی این جماعت

تنها در این خانه گربه ها شاخ می زدند

تنها در این خانه

سکوت علامت بیداری ترانه بود

وقتی درخت را به جرم جوانه قرنطینه می کردند

و طبیبان بی شرم شوکران

تشخیصشان گشودن رگها بود

وقتی سلاخان حر??ه یی

شمع را در شقاوت میدان گردن می زدند

تنها در پناه سایه ی او ایمن بودیم

حالا مرا ببین که در این غروب ممتد

مترسک باغستانی را مانم کارگرانش گرسنه

کلاغ ها دیگر نمی آ’ند

بر ا??سانه هی بذرپاشان حلقه زنانند

حلقه زنان

لینک به ارسال

جمعه

تنها برای تو می نویسم بی بی باران

سیاه پوس دل س??ید

دل س??ید مو سیاه

مو سیاه رو س??ید

رو س??ید آسمان و اینه

گ??تی ناقدان نادان این کرانه

در علت اعتمادت به دریا خیالبا??ی خواهند کرد

حق با تو بود پیشگوی شری?? گریه ها

بسیاری در جواب به دریا زدنت ج??نگ می با??ند

بگذار که این راز

تنها سر به مهر صندوق بغض های من باشد

می دانم که در پس کرباس س??ید

به کلمه ی تالمات روحی دلقکان می خندیدی

حالا مرا ببین در هجوم همهمه ی اینهمه هوچی

تمام حر??هاشان زیر خط کمربند است

مدام برایم از ص??و?? چپ و راست این کرانه می گویند

من اما دست چپ راستم را هم نمی شناسم

تنها می دانم که به قول ??روغ

روشنی خواب است

می دانم که ماست

به حر?? هیچ سایه ای سیاه نخواهد شد

می دانم که زیر طاقهای پل های سنگی این شهر

هنوز خوابگاه کودکان گرسنه

می دانم که به دستبوس هیچ سروری نخواهم ر??ت

می دانم که هنوز رهایی عریان رویا میسر نیست

جناح من نگاه تو بود بی بی باران

تو را او بامداد را

تا طنین واپسین ترانه ی نانوشته به یاد خواهم داشت

هراسم نیست از شب و

بیدلی اهالی خنیا و خرناسه

که آنچه می نویسم آنچه خوانده می شود را

کودکان عاشق ??ردا

با چشمهای بیدار و عادلشان قضاوت خواهند کرد

پس یک دقیقه ??ریاد به پاس صبوری ستاره ها

هزار ترانه صدا

به احترام آن همه خاطره ی زخمی

تو به من آموختی

که در مرگ نور

نباید سکوت کرد

لینک به ارسال

خب دوستان نام این اثر که خواندید ه??ته بی آهو بود

اگر از تاپیک استقبال کمی هم بشه من ادامه میدم د??اتر بعدی رو هم اینجا میزارم

با تشکر :6:

لینک به ارسال

گ??تم بمان ! نماند ...

شعر یک

شرمنده ام

گ??ته بودم

دست بر دیوار دور آن ور دریا می زنم

و تا هزاره ی شمردن چشم می گذارم

گ??ته بودم

غبار قدیمی تقویم را

از شیشه های شعر و خاطره پاک نمی کنم

گ??ته بودم

صدای سرد سکوت این سالها را

با سرود و سماع ستاره بر هم نمی زنم

اما دوباره دل دل این دل درمانده

تو را میهمان سایه گاه ساکت کتاب و کاغذ کرد

هی

همیشه همس??ر حدود تنهایی

بگذار که د??تر دریا هم

گزینه یی از گریه های گاه به گاه من باشد

لینک به ارسال

شعر دو

پیاده آمده ام

بی چارپا و چراغ

بی آب و آینه

بی نان و نوازشی حتی

تنها کوله یی کهنه و کتابی کال

و دلی که سوختن شمع نمی داند

کوله بارم

پر از گریه های ??روغ است

پر از دشتهای بی آهو

پر از صدای سرایدار همسایه

که سر??ه های سرخ سل

از گلوگاه هر ثانیه اش بالا می روند

پر از نگاه کودکانی

که شمردن تمام ستارگان ناتمام آسمان هم

آنها را به خانه ی خواب نمی رساند

می دانم

کوله ام سنگین و دلم غمگین است

اما تو دلواپس نباش ! بهار بانو

نیامدم که بمانم

تنها به اندازه ی نمباره یی کنارم باش

تمام جاده های جهان را

به جستجوی نگاه تو آمده ام

پیاده

باور نمی کنی ؟

پس این تو و این پینه های پای پیاده ی من

حالا بگو

در این تراکم تنهایی

مهمان بی چراغ نمی خواهی ؟

لینک به ارسال

شعر سه

در دایره ی تاریک ??نجان ??ال

عکس ??انوس ستاره و عطر اطلسی ا??تاده است

شاید شروع نور

نشانه یی از بازگشت نگاه گرم تو باشد

باید به طراوت تقویم های کهنه س??ر کنم

تقویم ناب ترین ترانه ی نمناک

قویم سبزترین سلام اول صبح

تقویم دور دیدار بوسه و دست

شاید در ازدحام روزها

یا در انتهای همان کوچه ی شاد شمشادها

شاعری دلشکار را ببینم

که شیرین ترین نام جهان را زیر لب تکرار می کند

و تلخ می گرید

لینک به ارسال

شعر چهار

شاعر که شدم

نردبانی بلند بر می دارم

پای پنجره ی پرسه های پسین پروانه می گذارم

و به سکوت سلام آن روزها سرک می کشم

شاعر که شدم

می آیم کنار کوچه ی کبوترها

تاریخ یادگاری دیوار را پررنگ می کنم

و می روم

شاعر که شدم

مشق شبانه ی تمام کودکان جهان را می نویسم

دیگر چه ??رق می کند

که معلمان چوب به دست

به یکنواختی خطوط مشق های شبانه

شک ببرند یا نبرند ؟

شاعر که شدم

سیم های سه تارم را

به سبزه های سبز سبزده گره می زنم

و آرزو می کنم

آهنگ پاک صدای تو را بشنوم

شاید که شاعری

تنها راه رسیدن به دیار رؤیا

و کوچه های خیس کودکی باشد

لینک به ارسال

شعر پنج

بچه که بودم

از جریمه های نانوشته که بگذریم

سلمانی و ساعت و سیب

سکه و سلام و سکوت

و سبزی صدای بهار

ه??ت سین س??ره ی من بود

بچه که بودم

دلم برای آن کلاغ پیر می سوخت

که آخر هیچ قصه یی به خانه نمی رسید

بچه که بودم

تنها ترس ساده ام این بود

که سه شنبه شب آخر سال

باران بیاید

بچه که بودم

آسمان آرزو آبی

و کوچه ی کوتاه مان

پر از عبور چتر و چلچراغ و چلچله بود

لینک به ارسال

شعر شش

تابستان

انعکاس سرخ گیلاس و سبزی سایه بود

انعکاس ه??ت سنگ و تب بعد از ظهر

به کنار هر گلی که می رسیدم

می خواستم تمام پروانه های جهان را خبر کنم

بر شاخه ها می نشستم

و سرود سبز سوت و سکوت را

برای جوجه های کوچک گنجشک می خواندم

تا مادر بزرگ بیاید

و از بیم سقوط و سستی شاخه بگوید

تابستان کودکی ام تنها

با گیلاس سرخ باغ و مهر مادربزرگ

معنا می گر??ت

وقتی که می خندید

خیل خطوط خاطره ی آینه را پر می کرد

دستانش به عطر حلوا و حنا و ریحان عادت کرده بود

و موهای س??یدش را همیشه

به رسم بهار های بی برگشت گذشته می با??ت

همیشه عکس ها ی کوچک کوچ را نگه می داشت

عکس گیوه ، گندم ، گام

عکس باغ ، برنو ، بهار

و عکس رنگ و رو ر??ته ی پریروز پدر بزرگ را

قصه هایی برایمان می گ??ت

که آنها را

از مادربزرگ کودکی خود شنیده بود

حالا ، از انعکاس سرخ گیلاس ها خبری نیست

شاخه ها توان وزن مرا ندارند

و گنجشک های شوخ شاخه نشین

به زبانی غریب سخن می گویند

غریب

لینک به ارسال

شعر ه??ت

مادربزرگ می گ??ت

در عمق صندوق بی ق??ل خود

نشان و نقشه ی دیار دوری را نهان کرده است

که در آنجا

بادی از بیشه ی بوسه ها نمی گذرد

می گ??ت وقتی در آن دیار

نام سار و صنوبر را ??ریاد می زنی

کوه ها صدای ت??نگ و تیشه را برنمی گردانند

آنجا

س?? سبز سپیدارها بلند

و حنجره ی خروس ها

پر از صدای ??انوس و صبح و ستاره است

حالا

گاهی هوس می کنم سراغ صندوق بروم

بازش کنم

و نشان آن وادی دور را بیابم

اما می ترسم ستاره جان

می ترسم حکایت آن جزیره ی رؤیا

تنها خیال خامی در دایره ی بی مدار دریا باشد

لینک به ارسال

شعر هشت

به کجا می بری مرا ؟

به کجا میبری مرا ؟ با توام آی

خاتون خوب خواب و خاطره

زلال زرد روسری

چرا مدام در پس پرده ی گریه نهان می شوی ؟

استخاره می کنی ؟

به ??ال و ??ریب ??راموشی دل خوش کرده ای

یا از آوار آواز و توارد ترانه می ترسی ؟

به ??کر خواب و خستگی چشم های من نباش

امشب هم

میهمان همین د??تر و دیوان درد و دریایی

یادت هست نوشته بودم

در این حدود حکایت

همیشه کسی خواب دختری از قبیله ی بوسه را می بیند ؟

باور کن ،هنوز

دست به دامن گریه که می شوم

تصویر لرزانی از ستاره و صد??

در پس پرده ی دریا تکان می خورد

نمی دانم چرا

بارش این همه باران

غبار غریب غروب های بهار و بوسه را

از شیشه های این همه پنجره پاک نمی کند

تو چی ؟ طلا گیسو

تو که آن سوی کتاب کوچه ها نشسته یی

خبر از راز زیارت هر روز من

با ساکنان این حوالی آشنای گلایه و گریه داری ؟

آه ! می دانم

سکوت آینه ها

همیشه

جواب تمام سوال های بی جواب بغض و باران است

لینک به ارسال

شعر نه

وقتی کبوتر واژه یی

تور بی طناب ترانه می ا??تند

بر می دارمش

می بوسمش

و رهایش می کنم

همان بوسه برای تداوم ترانه ام کا??ی ست

به زدودن اشکی از زوایای گریه ها رضایت نمی دهم

نمی خواهم شعرم را به خط خوش بنویسم

نمی خواهم از پی واژه ها تا پلکان کتاب و کوره راه لغت نامه ها س??ر کنم

تنها می خواهم

دمی سر بر شانه یی بگذارم

و به اندازه ی دوری دست مرداب و دامن درناها گریه کنم

دیگر اینکه چرا شانه یی آشناتر از سپیدی کاغذ و قامت قلم نمی یابم

جوابش در چشم های توست

که شهد نام و شکوه شانه ات را

از گریه های من دریغ می کنی

حالا که کسی در حوالی خلوت خاموش ما نیست

لحظه یی به دور از قا??یه های غرور و گلایه به من بگو

آیا تمام این ترانه های اشک آلود

به تکرار آن روزهای زلال زنبق و رازقی نمی ارزند ؟

لینک به ارسال

شعر ده

حالا

از تمامی قصه ، تنها

قاب عکسی مانده ست

که شباهتی عجیب به دختری از تبار ترانه دارد

حالا باران که می آید

خاک این دختر خالی

هنوز بوی عشق و عود و عسل می دهد

حالا مدام از پی نشانی تو

??نجان های قهوه را دوره می کنم

مدام این چشم بی قرار را

با بغض و بهانه ی باران آشنا می کنم

مدام این دل درمانده را

با باور برودت عشق

آشتی می دهم

باید این ساده بداند

بانوی بر??ی بیداری ها

دیگر به خانه ی خواب و خاطره باز نخواهد گشت

لینک به ارسال

شعر یازده

نه اینکه بی تو نخندم

نه

اما به خدا تمام این خنده های خام بی خیال

به یک تبسم کوتاه دیدار چهارشنبه ها نمی ارزند

به تبسم ساعت نه صبح

یا دقیق تر بگویم

نه و بیست دقیقه ی صبح

حالا اگر بانگ بیست و بهانه ی ساعت در ازدحام واژه و وزن موازی ترانه نمی گنجد

گناهش به گردن تو

که من و این دل درمانده را

چشم در راه طنین تبسم می گذاشتی

حالا هنوز

نه صبح چهارشنبه ها که می شود

کنار خیال خالی اتاقک تل??ن می ایستم

دل به دامنه ی رویا می دهم

و تو را می بینم

که با لباسی به رنگ بن??شه های بن??ش

به سمت پس کوچه های پرسه و پروانه می روی

نه اینکه بی تو نخندم

نه

اما به نیامدن همیشه ی نگاهت قسم

تمام خطوط این خنده های خواب آلود

با رگبار گریه های شبانه

از رخساره ی خسته و خیسم

پاک می شوند

لینک به ارسال

شعر دوازده

شب ها که در خیابان خلوت خواب

پا به پای غرور و قا??یه می روی

مرگ با لباس چین دار بلندش

پای پنجره ی اتاقم می آید

سوت می زند

و منتظر می ماند

قوطی قرص های این قلب بی قرار که سبک تر شد

مرگ هم بر می گردد

می رود سراغ سرایدار پیر همسایه

نه ! عزیز دلم

تازگی بو?? کور هدایت را نخوانده ام

این ها که نوشتم حقیقت محض است

باور نمی کنی ، یک شب به کوچه ی دلتنگ ما بکوچ

کنار همان درخت که پر از خاطرات خط خورده است

بایست و تماشا کن

تا ببینی چکونه به دامن دریا و گریه می روم

بس کن ای دل ساده

ص??حه ص??حه برای که گریه می کنی ؟

کتاب کبود گریه ها را آهسته ببند

تا خواب بی خروس بانوی بهار را بر هم نزنی

گوش کن! درمانده ی درد آلود

از پس پرده های پنجره

صدای سوت می آید

لینک به ارسال

شعر سیزده

وصیتم این است

این قلم خیس گریه را

به کودکی در جنوب جستجو بسیار

تا در د??تر مشق های نا تمامش بنویسد

آن مرد سیب دارد

آن مرد انار دارد

آن مرد سبد ندارد

یا هر پرنده یی را که از پهنای پنجره ی کلاسش گذشت

نقاشی کند

گوش کن

صدای آن پری پریشان نی نواز را می شنوی

که هنوز

بعد از گذشت این همه روز

خواب بلند دریا راآش??ته می کند ؟

نمی خواهم جز او کسی برایم گریه کند

راضی به غلتیدن قطره یی هم بر گل گونه هایت نیستم

می خواهم در جنگلی از درختان کاج خاکم کنند

تا عطر سوزنی کاجها همیشه با من باشد

مثل نگاه تو

که تا خاموشی واپسین ??انوس ا??روخته ی دنیا همراهم است

برای ک??ت هم همان ترمه ی تا خورده ی یادگاری خوب است

تنها اگر به قبای قاصدکی بر نمی خورد

تاری از طلای مویت را

در دست من بگذار

می خواهم وقتی به انتهای آسمان ر??تم

آن را به موهای بلند خورشید گره بزنم

تا هر کس خورشید را نگاه کند

خطوط پاک چهره ی تو را ببیند

آن وقت همه خواهند دانست

بانوی بهاری من که بوده است

همین را می خواهم و

دیگر هیچ

لینک به ارسال

شعر چهارده

صدای گام های گریه می آید

دوباره آمدی

کنار پنجره ، شعری نوشتی و ر??تی

این بار صدای قدم های تو را

از پس پرده گاه گناه و گریه شنیدم

حالا به اولین ستاره که رسیدی بپرس

کدام شاعر غزل پوش

شبانه ، عشق را

در برگ های ولنگار د??تری کهنه می نوشت

اما

تو که نشانی شاهراه ستاره را نمی دانی

همیشه

از سیب و ستاره و روشنی قصرهای کاغذی که می نوشتم

می گ??تی

هزار پروانه هم که بر برگهای د??ترت بچسبانی

پینه ی پیر و یاس علیل باغچه ی ما گل نمی دهد

هیچ وقت بهار طلایی روز و رویا را

باور نکردی ! گل من

هیچ وقت خدا

لینک به ارسال

شعر پانزده

دیگر نه من نه این معانی معیوب

دیگر نه من نه این شهادت اشک

دیگر از تکرار ترانه خسته ام

از این پنجره های بسته خسته ام! بانو

خسته ام از ایندقایق بی لبخند

باران ببارد یا نبارد

من می روم با دست هایت

چتری برای پروانه ها بسازم

دیگر چه می شود که نام گل های باغچه را به خاطر نیاورم ؟

یا اصلا ندانم که کدام شاعر شبتاب

قا??یه ها را از قاب غمگین پنجره پر داد ؟

من که خوب می دانم

بادبادک بی تاب تمام ترانه ها

همیشه پر پشت بام خلوت خاطره های تو می ا??تد

دیگر چه ??رق می کند که بدانم

باد از کدام طر?? می وزد

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• جدید...