رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
masterina

راهنمای خرید سیسمونی نوزاد

پست های پیشنهاد شده

بسیاری از رسم‌ها با گذشت زمان آنقدر پیچیده شده‌اند و تغییر شکل داده‌اند که دیگر نمی‌شود آن‌ را رسمی اصیل دانست؛ یکی از آنها همین رسم تهیه سیسمونی است.

 

 

در اغلب ??روشگاه‌هاي سيسموني تا دلتان بخواهد‌ ليست‌هايي را مي‌بينيد كه با هم در رقابت‌اند كه كدام‌يك قد بلندتر و پيچيده‌ترند.

 

 

 

 

 

ما مي‌خواهيم ??هرستي از سيسموني لازم و خوب را بگوييم كه براي استقبالي شاد و مثبت از ??رزند جديد خانواده كا??ي است.

 

 

 

 

 

رسم سيسموني يكي از رسم‌هاي ايرانيان براي نخستين بچه خانواده است كه اغلب، خانواده دختر آن‌را به‌عهده مي‌گيرد اما هستند پدر و مادرهاي جواني كه دوست دارند در تهيه اين هديه، خودشان هم دخيل باشند تا هم مستقل بمانند و هم كمكي به خانواده‌ها كرده باشند. اما از آنجا كه شروع يك كار، بر ادامه آن اثر مي‌گذارد، روش‌هاي تربيتي كه پدر و مادر مي‌خواهند در طول زندگي براي تربيت ??رزند خود به‌كار بگيرند از جايي مثل همين خريد سيسموني شروع مي‌شود.

 

 

 

 

 

يك سيسموني خوب و مثبت، خريدي است كه در آن شرط هديه بودن وسايل رعايت شود و در آن اجبار و بحث‌هاي غيرصميمي به‌خاطر نوع خريد پيش نيايد.

 

 

 

 

 

در اين سيسموني منطقي آنچه براي تدارك حضور نوزاد لازم است، بدون نگراني از اينكه مبادا بخواهد قحطي بيايد و بعد‌ها ديگر نشود خريد كرد انجام مي‌گيرد. قبل از اين خريد خوب، خانواده بايد شرايط خود را مرور كند تا خريد موجب دردسر‌هاي بعدي و زحمت دوباره نشود. براي مثال به پرسش‌هاي زير پاسخ دهيد:

 

 

1- محل زندگيتان گنجايش چه وسايلي را دارد؟ اگر مستأجر هستيد آيا به ??كر راحتي حمل‌ونقل وسايل خود هم هستيد؟

 

 

 

2- ??رزند شما در چه ??صلي متولد مي‌شود، نيازهاي مرتبط با ??صل و سن او چيست‌؟

 

 

 

3- حداكثر توانايي مالي شما چه ميزان است‌؟ نيازها را با قدرت خريدتان هماهنگ كنيد تا نيمه‌كاره رها نشود.

 

 

 

4- جنسيت ??رزندتان چيست‌؟ برخي نيازها با جنسيت رابطه دارد و اين آگاهي از اسرا?? جلوگيري مي‌كند.

 

 

 

بعد از تعيين شرايطتان مي‌توانيد براي خريد اقدام كنيد. نكات اين ليست خريد با هد?? كمك به خريدي كاربردي و كا??ي است. به همراه داشتن يك د??ترچه يادداشت براي ثبت آنچه خريده‌ايد و آنچه نياز داريد مي‌تواند به خريد م??يد و بدون تكرار كمك كند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرويس كالسكه و ...

 

چند سالي است كه نسخه خريد سيسموني به جاي ر??ع نيازها به‌ سمت تجمل‌گرايي و ا??راط ر??ته است.

 

 

 

 

 

گاهي ا??راد براي نوزاد خود صندلي ماشين مي‌خرند درحالي‌كه ماشين ندارند و يا نمي‌توانند بخشي از ماشين را ??علا به اين دليل محدود كنند.

 

 

 

 

 

خريد كالسكه انجام مي‌شود درحالي‌كه وضعيت جسمي مادر اجازه بلند كردن و بستن كالسكه‌هاي سنگين را به او نمي‌دهد و يا موقعيت‌هاي حمل كودك با كالسكه براي اين خانواده قابل توجه نيست. تنها چيزي كه مورد توجه والدين هست اين نكته است كه ‌ اقلام موردنظر (بايد) در سيسموني باشد و ديگر هيچ!

 

 

 

با وجود اين اگر به‌دنبال خريد اين سرويس براي كودك هستيد به اين نكات توجه كنيد:

 

توان خريد خود را براي تهيه اين اقلام كه قيمت‌هاي بسيار مت??اوتي دارند مشخص كنيد. امروز مارك‌هاي ايراني با كي??يت قابل‌قبول نيز در بازار وجود دارد كه مي‌تواند نياز شما را با هزينه خيلي كمتري برآورده كند.

 

 

 

در اغلب اين سرويس‌ها وسيله حمل‌ونقلي به نام كرير به چشم مي‌خورد. بهتر است بدانيد اين وسيله اغلب تا حدود 6ماهگي گنجايش نگهداري از كودك را دارد. براي اين مدت كوتاه شايد قرض گر??تن اين وسيله از يك دوست و آشنا كه حالا براي او بدون است??اده است منطقي‌تر باشد. روكش جديد شما و يك آويز زيبا مي‌تواند ساك حمل كودك دوست‌تان را تزئين و براي است??اده كودك شما آماده كند.

 

 

 

قبل از خريد، آشنايان مي‌توانند منبع تحقيق خوبي براي چگونگي خريد اين سرويس باشند.

 

 

 

در ??روشگاه سعي كنيد يك‌بار به تنهايي كالسكه را جمع و حمل كنيد تا از توانايي خود براي تكرار اين كار با خبر شويد.

 

 

 

انتخاب رنگي مناسب براي خرید لوازم بهداشتی نوزاد كه نياز به شست‌وشوي دائم نداشته باشد يا كاور پلاستيكي براي تميز نگه‌داشتن آن نيز پيشنهاد مي‌شود. رنگ‌هايي كه جنسيت ندارد در اين خريد‌ها به است??اده از آن در آينده كمك مي‌كند.

 

 

 

اگر تصميم به خريد روروئك داريد به‌احتمال خطر آ??ريني اين وسيله كه البته براي مدت كوتاهي است??اده مي‌شود دقت كنيد. امانت‌گر??تن اين وسيله ??ضا گير و خطرآ??رين شايد براي امتحان چند روزه كودك شما راه بهتري باشد.

 

 

 

اگر قصد خريد آغوشي براي نوزادتان را داريد،نوعي از آن‌كه امكان خوابيدن كودك در آن وجود دارد و محا??ظ گردن هم در آن تعبيه شده پيشنهاد بهتري است.

 

 

لوازم بهداشتي

 

ليست وسايل بهداشتي سيسموني هر سال تغيير مي‌كند. اغلب معرو??‌ترين آنها عبارت است از: شيردوش، شيشه شير، پستانك نوزادي كه البته از معمولي تا مدل‌هاي ارتودنسي‌دار موجود است، كرم‌هاي بهداشتي، دماسنج، ناخن‌گير، دندان‌گير، پوشك، دستمال مرطوب، پودر بچه و... .

 

 

 

در خريد وسايل بهداشتي به آن دسته از محصولات كه تاريخ مصر?? دارد دقت كنيد و با خريد زياد ازحد، موجب هدر ر??ت ‌آن نشويد.

 

 

 

است??اده از ماشين لباسشويي كودك چند سالي است كه مرسوم شده است. قيمت اين وسيله از حدود 300هزار تومان شروع و با توجه به شركت سازنده آن و توانايي‌هايش تغيير مي‌كند. اين وسيله به‌دليل امكان شست‌وشو با حجم كم لباس‌ها و درصورت است??اده از پارچه به جاي پوشك براي تعويض كودكان پيشنهاد خوبي است‌ اما اگر شما قرار است براي كودك‌تان از پوشك است??اده كنيد به هيچ وجه اين وسيله ‌ را تهيه نكنيد. كا??ي است لباس‌هاي نوزادتان را به‌طور مستقل و جداگانه از لباس‌هاي خودتان با همان ماشين لباسشويي هميشگي خودتان بشوييد.

 

 

 

برخي از خانواده‌ها به‌دليل مديريت اقتصادي خانواده ترجيح مي‌دهند كه با وجود است??اده از پوشك در مهماني‌ها و... در محيط خانه از پارچه‌هاي مخصوص براي تعويض كودك است??اده كنند. در اين صورت تهيه مواد بهداشتي شست‌وشو از داروخانه‌ها كه از حساسيت جلوگيري كند اما ضد‌ع??وني‌كننده باشد را ??راموش نكنيد.

 

 

اسباب بازي

 

??روشگاه‌هاي اسباب بازي با تنوع جنس‌ها و رنگ‌ها و شخصيت‌هاي كارتوني و... خريدار سيسموني را به ولع خريد بيشتر تشويق مي‌كند اما خريد اسباب بازي، خريد ابزار شادي و رشد هوشي و مهارتي كودكان است؛ پس خريد آن با تمام خريد‌هاي سيسموني ??رق مي‌كند.

 

 

 

يك اسباب بازي خوب بهتر است با توجه به رده سني خاص كودك تعيين شود و پس از خريد هم در آن بازه سني در اختيار كودك قرار گيرد.

 

 

 

اسباب بازي‌هايي كه رنگ‌هاي شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجيح دهيد. در 4‌ماه اول دوره نوزادي بهتر است از وسايل بازي درشت‌تر است??اده كنيد تا خطرآ??رين نشود.

 

 

 

اسباب بازي‌هاي موزيكال براي كودكان نوپا جذاب‌تر است اما ‌هرچه وسايل بازي امكان دست‌???ورزي بيشتري را مهيا كند مثل خمير‌هاي بهداشتي، گل‌رس و... براي كودكان جذاب‌تر است؛ البته كودكان امروز به وسايل خانه مثل ظرو?? منزل يا عصا و چوب‌هاي معمولي و... علاقه بيشتري دارند. مي‌خواهيم بگوييم كه مطمئن باشيد ا??راط در خريد اسباب بازي به معني تضمين لذت از بازي و كمك به رشد كودك نيست. بهتر است حوصله والدين و مهياكردن بستر بازي بدون خطر و سالم با وسايل بازي را هم براي كودكان تدارك ببينيد.

 

 

 

پيشنهاد مي‌شود اگر خانواده، اسباب‌بازي‌هاي متعددي را براي ??رزند شما تهيه كرده‌اند يا كادو گر??ته‌ايد، پس از تولد كودك به مرور آنچه در سال‌هاي بعد براي كودك م??يد است را جمع‌آوري و تا آن زمان در انباري و دور از چشم كودك نگهداري كنيد تا براي كودك شما عادي و بي‌معني نشود.

 

 

 

خريد كتاب را ??راموش نكنيد. بعضي از خوبي‌ها، خوبي‌هاي ديگر را هم به‌دنبال خود مي‌آورند و انس كودك با كتاب يكي از عادت‌هاي خوب تربيتي براي ??رزندان است. يك ق??سه كوچك از كتاب‌هاي داستان، زمينه عادت و انس به كتابخواني را نيز به بچه‌ها منتقل مي‌كند.

 

 

 

كتاب‌هايي كه تهيه مي‌كنيد، بهتر است از تصاوير درشت و جذاب بهره‌مند و داراي موضوعات متنوع باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

لباس

 

يكي از موقعيت‌هايي كه در آن اسرا?? زيادي ممكن است ات??اق بي??تد خريد لباس است. به‌عنوان مثال كودك شما در هر ماهي كه از تولدش مي‌گذرد حداكثربه اندازه 3دست لباس نياز دارد. خريد بيش از اندازه ??قط مي‌تواند به شما ضرر بزند . پيشنهاد ما اين است كه هر‌ ماه به اندازه نياز همان‌ ماه او لباس تهيه كنيد. با اين كار به تنوع مورد نظر خود هم مي‌رسيد.

 

 

 

به‌خاطر داشته باشيد كه در دوران بارداري براي تهيه سيسموني ??قط براي همان ??صلي كه كودك شما متولد مي‌شود خريد كنيد چون ممكن است ناگهان چندماه بعد با انبوهي از لباس‌ها مواجه شويد كه اندازه كودك شما نيست، درحالي‌كه پول زيادي بابت آنها داده‌ايد.

 

بسته‌هاي سرويس‌هاي لباس نوزادي نيز گاهي شامل لباس‌هايي مي‌شود كه مورد نياز نيست يا سايز مناسبي ندارد؛ اگر بتوانيد خودتان از لباس‌هاي غيرسرويسي انتخاب كنيد خريد م??يدتري داريد.

 

 

 

در خريد تعداد لباس نيز عجله نداشته باشيد چراكه اگر خريد سال‌هاي بعد را امروز انجام دهيد ممكن است خريد شما با سليقه ??رزندتان جور نباشد يا رنگ لباس‌ها مناسب ظاهر او نباشد.

 

 

 

توجه به نوع پارچه، راحتي لباس و پرهيز از لباس‌هاي چسبان را در ح??ظ سلامتي ??رزندتان درنظر داشته باشيد. هر جنس گراني، لزوما جنس خوبي نيست. وسواس انتخاب را از اسم و نوع مارك، به سمت جنس پارچه و دوخت تغيير بدهيد.

 

 

 

تهيه لباس‌هايي كه هنر دست مادربزرگ يا مادر باشد نه‌تنها به اقتصاد خانواده كمك مي‌كند بلكه در تمام ??رهنگ‌ها نشان‌دهنده هنر و ميزان بيشتر توجه و ذوق براي استقبال از نوزاد است؛ هنر پول خرج كردن را به هنر دست خودتان ترجيح ندهيد.

 

 

سرويس تخت و كمد

 

يكي از بخش‌هاي گران قيمت سيسموني را سرويس چوب تشكيل مي‌دهد. براي تعيين هزينه اين خريد بايد بدانيد چه وسايلي لازم داريد. تنوع اين خريد مي‌تواند از يك گهواره كوچك شروع شود و تا تخت‌هاي 2منظوره با چندين كمد همراه و... ادامه داشته باشد.

 

 

 

نكات مهم در خريد سرويس چوب:

 

قبل از خريد تخت و كمد خوب و منص??انه با خودتان ??كر كنيد كه اگر كودك شما كمد مستقل نداشته باشد، مي‌توان با اختصاص يكي‌دو قسمت از كمد خودتان به لباس‌هاي او، نياز به خريدن كمد را حذ?? كنيد يا نه؟ بعضي از والدين واقعا در خانه خود براي اضا??ه كردن يك كمد ديگر ??ضاي خالي ندارند اما ??كر مي‌كنند كه واجب است نوزادشان كمد مستقل داشته باشد. سرويس چوب يك وسيله جاگير است، براي آن به خوبي برنامه‌ريزي كنيد تا ??ضاي اتاق كودك يا اتاق مشترك والدين و كودك به نحو دردسرسازي محدود نشود.

 

 

 

برخي از اين سرويس‌ها با وجود پرداخت هزينه 2تخت اما در واقع نمي‌تواند به‌صورت همزمان تبديل به 2تخت شود. در اين تخت‌ها ‌ميله‌هاي محا??ظ ??قط بخشي از تخت نوجوان را محدود كرده است و اگر بعدا كودك ديگري داشته باشيد، نمي‌توانيد از تخت كودك براي ??رزند كوچك‌تر و از تخت نوجوان براي ??رزند بزرگ‌تر است??اده كنيد.

 

 

 

گاهي بهتر است اگر ??ضاي محدودي داريد به‌خاطر بياوريد كه كودك براي حدود 2سال نزد مادر مي‌خوابد و اين يعني تخت غيرقابل حمل‌ونقل نمي‌تواند تا چند سال و تا زمان خواب مستقل كودك، كاربرد داشته باشد. در اين شرايط يك گهواره يا تخت كوچك براي زمان تولد نوزاد كا??ي است.

 

 

 

چوب مورد است??اده در سرويس خواب كودك بهتر است مقاوم و ضد‌خش باشد.

 

 

 

‌ در برخي از سرويس‌هاي چوب، چيزهاي عجيبي مثل ميز آرايش وجود دارد آيا از قبل، به نياز و هد?? چنين وسيله‌اي دقت كرده‌ايد!

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...