رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
fns4565

جاذبه های گردشگری مشهد

پست های پیشنهاد شده

[h=3]طرقبه مشهد[/h]

 

 

torghabeh3.jpg

 

منطقه طرقبه یکی از نواحیدشت توس با نام ترغبد در قرون اسلامی بوده است و به دلیل اینکه در مسیر کوهستانی و مال رو مشهد به نیشابور واقع بود در طی سده های اسلامی به صورت گذرگاه و گشت و گذار به حساب می آمد. ریشه طرقبه از نام ترغبد به معنی آبادی بزرگ گر??ته شده است. طرقبه از جمله ییلاق های کوهستانی اطرا?? شهر مشهد می باشد که در جنوب غربی این شهر و در مسیر جاده جاغرق قرار گر??ته است.

 

طرقبه از سمت غرب و شمال به ترتیب توسط کوه های بینالود و کوه تخت رستم احاطه شده است. در منطقه طرقبه باغ های ??راوان و سرشار از میوه های گوناگون از جمله سیب و گیلاس وجود دارد و چشمه سارهای زیبا، منظره تماشایی را به این منطقه ییلاقی بخشیده است. رودخانه های زیبا از کنار این منطقه گذشته و در ??صل تابستان دارای آب و هوای مطبوع و لذت بخشی است. به دلیل متصل بودن دره سرسبز و خرم طرقبه به مناطق ییلاقی دیگر و نزدیکی به شهر مقدس مشهد، بسیار مورد توجه زائران و مردمان شهر بوده است. این ت??رجگاه جاذبه گردشگری و سیاحتی را از جنبه توریستی ??راهم کرده و نقش موثر و با اهمیتی را برای مردمان طرقبه و مشهد داشته است.

 

طرقبه بین دو گودی واقع شده که در سمت چپش رودخانه را شاهد و در طر?? راست بازه زو به ارت??اع حدود 1433 متر از سطح دریا را نظاره گر هستیم. امکانات و خدمات منطقه طرقبه شامل این موارد می باشد: پارک های عمومی که از جمله آنها می توان به پارک پونه اشاره کرد که بازدید زیادی از آن صورت می گیرد. [h=3]چالیدره مشهد[/h]

 

 

chalidare1.jpg

 

اراضی دریاچه چالیدره جزء منابع طبیعی به شمار آمده و هزینه های زیادی اخیرا توسط شهرداری طرقبه و سازمان گردشگری به منظور زیباسازی ارت??اعات اطرا?? سد شکل گر??ته که با ساختن مجتمع توریستی و گردشی چالیدره در مشهد محقق به انجام این کار شدند. این مجتمع ت??ریحی از جمله دره های ??رعی منطقه طرقبه محسوب شده و یک ??ضای کاملا مجزای ت??ریحی را به وجود آورده است. مساحت چالیدره طرقبه 160 هکتار می باشد که دارای موقعیت خاص و ایده آل است. 32 هزار اصله درخت در ??ضای سبز آن کاشته شده است.

 

استقبال روز ا??زون بازدیدکنان از جاذبه های زیبای چالیدره زمینه را برای توسعه این منطقه ??راهم نموده است. از آب دره چالیدره طرقبه به منظور آبیاری باغ های اطرا?? است??اده می شود. جهت استراحت گردشگران مکان های زیبای آلاچیق و رستوران ساخته شده و ایجاد قایقرانی با امکانات قایق های پدالی، سواری، کایت، ماهیگیری، تله سیژ، تله کابین و بانجی جامپینگ در این مکان ??راهم شده است. هم چنین امکان ت??ریحی وسایل بازی برای کودکان، غواصی و کشتی شناور پذیرایی وجود دارد.

 

آب سد خاکی و رسی چالی دره از طریق رودخانه جاغرق تامین می شود و چشم اندازهای زیبای طبیعی و وجود این آب باعث آب و هوای مطلوب منطقه شده است. سد چالیدره بر روی یکی از سرشاخه ??صلی حوضه آبریز گلستان قرارگر??ته و حوضه های آبریز ??رعی آن رودخانه هریرود و کش?? رود است و نوع سر ریز این حوضه ها اوجی با جریان می باشد. در شرق سد چالیدره طرقبه، تپه های ماهوری و مناطق مسکونی به چشم می خورد. در مجموعه توریستی چالیدره قرار بر راه اندازی قسمت هایی بوده است از جمله تله کابین چالیدره، بانجی جامپینگ چالیدره و تله سیژ چالیدره از بخش های ر??اهی – ت??ریحی مورد پسند گردشگران و شهروندان منطقه می باشد. [h=3]شاندیز مشهد[/h]

 

 

shandiz1.jpg

 

در ناحیه دره شاندیز گردشگران بسیاری برای تماشای درختان سر به ??لک کشیده و گل های وحشی که در این دره رویش کرده، وارد می شوند و از این طبیعت زیبا دیدن می نمایند. آنچه درباره شاندیز مشهد می توان بیان نمود که دره های مص??ا و رودخانه های پر آبی که از دامنه کوه های بینالود سرچشمه می گیرند، مناظر طبیعی را خلق کرده اند. از جمله رودهای این منطقه می توان به مغان، دهبار، جاغرق، زشک، کنگ، مج و مایان اشاره نمود.

 

ارت??اع شاندیز مشهد از سطح دریا، 1400 متر می باشد و از آب و هوای معتدل برخوردار است. باغ های شاندیز مشهد دارای میوه های متنوعی است که از مهم ترین محصول باغات آن می توان به گیلاس اشاره کرد. شاندیز مشهد جنبه مسکونی نیز دارد، جمعیت کل شاندیز در سال 1385 معادل 6570 ن??ر بوده است. در با??ت شهر انواع خانه ها را می توان مشاهده کرد، از خانه های با??ت قدیمی شهر شاندیز گر??ته تا ساختمان چند طبقه ای که تازه ساز است.

 

و اما شاندیز امروز که دارای جاذبه های بی نظیر و متعدد است مورد توجه عموم مردم از گردشگران تا مجاوران آن قرار گر??ته، هر ساله ا??راد زیادی برای است??اده و تجربه ی این دیدنی ها به خراسان رضوی (مشهد و شاندیز) س??ر می کنند. به طور کلی می توانیم به چند مورد از این جاذبه های طبیعی و غیرطبیعی اشاره کنیم. امروزه در سراسر ایران همه نام پدیده شاندیز را شنیده اند، سرزمین موج های خروشان که یکی از بزرگ ترین پارک های آبی شرق کشور می باشد، درخت چنار 2700 ساله که نماد و نشانه اصالت شاندیز است، بازارچه های قدیمی که داخل شهر وجود دارند و هر کدام دارای سوغاتی و صنایع دستی منحصر به ??رد شاندیز هستند، رستوران ها و مراکز خوراکی از هایپر بزرگ پدیده تا رستوران ارم شاندیز، غذای لذیذ و بی نظیری مثل قورمه که در رستوران های خاص پیدا می شوند (مثل رستوران قورمه خوران)، اینها همه و همه گوشه ای از زیبایی ها و امکانات ر??اهی – ت??ریحی شهر شاندیز است.

 

در حدود سه کیلومتری پارک جنگلی شاندیز، پدیده شاندیز مشهد واقع شده است. پدیده شاندیز مشهد یکی از بزرگ ترین مراکز خرید و ت??ریحی است و جزء متنوع ترین مجموعه های خاورمیانه محسوب می شود. در این مجموعه، رستوران بزرگ پدیده و بازی اسکی روی یخ (پاتیناژ) برای گردشگران ??راهم شده است. بیشترین قسمت های پدیده شاندیز مشهد از جمله هایپر و ??از تجاری آن ساخته و بازگشایی شده و قسمت های اقامتی آن هنوز در حال احداث است. [h=3]زشک مشهد[/h]

 

 

zoshk-01.jpg

 

عبارت زشک برگر??ته از زو اشک به معنی چشمه های جوشان است. وجود چشمه سارهای منحصر به ??رد و متعدد این روستا آن را به یکی از دیدنی ترین مکانهای دیدنی در خراسان رضوی تبدیل می کند. روستای زشک مشهد یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری این شهر می باشد.

 

اگر در مسیر رودخانه پیش بروید خواهید دید در مکانی رودخانه کاملاً خشک شده در حالی که صد متر پایین تر آب ??راوانی از دل زمین بیرون می جوشد و به همین دلیل زشک به چشمه های جوشان معرو?? شده است.

 

این روستا در دره ای زیبا از رشته کوه های البرز شمالی قرار گر??ته است و با طبیعت بکر و زیبا ی خود با آب و هوایی خنک شرایط مناسبی را برای مردم شهر مشهد ??راهم می آورد. امروزه به دلیل آلودگی های هوا در شهرهای بزرگ، می توانید در منطقه ای مثل زشک هوای پاک و آسمان آبی را نظاره کنید. در این مناطق باغداران روستایی برای ا??راد مشتاق، روزهایی را مشخص میکنند و باغ ها را به اجاره می دهند تا هم ا??راد بیشتری از این طبیعت زیبا بهره مند شوند و نیز خود آنان درآمد زایی کرده باشند.

 

روستای زشک به لحاظ چشمه های پر آب، هوای بسیار خوب و اقلیم مناسب، دارای باغ های سرسبز میوه می باشد که یکی از با ص??ا ترین مناطق ییلاقی اطرا?? مشهد است. رودخانه دائمی زشک از جنوب روستا می‌گذرد و همراه با باغ‌ های زیبا و هوای مطبوع هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. کار اکثر مردم این روستا باغداری، پرورش دام و طیور و شیلات و صنایع دستی است. بهترین محصول باغ‌ های این منطقه گیلاس و آلبالو است و محصولات چون سیب، گلابی، زردآلو، هلو و گردو نیز در آن تولید می گردد. درختچه های کوتاه کوهی، سماق، شاهدانه، کلپوره، اکلیل کوهی و تمشک پوشش زیبای گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند. مسیر های خاص کوهنوردی این روستا، آن را به مکانی مناسب برای کوهنوردی تبدیل کرده است. تله کابین زشک از جمله طرح های گردشگری در دست احداث می باشد.

 

منبع: سایت نشاط آوران

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

خیلی ممنون مطلب بسیار خوبی بود :wink:

برای رزرو هتل در مشهد هم یه سایت که خیلی قوی داره کار میکنه سایت رزرو هتل مسا??ر سلام هستش که میتونین با تخ??ی?? از این سایت هتل رزرو کنید.

رزرو هتل در مشهد > www.mosafersalam.com

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...