رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
nire

آنچه درباره ثبت ، تجدید ، انتقال و تغییرات برند باید بدانید

پست های پیشنهاد شده

برند عبارت است از اسم ، اصطلاح ، نشانه ، طرح یا ترکیبی از آن ها که به منظور شناساندن کالاها و خدمات یک ??روشنده یا گروهی از آن ها از محصولات رقبا می باشد.

 

از جمله نکات کلیدی که درباره ثبت ، تجدید ، انتقال و تغییرات برند باید بدانید به شرح ذیل است :

 

– ثبت برند و یا حتی اصولاَ داشتن برند، الزامی نیست. یعنی ا??راد مختارند که برای کالا یا محصولی، علامتی اختیار کنند یا آن را بدون علامت خاصی، عرضه نمایند و اگر علامتی را برای کالا یا محصولی انتخاب کردند، ملزم به ثبت آن نیستند و می توانند آن را بدون ثبت، مورد است??اده قرار دهند.

– اشخاصی که علامت تجاری مورد است??اده خود را ثبت نکرده باشند، قانوناَ نمی توانند از است??اده اشخاص دیگر از آن علامت، جلوگیری کنند.

– مرجع ثبت علائم تجاری و اختراعات ، " اداره کل مالکیت صنعتی " است . ثبت کلیه علائم مزبور و اختراعات ??قط در همین اداره به عمل می آید.

– برای هر علامت تجاری که توسط اداره کل مالکیت صنعتی مورد قبول واقع شد، از طر?? اداره مزبور، یک آگهی در روزنامه رسمی منتشر می شود که شامل نام و نشانی صاحب علامت و خصوصیات خود علامت و کالا یا کالاهایی که علامت در مورد آن ها بکار خواهد ر??ت، خواهد بود. هر کس می تواند ظر?? سی روز بعد از انتشار آگهی، نسبت به علامت تجاری مربوط اعتراض کند.

– علاماتی که ثبت شده باشند، از تاریخ تسلیم اظهارنامه حمایت خواهند شد و مدت اعتبار علامت ثبت شده، ده سال است. ولی صاحب علامت یا قائم مقام یا نماینده قانونی او، می تواند ثبت علامت را تا شش ماه پس از انقضای مدت اعتبار آن، هر ده سال یک بار تجدید نماید.

– تقاضای تجدید ثبت علامت، باید در دو نسخه تنظیم و به امضای صاحب علامت یا قائم مقام یا نماینده قانونی او، برسد و نمونه علامت در روی آن الصاق شود.

– هر گاه مدت اعتبار علامت منقضی شده باشد، ثبت آن از طر?? صاحب علامت یا دیگران، تابع کلیه مقررات و تشری??ات مربوط به ثبت علائم خواهد بود. اشخاص ذی ن??ع می توانند در ظر?? سی روز از تاریخ نشر آگهی مربوط، اعتراض خود را تسلیم نمایند.

– تجدید ثبت در صورتی که تغییری در علامت داده نشده باشد، محتاج به آگهی نیست.

– هر گاه در موقع تجدید ثبت، تغییری در علامت داده شود، مقررات مربوط به تغییرات از هر حیث باید کاملاَ رعایت گردد.

– تغییرات مربوط به علامت تجاری یا طبقه کالا یا صاحب علامت و همچنین تغییرات مربوط به نشانی و تابعیت و نماینده قانونی صاحب علامت در ایران، رسمیت نخواهد داشت و حمایت نخواهد شد، مگر اینکه در ایران به ثبت برسد.

– ثبت تغییرات ، به موجب اظهارنامه رسمی، به امضای صاحب علامت یا نماینده قانونی او به عمل خواهد آمد.

– در صورتی که تغییرات مربوط به خود علامت باشد، ده نمونه از علامت جدید باید ضمیمه اظهارنامه شود.

– تغییرات مربوط به نشانی و نام مرکز صاحب علامت و یا مربوط به نشانی نماینده قانونی او در ایران، نیاز به آگهی ندارد. ولی تغییرات دیگر مربوط به صاحب علامت یا نماینده قانونی او، و نیز تغییرات مربوط به علامت تجاری و طبقه کالا، باید به هزینه صاحب علامت، در روزنامه رسمی منتشر شود.

– صاحب برند، می تواند آن را به دیگری منتقل کند یا بدون انتقال، اجازه است??اده از آن را به دیگری بدهد.

– علامت تجاری پس از ??وت صاحب آن قهراَ به ورثه او منتقل می شود.

– در مواردی که صاحب علامت یا قائم مقام قانونی او، است??اده از آن را به دیگری اجازه دهد. این اجازه در صورتی معتبر خواهد بود که اجازه نامه مربوط به آن، در ایران به ثبت رسیده باشد. در مواردی که اجازه است??اده از علامت تجاری، به امضای صاحب علامت و است??اده کننده رسیده باشد، ثبت اجازه نامه مزبور، با تقاضای کتبی صاحب علامت یا نماینده مجاز او یا تقاضای کتبی است??اده کننده، صورت خواهد گر??ت.

– علامت تجاری ثبت شده، قابل اعتراض است و می توان ابطال آن را از دادگاه درخواست نمود.

– مرجع رسیدگی به اعتراض ثبت علامت، دادگاه عمومی تهران است و دادگاه های سایر نقاط کشور، صلاحیت رسیدگی به آن را ندارند و به اعتراضات مربوط به سایر نقاط نیز در دادگاه عمومی تهران رسیدگی می شود.

– مهلت اعتراض و درخواست ابطال علامت تجاری ثبت شده، سه سال است. کسی که نسبت به ثبت های راجع به علامتی، از تاریخ ثبت تا سه سال، اعتراض نکرده باشد دیگر نمی تواند نسبت به ثبت آن، اعتراض نماید. مگر این که ثابت کند معترض علیه در حین ثبت، عالم بوده است که علامت را خود معترض یا کسی که به معترض انتقال داده، قبلاَ به طور مستمر استعمال کرده، ولی اگر معترض علیه ثابت نماید که معترض قبل از انقضای مدت سه سال ??وق، از ثبت علامت اطلاع داشته است، اعتراض معترض پذیر??ته نخواهد شد.

 

آنچه درباره ثبت، تجدید، انتقال و تغییرات برند باید دانست

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...