رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
sony72

اجزای دیزل ژنراتور

پست های پیشنهاد شده

دیزل ژنراتوردستگاهی است که از طریق القای الکترومغناطیسی انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی قابل است??اده تبدیل می کند. اگر منظور شما از ژنراتور ،موتور برق است در اشتباهی باید بگویید ژنراتور بنزینی یا موتور برق بنزینی یا ژنراتور دیزلی یا موتور برق دیزلی.عمدتا ژنراتور ها در دور ۱۴۰۰ دور به برق دهی میرسند اما در نمونه های کوچکتر ۳۰۰۰ دور است.

 

اجزای اصلی دیزل ژنراتور شامل موارد زیر می باشد :

 

1-موتور ژنراتور

موتور ژنراتور در واقع منبع انرژی مکانیکی ورودی به دیزل ژنراتور است. اندازه قدرت موتور دیزلی به طور مستقیم متناسب با حداکثر توان خروجی ژنراتور ( دیزل ژنراتور ) می تواند کوپله شود.

عوامل مختل??ی وجود دارد که می بایست در ذهن داشته باشیم تا یک موتور دیزلی خوب را برای دیزل ژنراتور خود انتخاب کنیم. از جمله تولید کننده موتور دیزل ژنراتور، نوع و نحوه کار موتور دیزل ژنراتور و نهایتا نحوه نگهداری از موتور دیزلی بر روی دیزل ژنراتور را اشاره کرد. ما در این نوشتار به ۲ نکته اساسی در انتخاب یک موتور دیزلی برای است??اده در دیزل ژنراتور اشاره می کنیم.

.Aنوع سوخت مورد است??اده دیزل ژنراتور

.Bنوع سوپاپ های موتور دیزل ژنراتور

موتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سیلندر (Overhead Valve – OHV)

موتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در بدنه موتور دیزل (Overhead Valve none -non-OHV)

درموتور دیزل ژنراتور با سرسوپاپ واقع در سر سیلندر از امتیازاتی نسبت به سایر انواع موتور ها دارا می باشد: با این حال ، موتور دیزل ژنراتور OHV نیز گران تر از موتورهای دیگر است.در حالت کلی از ۲ حالت سوپاپ در موتور دیزل ژنراتورها است??اده می شود

-2دینام ( ژنراتور )

- 3سیستم های سوخت (تانک دیزل ژنراتور) :

مخزن سوخت عموما دارای ظر??یت کا??ی برای روشن نگه داشتن دیزل ژنراتور برای ۶ تا ۸ ساعت به طور متوسط می باشد. در مورد دیزل ژنراتور کوچک، مخزن سوخت، بخشی از پایه شاسی دیزل ژنراتور است یا در بالای قاب دیزل ژنراتور نصب شده است. برای است??اده از دیزل ژنراتور در زمینه تجاری، ممکن است به احداث و نصب یک مخزن سوخت خارجی در کنار دیزل ژنراتور منجر شود.

- 4 رگولاتور ولتاژ

با توجه به نام این جز از دیزل ژنراتور واضح است که این قسمت از دیزل ژنراتورجهت تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور می باشد. مکانیسم زیر برای هر یک از مول??ه ها نقش موثری در روند تنظیم ولتاژ را دارا هستند.

۱( رگولاتور ولتاژ: تبدیل ولتاژ AC به جریانDC، تنظیم کننده ولتاژ جهت اینکه یک بخش کوچک از خروجی ژنراتور ولتاژ AC و تبدیل آن را به جریان DC تبدیل نماید.

۲ (سیم پیچ تحریک (Exciter Windings): تبدیل جریان DC به AC کنونی سیم پیچ تحریک در حال حاضر عملکرد شبیه به سیم پیچ های استاتور اولیه و کوچک، در تولید جریان AC نقش دارد .سیم پیچ تحریک به واحدهای شناخته شده به یکسو کننده دوار متصل شده است.

۳ (دوار یکسو کننده ها: تبدیل کنونی به جریان AC به DC جریان AC تولید شده توسط سیم پیچ های تحریک و تبدیل آن به جریان DC را اصلاح می نماید. این جریان DC تغذیه روتور/ آرماتور گشته که به ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوارد بر روتور / آرماتور می گردد .

۴ (روتور / آرماتور: تبدیل جریان DC به ولتاژ AC، روتور / آرماتور در حال حاضر باعث ا??زایش ولتاژ AC در سراسر سیم پیچ های استاتور ژنراتور می شود که در حال حاضر به عنوان یک ا??زایش دهنده ولتاژ خروجی AC می باشد

- 5 سیستم های خنک کننده و اگزوز :

ال??( سیستم خنک کننده

است??اده مداوم از دیزل ژنراتور باعث می شود که اجزای مختل?? آن شروع به گرم شدن کنند. وجود یک سیستم خنک کننده و تهویه جهت خارج کردن حرارت تولید شده در این ??رآیند ضروری است.

آب اولیه / تازه گاهی اوقات به عنوان یک خنک کننده برای دیزل ژنراتور است??اده می شود، اما این عمدتا به شرایط خاص مانند ژنراتور کوچک برای کاربری شهری و یا واحد بسیار بزرگ بیش از 2250 کیلو وات و بالاتر محدود شده است. هیدروژن گاهی اوقات به عنوان یک خنک کننده برای سیم پیچ های استاتور واحد دیزل ژنراتور بزرگ است??اده می شود که در جذب حرارت از ماده دیگر سردکننده کارآمد تر است. هیدروژن حرارت را از دیزل ژنراتور حذ?? می کند و آن را از طریق یک مبدل حرارتی در یک مدار خنک کننده ثانویه که شامل آب مواد معدنی است به عنوان یک خنک کننده انتقال می دهد. به همین دلیل است که دیزل ژنراتور بسیار بزرگ و نیروگاه کوچک اغلب دارای برج خنک کننده بزرگ می باشند. برای همه ی برنامه مشترک دیگر، هم مسکونی و هم صنعتی، رادیاتور استاندارد و ??ن در دیزل ژنراتور نصب شده و به عنوان سیستم خنک کننده اولیه کار می کند.

ضروری است سطح مایع خنک کننده از دیزل ژنراتور روزانه بررسی شود. سیستم خنک کننده و پمپ آب خام باید بعد از هر 600 ساعت برا??روخته شود و مبدل حرارتی باید بعد از هر 2400 ساعات کار دیزل ژنراتور تمیز شود. دیزل ژنراتور باید در یک ??ضای باز و تهویه مناسب که هوای تازه کا??ی داشته باشد قرار گیرد. کد الکتریک ملی (NEC) اجباری است که یک ??ضای حداقل 3 ??وت باید در همه طر?? دیزل ژنراتور، اجازه برای اطمینان از آزاد شدن جریان هوای خنک کننده دهد.

ب(سیستم خروجی

دود اگزوز ساطع شده توسط یک دیزل ژنراتور درست مثل اگزوز از هر موتور دیزلی یا گازوئیلی دیگر هستند و حاوی مواد شیمیایی بسیار سمی می باشند که باید به درستی اداره می شود. از این رو، ضروری است که یک سیستم اگزوز مناسب به دور از گازهای خروجی از اگزوز نصب شود. این نقطه می تواند به اندازه کا??ی به عنوان مسمومیت با مونوکسید کربن باشد که یکی از شایع ترین علل مرگ است. لوله های اگزوز معمولا از چدن، آهن نرم شده یا ??ولاد ساخته می شوند. این باید مستقل باشد و نباید توسط موتور دیزل ژنراتور پشتیبانی شود. لوله های اگزوز معمولا به موتور با است??اده از اتصالات انعطا?? پذیر برای به حداقل رساندن لرزش و جلوگیری از آسیب به سیستم اگزوز دیزلژنراتور متصل شده است. شما باید اطمینان حاصل کنید که سیستم اگزوز دیزل ژنراتور خود به هر گونه از تجهیزات دیگر متصل نیست. همچنین باید عملکرد دیزل ژنراتور شما منطبق با قوانین محلی و و داشتن تاییده از مقامات شهری باشد.

-6 سیستم های روانکاری

از آنجا که دیزل ژنراتور شامل قطعات متحرک در موتور است، بنابراین برای اطمینان از دوام و عملیات صا??کاری برای یک دوره زمانی طولانی به روغنکاری نیاز است. موتور ژنراتور توسط روغن ذخیره شده در یک پمپ روغن کاری می شود. شما باید سطح روغن موتور را هر 8 ساعت از کارکرد دیزل ژنراتور بررسی کنید. شما همچنین باید هر نشتی از روان کننده را بررسی کنید و روغن را هر 500 ساعت از کارکرد دیزل ژنراتور تعویض نمایید.

- 7 شارژر باتری :

شروع عملکرد یک دیزل ژنراتور با کارکرد باطری است.شارژر باتری، شارژ باتری دیزل ژنراتور را توسط ولتاژ شناور دقیق نگه میدارد. اگر ولتاژ شناور بسیار پایین باشد، باتری بدون شارژ باقی خواهد ماند. اگر ولتاژ شناور بسیار بالا باشد، عمر باتری را کوتاه می کند. شارژر باتری ها برای جلوگیری از خوردگی معمولا از ??ولاد ضد زنگ ساخته شده اند. آنها همچنین کاملا اتوماتیک هستند و نیاز به هیچ گونه تنظیمی برای ساخت و یا هر تنظیمی برای تغییر نمی باشد. ولتاژ خروجی DC از شارژر باتری در 2.33 ولت در هر سلول است، که ولتاژ شناور دقیق برای باتری های اسید سرب است. شارژر باتری دارای یک خروجی ایزوله ولتاژ DC است که با عملکرد طبیعی ژنراتور تداخل می کند.

- 8 کنترل پنل :

این رابط کاربری دیزل ژنراتور باشد و شامل مقررات برای رسانه های الکتریکی و کنترل است. تولید کنندگان مختل?? ، ویژگی های متنوعی برای ارائه در کنترل پنل واحدهای خود دارند. برخی از این موارد در زیر ذکر شده است.

ال??( شروع الکتریک و خاموش کردن - کنترل پنل شروع خودکار دیزل ژنراتور خود را در هنگام قطع برق به طور خودکار شروع به کار می کند، بر دیزل ژنراتور در حالی که کار می کند نظارت می کند ، و به طور خودکار واحد را هنگامی که دیگر مورد نیاز نیست از کار می اندازد.

ب( گیج موتور - ابزار اندازه گیری مختل?? پارامترهای مهمی را نشان می دهد مانند ??شار روغن، دمای مایع خنک کننده، ولتاژ باتری، سرعت چرخش موتور ، و مدت زمان عملکرد. اندازه گیری مداوم و نظارت بر این پارامترها ساخته شده است که قادر می سازد هنگامی که هر یک از این عوامل از سطح آستانه خود ??راتر روند، دیزل ژنراتور را از کار بیاندازد.

ج( گیج ژنراتور - کنترل پنل همچنین دارای گیج برای اندازه گیری جریان خروجی و ولتاژ و ??رکانس عملکرد است.

د ( کنترل های دیگر - سوئیچ انتخابگر ??از ، سوئیچ ??رکانس، و سوئیچ های کنترل موتور (حالت دستی، حالت خودکار) در میان دیگران.

- 9 مجمع اصلی / قاب (شاسی دیزل ژنراتور) :

همه ی دیزل ژنراتورها، قابل حمل یا ثابت، دارای مح??ظه هایی هستند که پشتیبان پایه ساختاری را ارائه می دهند. قاب نیز اجازه می دهد تا برای تولید برق به طور امن به زمین متصل شود.

برای مشاهده ادامه مطلب کلیک کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...