رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
mohamad72

ترفندهای جالب برای ویندوز ۱۰

پست های پیشنهاد شده

ر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰

 

 

 

[h=2]۱٫ تم سیاه رنگ[/h]

تم تیره رنگ ویندوز یکی از جدیدترین ویژگی‌های سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ است. این ویژگی زمانی اضا??ه شد که اکثر کاربران از ظاهر قبلی ویندوز خسته شده بودند. در ابتدا تنها از طریق رجیستری می‌توانستیم تم سیاه ویندوز را ??عال کنیم اما تنها با چند کلیک می‌توان ازاین تم است??اده کرد.

 

01-300x225-4.png

 

برای ??عال کردن تم سیاه‌رنگ ویندوز به مسیر Settings –> Personalization-> colours بروید و برای app mode گزینه Dark را انتخاب کنید.

 

هرچند، حالت تیره (Dark) اغلب در پنجره تنظیمات دیده می‌شود. اما ویژگی‌های این حالت را بررسی کنید، در نهایت ممکن است ص??حه Desktop بسیار مت??اوتی داشته باشید. [h=2]۲٫ تغییر اندازه و حذ?? کاشی‌های منوی Start[/h]

کاشی‌های منوی Start ویندوز ۱۰ بسیار م??ید هستند زیرا به‌راحتی دسترسی به وضعیت آبو هوا، ایمیل‌ها، خوراک‌های خبری و غیره را ??راهم می‌آورند. برای است??اده بهتر و بیشتر از این منو، این کاشی‌های ارائه‌دهندهٔ اطلاعات را می‌توان مطابق خواست کاربر س??ارشی‌سازی کرد.

 

02-300x264-4.png

 

برای مثال، اگر می‌خواهید کاشی دلخواه شما اندازه بزرگ‌تری داشته باشد، بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه resize را انتخاب کنید. به‌طور مشابه، برای حذ?? یک کاشی از منوی Start، بر روی آن کاشی کلیک کرده و گزینه Unpin from Start را انتخاب کنید.

 

علاوه بر این، با اعمال کمی تغییرات در بخش تنظیمات، شما می‌توانید منوی Start تقریباً ش??ا??ی در ویندوز ۱۰ داشته باشید. آیا میدانید با ??شردن دکمه‌های ترکیبی win+S می‌توانید وضعیت آب و هوا و اخبار را مشاهده کنید؟ [h=2]۳٫ س??ارشی‌سازی منوی Start[/h]

یکی از بهترین مزیت‌های س??ارشی‌سازی این است که به شما اجازه می‌دهد تا ظاهر منحصربه ??ردی برای ویندوز رایانه خود بسازید.

 

03-300x225-3.png

 

منوی Start را می‌توان به روش‌های مختل??ی س??ارشی‌سازی کرد. از نمایش برنامه‌های اخیر است??اده‌شده تا برنامه‌هایی که اغلب است??اده می‌شوند را می‌توانید با توجه به خواست و نیاز ??عال یا غیر??عال کنید.

 

شما همچنین می‌توانید با است??اده از گزینه Start full screen، ص??حه‌نمایش را به صورتتمام ص??حه داشته باشید. به علاوه، با حذ?? تمام کاشی‌ها و تغییر اندازه منوی Start می‌توانید یک منوی ساده و ش??ا?? داشته باشید.

 

آیا می‌دانستید که ویندوز ۱۰ دارای بخشی به نام Action center است که تمام اطلاعیه‌های مربوط به ویندوز شما را پیگیری می‌کند؟ [h=2]۴٫ جایگزین منوی Start[/h]

مطمئناً میدانید برای دسترسی به منوی power user باید بر روی منوی Start راست کلیک کنید، اما برای دسترسی سریع به این منو چه کاری می‌توان انجام داد؟

 

تنها کا??ی است که دکمه‌های ترکیبی win+x را ب??شارید، منو ظاهر خواهد شد. منو شامل برنامه‌های کاربردی بسیاری از جمله Command Pormpt، Control Panel، Mobility Center و غیره می‌باشد. با است??اده از دکمه‌های بالا و پایین ص??حه‌کلید می‌توانید بین گزینه‌های مختل?? حرکت کنید.

 

04-127x300-3.png

 

یک تر??ند بسیار ساده دیگر ??شردن حرو?? زیر خط‌دار است. برای مثال، ??شردن کلیه P باعث باز شدن ص??حه Control panel می‌شود. [h=2]۵٫ حرکت بین پنجره‌ها[/h]

یکی از ویژگی‌های چشمگیر ویندوز ۱۰، ویژگی چندوظی??ه‌ای است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد که پنجره ??علی را به یک طر?? بچرخانید و پنجره دوم را در طر?? دیگر باز کنید. تنها کا??ی است که گزینه win و کلیدهای راست/چپ را همزمان ??شار دهید. شما می‌توانید بدون کلیک کردن، بین پنجره‌ها حرکت کنید.

 

05-300x152-3.png

 

برای باز کردن سریع برنامه‌های انتخاب‌شده به صورت زیر عمل کنید:

 

• Win+1 – برنامه اول

 

• Win+2 – برنامه دوم و به همین ترتیب

 

این ویژگی برای زمانی که از یک سیستم با چند ص??حه‌نمایش است??اده می‌کنید، ??وق‌العاده م??ید است. [h=2]۶٫ جستجوی Cortana[/h]

دستیار شخصی ویندوز Cortana یک بخش قدرتمند ویندوز است که با همتای جستجوی Siri اپل، Bixby سامسونگ و دستیار محبوب گوگل قابل مقایسه است.

بیشتر بخوانید: برای آپدیت سیستم عامل عجله نکنید!!

CNET درباره‌ی این دستیار ??وق‌العاده می‌نویسد: “دستیار مجازی صدای ??عال مایکروسا??ت بیشتر از یک لینک مستقیم به موتور جستجوی Bing (یا هر موتور جستجویی که شما است??اده می‌کنید) است???.

 

شما می‌توانید آهنگ یادآوری را از بین آهنگ‌ها انتخاب کنید، و نحوه عملکرد Cortana را نیز می‌توانید س??ارش کنید. تمام اطلاعات موردنیاز از کارت‌ها تا داده‌های در دسترس Cortana در زیر آیکون د??ترچه موجود هستند.

 

06-187x300-3.png

 

علاوه بر این، Cortana اکثر دستورات زبان طبیعی را مدیریت می‌کند. تنها کا??ی است که به Coranta بگوید که به دنبال چه چیزی بگردد، این کار را انجام خواهد داد. درحالی‌که ابزار جستجوی Siri برخی با مشکل درک لهجه‌ها روبه رو است، Cortana به‌راحتی لهجه‌ها را درک می‌کند.

 

061-187x300-3.png

 

نکته: Cortana دارای یک ??رهنگ لغت داخلی م??ید است. بنابراین، اگر می‌خواهید مهارت‌های این ابزار را بررسی کنید، پس از نوشتن کلمه عبارت define را بنویسید، معنی کلمه بلا??اصله ظاهر می‌شود. [h=2]۷٫ دسترسی سریع به پوشه‌ها و ??ایل‌ها[/h]

یکی از ویژگی‌های بسیار م??ید ویندوز ۱۰ ??راهم آوردن امکان دسترسی سریع به آخرین پوشه‌های مورداست??اده است. برای کسانی که دوست ندارند. ص??حه‌ای از آخرین ??ایل‌ها و پوشه‌های مورداست??اده داشته باشند، تر??ندهای آسانی برای مخ??ی کردن آنها وجود دارد.

 

07-241x300-3.png

 

به بخش Folder options بروید و گزینه‌های بخش Privacy را غیر??عال کنید. [h=2]۸٫ دسکتاپ مجازی[/h]

بخش Task view که اغلب با عنوان دسکتاپ مجازی شناخته می‌شود به‌عنوان یک ویژگی اصلی به ویندوز ۱۰ اضا??ه شد؛ این ویژگی می‌تواند سطح بهره‌وری را ا??زایش دهد. به عبارت ساده‌تر، شما می‌توانید چندین دسکتاپ بر روی سیستم خود داشته باشید و با است??اده از میانبرهای ص??حه‌کلید دستی می‌توانید آن را مورداست??اده قرار دهید.

 

08-300x186-4.png

 

برنامه‌های بسیاری وجود دارد که امکان ایجاد دسکتاپ‌های مجازی (VD) را ??راهم می‌آورند اما برنامه ارائه شده با ویندوز قابلیت دسترسی و ثبات بهتری دارد. آیکون Taskview در کنار منوی Start قرار گر??ته است و با میانبرهای زیر نیز قابل‌دسترسی است:

 

• باز کردن Taskview – win+tab

 

• دسکتاپ جدید – win+ctrl + D

 

• بستن دسکتاپ جاری – win+ctrl+f4

 

• پیمایش بین دسکتاپ‌ها – win+ctrl+right/left [h=2]۹٫ میانبرهای Command Prompt[/h]

کار کردن با نسخه‌های قبلی Command Prompt تقریباً مشکل بود. نسخه جدید ویندوز اولین نسخه‌ای است که شامل میانبرهای ص??حه‌کلید برای Command Prompt است.

 

650x249xWindows_01-300x115-3.jpg

 

واضح است که است??اده از این میانبرها آسان است.

 

کلمات کلیدی برای Command prompt:

 

• کپی، بازنشانی، انتخاب همه – Ctrl+C/V/A

 

• Shift+ pageup/page down

 

• جستجوی متن و غیره – Ctrl+Right/left arrow [h=2]۱۰٫ حاشیه‌نویسی در مرورگر windows edge و همگام‌سازی تقویم[/h]

ما امروزه به تحقیقات و جستجوی آنلاین علاقه‌مند هستیم و جستجوی آنلاین علاقه‌مند هستیم، گاهی برای انجام یک تحقیق در دریایی از اطلاعات گم می‌شویم و نمی‌توانیم این کار منسجم را انجام دهیم. در این زمان، ویژگی حاشیه‌نویسی مرورگر windows edge می‌تواند به خوبی کمک‌کننده باشد.

 

10-5-300x147-2.png

 

این ویژگی به شما اجازه می‌دهد که در یک منطقه خاص از ص??حه وب یادداشت بنویسید و این یادداشت را برای ارجاع‌های بعدی ذخیره کنید.

 

علاوه بر این، ویندوز ۱۰ نه تنها تقویم ترسناک نسخه‌های قبلی ویندوز را اصلاح‌کرده است بلکه امکان هماهنگ‌سازی برنامه تقویم اصلی با برنامه‌های تقویم دیگر را با است??اده از یک ??رآیند آسان ??راهم آورده است. [h=2]۱۱٫ انتخاب منبع صدا از نوار وظی??ه[/h]

??رایند انتخاب منبع صدا در ویندوز ۱۰ آسان است. این کار را می‌توان به‌راحتی از پنجره جاری انجام داد. تنها کا??ی است که بر روی آیکون صدا در نوار وظی??ه کلیک کنید و منبع صدای مناسب را انتخاب کنید.

 

11-2-300x229-2.png [h=2]۱۲٫ عکس گر??تن از ص??حه‌نمایش ویندوز[/h]

قبلاً، عکس گر??تن از ص??حه‌نمایش ویندوز بدون است??اده از برنامه‌های جانبی ممکن نبود. بااین‌حال، در ویندوز ۱۰ نیازی به برنامه‌های جانبی برای انجام این کار نیست. تنها کا??ی است که دکمه win+G را ??شار دهید، یک نوار بازی کوچک ویندوز ظاهرشده و تمام گزینه‌های موردنیاز برنامه xbox ظاهر می‌شود.

بیشتر بخوانید: اشتراک گذاری مکان‌ها در نسخه وب گوگل مپ ممکن شد

12-300x187-2.png

 

تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰

 

میانبرهای ص??حه‌کلید:

 

• عکس گر??تن – win+G+prntscr

 

• ثبت عکس – win+Alt+R [h=2]۱۳٫ است??اده از تصویر به‌عنوان رمز عبور و پین[/h]

همه ما میدانیم که رمز عبورهای معمولی آسیب‌پذیر هستند. بنابراین، به نظر می‌رسد که اضا??ه شدن ویژگی است??اده از تصاویر به‌عنوان رمز عبور و پین کد جایگزین خوبی باشد.

 

13-300x225-2.png

 

تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰

 

تنها یک عکس را نمی‌توان به‌عنوان رمز عبور اضا??ه کرد بلکه می‌توانید یک دایره، نقطه یا هر شکلی را در یک منطقه تصاد??ی تصویر انتخاب کنید.

ازآنجایی‌که تصاویر دارای مشخصات بیشتری هستند، است??اده از آنها به‌عنوان رمز عبور امن‌تر است؛ سعی کنید از ناحیه‌های قابل‌توجه (اطرا?? بینی و چشم) است??اده نکنید. [h=2]۱۴٫ مسدود کردن پیشنهادات/ تبلیغات[/h]

شرکت مایکروسا??ت از بین تمامی مکان‌های ویندوز که می‌توانست محصولات خود را تبلیغ کند، منوی Start را انتخاب کرد و اگر این پیشنهادات برای شما اذیت کننده هستند، یک‌راه حل ساده برای غیر??عال کردن همیشگی آنها وجود دارد.

 

14-300x225-1.png

 

تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰

 

به بخش Settings – Personalization بروید و نمایش پیشنهادات در گزینه Start را غیر??عال کنید. [h=2]۱۵٫٫ ویژگی Find My Device[/h]

آیا تا به حال از گم‌شدن یک دستگاه یا گوشی خاموش ناراحت شدید؟ ویندوز می‌تواند آخرین مکان شناخته‌شده دستگاه را به شما پیشنهاد دهد تا شما از آن مکان به دنبال پیدا کردن دستگاه باشید. این ویژگی همانند Device Manager گوگل کار می‌کند. جستجوی دستگاه در مقایسه با ردیابی تل??ن دارای محدودیت‌هایی است. برای ردیابی دستگاه باید یک‌بار به‌حساب گوگل خود وارد شوید، سپس آخرین مکان شناخته‌شده رایانه قابل‌پیشگیری خواهد بود. با این حال، برخلا?? Device Manager گوگل، شما نمی‌توانید دستگاه خود را ق??ل کرده یا اطلاعات آن را پاک‌کنید.

 

15-300x225-1.png

 

تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰ [h=2]۱۶٫ ??یلتر کردن محتوای واردشده در Command Prompt[/h]

حالا که امکان کپی کردن متن در Command Prompt ??راهم شده است، ممکن است که شما یک متن را مستقیماً از یک مرورگر کپی کنید.

 

16-300x295-1.png

 

تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰

 

سپس ممکن است آن متون حاوی کاراکترهای ناخواسته باشد. می‌خواهید این کاراکترهای ناخواسته را به طور دستی پاک‌کنید؟ خیر، این روش قدیمی است.

 

یک ویژگی در خصوصیات Command Prompt وجود دارد که کاراکترهای ناخواسته را به طور خودکار حذ?? می‌کند (در صورت ??عال بودن این ویژگی). [h=2]۱۷٫ انتخاب چاپگرها[/h]

آخرین نسخه ویندوز اجازه می‌دهد تا آخرین چاپگر مورداست??اده به‌عنوان چاپگر پیش‌??رض تنظیم شود. این ویژگی می‌تواند برای برخی از کاربران یک مزیت یا عیب محسوب می‌شود. اگر این ویژگی را نمی‌پسندید، به بخش تنظیمات چاپگر بروید و آن را غیر??عال کنید.

 

از آن پس، دیگر سیستم بین چاپگرها جا به جا نمی‌شود و چاپگر پیش‌??رض همان چاپگر انتخابی شما خواهد بود. [h=2]۱۸٫ انتخاب زمان بروز رسانی[/h]

در ویندوز ۱۰ یک ویژگی ??وق‌العاده ارائه شده است که به شما امکان می‌دهد تا زمان‌هایی که نمی‌خواهید بروز رسانی انجام شود را انتخاب کنید. این ویژگی با عنوان Active Hours ارائه شده است و با زمان‌بندی مناسبی ??عال می‌شود. با این ویژگی می‌توانید با بروز رسانی‌های غیرمنتظره خداحا??ظی کنید.

 

18-300x225-1.png

 

تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰

 

برای ??عال کردن ویژگی Active Hours به مسیر Settings-> Update and Security ر??ته و بر روی Active hours کلیک کنید. [h=2]۱۹٫ مسدود کردن پیام‌های اطلاع‌رسانی ویندوز[/h]

سیستم‌عامل ویندوز تقریباً ارسال پیام‌های اطلاع‌رسانی از بروز رسانی جاوا تا اطلاعیه‌های جدید را متوق?? نمی‌کند. اگر این ویژگی شما را نیز اذیت می‌کند، یک‌راه حل ساده برای غیر??عال کردن آن وجود دارد.

 

19-300x235-1.png

 

تنها کاری که باید انجام دهید این است که به مسیر Settings –> System-> Notifications and actions بروید و این ویژگی را غیر??عال کنید. [h=2]تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰[/h]

 

 

گردآوری: مجله ت??ریحی سرگرمی اکسیر??ان

 

تر??ندهای جالب برای ویندوز ۱۰ - اکسیر??ان

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...