رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی

پست های پیشنهاد شده

از دوستانی که اطلاعات تاریخی در رابطه با سوال زیر دارند تقاضا می کنم نظر خود را مطرح نمایند:

آیا صحت دارد که آیت ا... کاشانی در تاریخ 27 مرداد ( یک روز قبل از کودتا ) نامه معرو?? خود را به نخست وزیر وقت ( دکتر محمد مصدق ) به شرح ذیل نوشت:

حضرت نخست وزیر معظم جناب آقای دکتر محمد مصدق دام اقباله

عرض می شود گرچه امکانی برای عرایضم نمانده ولی صلاح دین و ملت برای این خادم اسلام بالاتر از احساسات شخصی است و علیرغم غرض ورزیها و بوق و کرنای تبلیغات شما ، خودتان بهتر از هر کس می دانید که هم وغمم در نگهداری دولت جنابعالی است که خودتان به بقاء آن مایل نیستید.از تجربیات روی کار آمدن قوام و لج بازیهای اخیر بر من مسلم است که می خواهید مانند سی ام تیر کذایی یکبار دیگر ملت را تنها گذاشته و قهرمانانه بروید.حر?? اینجانب را در خصوص اصرارم در عدم اجرای ر??راندوم نشنیدید و مرا لکه حیض کردید ، خانه ام را سنگباران و یاران و ??رزندانم را زندانی ??رمودید و مجلس را که ترس داشتید شما را ببرد بستید و حالا نه مجلسی است و نه تکیه گاهی برای ملت گذاشته اید. زاهدی را که من با زحمت در مجلس تحت نظر و قابل کنترل نگه داشته بودم با لطائ?? الحیل خارج کردید و حالا همانطور که واضح بوده در صدد به اصطلاح کودتا است.

اگر نقشه شما نیست که مانند سی ام تیر عقب نشینی کنید و به ظاهر قهرمان زمان بمانید و اگر حدس و نظر من صحیح نیست ... و اگر واقعا با دیپلماسی نمی خواهید بروید این نامه من سندی در تاریخ ملت ایران خواهد بود که من شما را با وجود همه بدیهای خصوصی تان نسبت به خودم از وقوع حتمی یک کودتا به وسیله زاهدی که مطابق با نقشه خود شماست آگاه کردم که ??ردا جای هیچگونه عذر موجهی نباشد.

اگر براستی در این ??کر اشتباه می کنم با اظهار تمایل شما سید مصط??ی و ناصر خان قشقایی را برای مذاکره خدمت می ??رستم.

خدا به همه رحم ب??رماید .ایام به کام باد. سید ابوالقاسم کاشانی.

پاسخ دکتر مصدق در همان روز :

مرقومه حضرت آقا به وسیله حسن آقای سالمی زیارت شد.

اینجانب مستظهر به پشتیبانی ملت ایران هستم.والسلام.

دکتر محمد مصدق

آیا ??ی الواقع نامه ای با متن ??وق به دست دکتر مصدق رسید و او را از کودتایی قریب الوقوع مطلع کرد؟

منظور آقای کاشانی از اتهاماتی که به دکتر مصدق می زند چیست؟اینکه کودتای زاهدی مطابق میل و نقشه دکتر مصدق است چه معنایی دارد؟

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• جدید...