رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
Siawash

آدرس‏های مخفی فایرفاکس با بهره‏گیری از پروتکل about

پست های پیشنهاد شده

Mozilla-Firefox.jpg

 

 

یکی از دلایل اصلی که مرورگر ??ایر??اکس را به یک مرورگر محبوب تبدیل کرده است پررمز و راز بودن آن است. به طوری که هیچ???گاه هیچ?????ردی نمی???تواند ادعا کند که تمامی این ??وت???و?????ن???های مخ??ی را بلد است. یکی از مخ??ی کاری???های ??ایر??اکس، ص??حاتی است که با :about شروع می???شوند. در این تر??ند قصد داریم لیست کاملی از این ص??حات مخ??ی را به همراه توضیحات هر کدام برای شما بازگو نماییم.

 

برای است??اده از این دستورات کا??ی است عبارت ادغامی از پروتکل about را در نوار آدرس مرورگر وارد نموده و Enter بزنید.

 

:about

این دستور که بدون هر گونه عبارت ادغامی است، ص??حه???ای حاوی اطلاعات کاملی در خصوص مرورگر و نسخه آن را نمایش می???دهد. دقیقاً مشابه آن چیزی که گزینه About Mozilla Firefox در منوی Help مرورگر نمایش می???دهد.

 

about:blank

یک ص??حه کاملاً س??ید که می??????تواند برای است??اده در ص??حه خانگی مرورگر کاربرد داشته باشد.

 

about:buildconfig

ص??حه???ای حاوی جزئیات کامل نسخه نصب شده مرورگر.

 

about:cache

نمایش اطلاعات و آمار کامل پیرامون ذخیره???گاه یا کش (Cache) مرورگر در سه قالب ذخیره???گاه موقت حا??ظه، هارددیسک و ??ایل???های آ??لاین. همچنین برای مشاهده لیست موارد ثبت شده در ذخیره???گاه حا??ظه می???توانید از آدرس about:cache?device=memory است??اده کنید. برای مشاهده لیست موارد ثبت شده در ذخیره???گاه هارددیسک نیز می??????توانید about:cache?device=disk را وارد نمایید.

 

about:config

معرو?????ترین دستور ترکیبی از پروتکل about می???باشد که برای ویرایش تنظیمات زیرساختی ??ایر??اکس کاربرد دارد. پس از وارد کردن آن ابتدا اخطاری به شما داده می???شود که بیان???گر میزان حساس بودن تنظیمات این بخش است. در این تر??ند 12 تنظیم ایده آل در about:config توضیح داده شده است.

 

about:crashes

لیست کلیه خرابی???های ناگهانی که مرورگر پیدا کرده است در این ص??حه قابل دسترسی است. این ص??حه در نسخه 3 ??ایر??اکس اضا??ه شده است.

 

about:credits

در این ص??حه نام ا??رادی که در ساخت مرورگر سهیم بوده???اند به ترتیب حرو?? ال??با لیست شده است.

 

about:logo

نمایش لوگوی ??ایر??اکس. این تصویر قابلیت ذخیره???سازی بر روی هارد را نیز دارد.

 

about:license

در این ص??حه اطلاعات کاملی در خصوص مجوزهای قانونی است??اده از ??ایر??اکس درج شده است. با است??اده از آدرس about:licence نیز می???توان به این ص??حه دسترسی داشت.

 

about:rights

این ص??حه شامل اطلاعاتی در خصوص حقوق است??اده???کنندگان از مرورگر است.

 

about:mozilla

حاشیه???سازترین ص??حه???ای که با است??اده از پروتکل about در مرورگر موزیلا ??ایر??اکس تعبیه شده است که «کتاب موزیلا» نام دارد. کتابی که البته وجود خارجی ندارد. متن موجود در این ص??حه در نسخه???های مختل?? ??ایر??اکس مت??اوت است. اما همگی این متون به نوعی مشغول کنایه زدن به شرکت مایکروسا??ت و مرورگر اینترنت اکسپلورر هستند و لحن نگارش متون نیز شبیه انجیل است. ترجمه یکی از این جملات که در نسخه 3 مرورگر ??ایر??اکس وجود دارد بدین گونه است:

"ثروتمند به خواب ر??ت و خبر دوباره متولد شدن جانور و لشکر عظیمش در سراسر زمین پخش شد. و آنها با است??اده از زیرکی روباه???ها، قربانی???ها را در آتش انداختند. و همان طور که به وسیله کلمات مقدس قول داده شده بود، آنها دنیایی جدید را ساختند، و از آن جانور با کودکان???شان صحبت کردند. ثروتمند بیدار شد و بنگر! که او چیزی جز یک دنباله???رو نیست.

از کتاب موزیلا، 11:9"

در متن ??وق، منظور از دنباله رو ثروت، شرکت مایکروسا??ت است که دارای محصولات تجاری و غیررایگان است. بر خلا?? موزیلا که نرم ا??زارهایش رایگان و متن باز هستند. منظور از روباه نیز مشخصاً ??ایر??اکس است.

 

about:plugins

لیست کامل کلیه پلاگین???های نصب شده بر روی مرورگر و جزئیات مربوط به هر یک در این ص??حه قابل دسترسی است.

 

about:blocked

ص??حه???ای که به هنگام برخورد با یک ص??حه مسدود شده به دلایل امنیتی در ??ایر??اکس نمایش داده می???شود.

 

about:robots

یک ص??حه مت??اوت دیگر که از نسخه 3 مرورگر ??ایر??اکس پدیدار شد و به ص??حه خوش???آمدگویی به سبک ربات???ها مشهور است.

 

about:neterror

ص??حه???ای شامل متن پیغام خطای باز نشدن ص??حه.

 

about:support

ص??حه???ای که در نسخه 3.6 ??ایر??اکس برای اولین بار رونمایی شد و در آن اطلاعات کاملی در خصوص موارد پایه???ای مرورگر، ا??زونه???ها??? و تنظیمات است. با است??اده از گزینه Troubleshooting information در منوی Help نیز این موارد قابل دسترسی است.

 

مواردی که در بالا ذکر شد، مواردی بودند که به طور طبیعی پس از نصب ??ایر??اکس قابل دسترسی هستند. اما پس از نصب ا??زونه???های خاصی آدرس???های جدیدی با بهره??? گیری از پروتکل about به ??ایر??اکس اضا??ه می???شود؛

 

about:firefox و about:firesomething

دو ص??حه جدیدی که پس از نصب ا??زونه Firesomething به ??ایر??اکس اضا??ه می???شود. هر دو این ص??حات شامل پاراگرا?????هایی از کتاب تخیلی موزیلا هستند که در بالا در خصوص آن توضیح داده شد.

 

about:info

ص??حه???ای شامل اطلاعات کامل در ا??زونه???ها، پوسته???ها و پلاگین???های نصب شده بر روی مرورگر که پس از نصب ا??زونه InfoLister قابل دسترسی است.

 

about:kitchensink

یک سینک ظر?????شویی نمادین که پس از نصب ا??زونه about:kitchensink در ص??حه???ای با این نام ظاهر می???شود.

 

about:me

ص??حه???ای شامل آمارها و نمودارهای مربوط به میزان است??اده از مرورگر، تاریخچه مرور ص??حات، میزان دانلودها و... که پس از نصب ا??زونه about:me پدیدار می???شود.

 

about:search

ص??حه???ای که همانند ص??حه بالا دارای آمارها و نمودارهایی از تاریخچه موارد جستجو شده توسط ??ایر??اکس است. این ص??حه پس از نصب ا??زونه About Search قابل دسترسی است.

:51:

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...