رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
secret63

با گیاهان آشنا شویم

پست های پیشنهاد شده

گل ساق عروس از خانواده GRASSULACEAE است. خاک مناسب برای کاشت این گل، مخلوطی از خاک باغچه، کود دامی پوسیده، ماسه شسته و خاک رس با نسبت مساوی است. از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه باید هر ماه از کود محلول با غلظت دو گرم در لیتر است??اده شود. این گل به هوای خشک و خنک و هم‌چنین مکانی آ??تابی نیاز دارد. در زمستان باید در دمای ۱۰ـ ۵ درجه سانتی‌گراد استراحت کند. به هنگام آبیاری نباید مستقیماً روی برگ‌های ساق عروس آب ریخت. هم‌چنین بین دو آبیاری باید صبر کنیم تا سطح خاک کاملاً خشک شود. تکثیر از طریق کشت بذر در اوایل بهار و قلمه در بهار و تابستان امکان‌پذیر است.

 

 

??? شمشاد رسمی Euong mus cornutus guinguecornutus

 

نوع گیاه: درختچهٔ پهن برگ. شمشاد رسمی از خانوادهٔ CELASTRACEAE می‌باشد ارت??اع این درختچهٔ همیشه سبز حدود ۴ متر است در این گیاه برگ‌ها به رنگ سبز تیره با حاشیه س??ید بوده و گل جنبهٔ زینتی ندارد. ??رم تاج در شمشاد رسمی گرد یا بیضوی متراکم با با??ت سنگین می‌باشد و قطری حدود ۲ متر دارد. میزان رشد این گیاه متوسط بوده و مکان‌های آ??تابی را می‌پسندد هم‌چنین طالب خاک‌های اسیدی تا قلیائی با زهکشی مناسب می‌باشد. از این گیاه در ??ضای سبز برای داربست‌ها، پر چین‌ها، ??ضاهای باریک گلدان‌های بزرگ و کنار درب‌ها است??اده می‌شود. تکثیر آن از طریق قلمه نیمه سبز خوابانیدن و کاشت بذر امکان‌پذیر است.

 

 

 

??? گل مومی Chamelacium Uncinatum

 

 

اندازه ی اين عكس تغيير داده شده است. برای ديدن كامل عكس اينجا را كليك كنيد. اندازه ی عكس اصلی 755x600 است.

برای دیدن عکس در اندازه اصلی اینجا کلیک کنید . اندازه اصلی 669x532 پیکسل میباشد

3285.jpg

 

گل مومی از خانواده MYRTACEAE و درختچه‌ای بزرگ و گسترده است. این گیاه همیشه سبز با برگ‌های خطی و سه‌گوش به رنگ سبز تیره و گل‌های ارغوانی، بن??ش، صورتی، س??ید یا قرمز به بلندی ۲ الی ۵ و گستردگی ۲ الی ۴ متر می‌باشد. گل‌های این گیاه در ??صل بهار و تابستان ظاهر شده و به‌صورت گل شاخه بریده است??اده می‌گردد. گل مومی به مکانی پر نور و دور از تابش آ??تاب گرم تابستان، کمپوست گلدانی ??اقد آهک نیاز دارد. در ??صل بهار و تابستان، خاک گلدان را باید با کود تعادلی مایع تقویت نمود. برای کاشت در ??ضای باز از خاک ماسه‌ای خنثی تا کمی اسیدی دارای زهکش خوب و نسبتاً حاصلخیز است??اده نمائید. ضمناً آن را در مکانی کاملاً آ??تابی بکارید. حداقل دمای قابل تحمل ص??ر درجه سانتی‌گراد است. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر در بهار و یا قلمه‌های نیمه رسیده در ??صل تابستان امکان‌پذیر است.

 

??? زع??ران زینتی Crocus sp

 

3286.jpg

زع??ران زینتی از خانواده IRIDACEAE است و زمان گلدهی آن بهار یا پائیز می‌باشد. این گیاه به مکانی آ??تابی و خاکی دارای زهکشی خوب و نسبتاً مرطوب نیاز دارد. زع??ران زینتی برای باغ‌های صخره‌ای و کاشت درون گلدان در منازل است??اده می‌گردد. عمق کاشت پیاز آن ۶ ـ ۵ سانتی‌متر است. تکثیر زع??ران زینتی از طریق کاشت بذر و یا تقسیم و کاشت پیاز تو پر در آخر تابستان ـ اول پائیز امکان‌پذیر است.

 

??? گل قورباغه‌ای Stapelia variegata

 

forums.patoghu.comاندازه ی اين عكس تغيير داده شده است. برای ديدن كامل عكس اينجا را كليك كنيد. اندازه ی عكس اصلی 800x600 است.3287.jpg

گل قورباغه‌ای از خانواده ASCLEPIADACEAE است این گیاه دائمی و گوشتی دارای ساقه‌های سبز تیره و دندانه‌داری است که گاهی برگ‌های کوچکی روی آنها ظاهر شده و مجدداً می‌ریزند. گل قورباغه‌ای حداکثر ۱۰ سانتی‌متر بلندی دارد و به محلی نیم سایه و خاک سبک با زهشی خوب نیاز دارد. گل‌ها در تابستان و پائیز ظاهر می‌شوند و به شکل ستاره می‌باشند. این گل‌ها در رنگ‌های مختل?? و دارای لکه‌های زرد، ارغوانی یا قرمز مایل به قهوه‌ای می‌باشند. حداقل دمای قابل تحمل برای گل قورباغه‌ای ۱۱ درجه سانتی‌گراد است. ضمناً اگر گیاه دارای رشد خوبی باشد می‌شود بهار هر سال گلدان آن را عوض کرد بنابراین نیازی به کوددهی در طول سال نخواهد داشت. تکثیر از طریق کاشت بذر یا قلمه‌های سایه در بهار یا تابستان امکان‌پذیر است.

 

 

??? زنجبیل شامی Inula hookeri

 

3288.jpg

زنجبیل شامی از خانوادهٔ COMPOSITAE گیاهی دائمی با برگ‌های کشیده و گل‌های زرد رنگ می‌باشد. زمان گلدهی زنجبیل شامی ??صل تابستان است. حداکثر بلندی آن ۷۵ سانتی‌متر می‌باشد و گستردگی آن گاهی به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه به مکانی آ??تابی و خاک سبک با زهکشی خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل ۱۵ ـ درجه سانتی‌گراد است. تکثیر از طریق کاشت بذر یا تقسیم بوته در بهار یا پائیز امکان‌پذیر است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

دی??ن‌ باخیا ماکولاتا
Dieffenbachia maculata

 

 

3289.jpg

دی??ن باخیا ماکولاتا از خانواده ARACEAE است. سطح برگ‌های این‌گونه به‌طور نامنظم به رنگ‌های س??ید، کرم و سبز است. خاک مورد نیاز این‌گونه، خاک برگ، پیت ماس یا خاک برگ سوزنی برگان مخلوط شده باشد. هم‌چنین به مکانی پر نور دور از تابش مستقیم آ??تاب نیاز دارد. در مورد آبیاری هیچ‌وقت اجازه ندهید آب در زیر گلدان آن جمع شود. گلدان را با آب ولرم بدون املاح مرطوب نگهدارید ضمناً برای رشد به رطوبت بالای ۶۰ درصد نیاز دارد و در بهار و تابستان نیز باید خاک گلدان مرتب تقویت شود. حداقل دمای قابل تحمل برای دی??ن باخیا ماکولاتا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است. تکثیر از طریق قلمه سر شاخه و یا قطعات ساقه درون خاک با دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد امکان‌پذیر است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ارانتیس Eranthis hyemalis

 

3290.jpg

ارانتیس از خانواده RANUNCULACEAE گیاهی است با ریشه غده‌ای و گل‌های بدون دمگل و زرد رنگ که از اواخر زمستان تا اوایل بهار ظاهر می‌شوند. این گیاه به مکانی سایه، آ??تاب، خاکی غنی از هوموس با زهکشی خوب و نه‌چندان خشک نیازمند است.

 

3291.jpg

شاخ و برگ‌ها در ??صل تابستان از بین می‌رود. حداقل دمای قابل تحمل برای ارانتیس ۱۵ ـ درجه سانتی‌گراد است. تکثیر از طریق کاشت بذر در پائیز یا تقسیم گیاه بلا??اصله پس از پایان گلدهی و قبل از آن‌که برگ‌ها خشک شوند امکان‌پذیر است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گل مخروطی Echinacea purpurea

 

3292.jpg

از خانواده COMPOSITAE گیاهی است دائمی با برگ‌ها و ساقه‌های کرکدار که بلندی نهائی آن به ۹۰ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های ارغوانی ـ صورتی آن دارای مرکز مخروطی شکل قهوه‌ای رنگ بوده، در ??صل پائیز ظاهر می‌شوند. گل‌های مخروطی جاذب پروانه‌ها هستند. این گیاه به مکانی آ??تابی و خاکی غنی از مواد آلی با زهکشی خوب و نسبتاً مرطوب نیازمند است. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵ ـ درجه سانتی‌گراد است. تکثیر از طریق تقسیم گیاه یا قلمه‌های ریشه در ??صل بهار امکان‌پذیر است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اریترونیوم Erythronium revolutum

 

3293.jpg

اریترونیوم از خانواده LILIACEAC گیاهی دائمی پیازی به بلندی ۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متر و گستردگی ۱۰ سانتی‌متر می‌باشد. این گیاه برگ‌های بیضی شکل با خال‌های قهوه‌ای رنگ دارد و گل‌های آن به رنگ صورتی ـ بن??ش و س??ید در اواسط بهار ظاهر می‌شود.

 

برای دیدن عکس در اندازه اصلی اینجا کلیک کنید . اندازه اصلی 640x480 پیکسل میباشد

3294.jpg

 

حداقل دمای قابل تحمل برای اریترونیوم ۱۵ ـ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه برای رشد به مکانی نیمه سایه و خاک غنی از هوموس که خوب زهکشی شده باشد نیاز دارد. ضمناً آب و هوای خنک برای این گیاه مناسب‌تر است. تکثیر اریترونیوم از طریق کاشت بذر در پائیز و تقسیم گیاه پس از اتمام گلدهی امکان‌پذیر است. _

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لیندا (پا??یلی)

o انگلیسی: Beaucarena

o علمی: Elephant foot tree

o خانواده: Liliaceae

 

برای دیدن عکس در اندازه اصلی اینجا کلیک کنید . اندازه اصلی 647x768 پیکسل میباشد

3295.jpg

 

نیازها:

o نور: این گیاه درجایی به خوبی رشد می کند که نور مستقیم خورشید، بجز ماههای تیر و مرداد روزانه چهار ساعت و یا بیشتر در آنجا بتابد. در شرایطی که پرورش آن تنها با نور مصنوعی امکانپذیر است مقدار آن نباید از حداقل هشتصد شمع و مدت تابش آن از 12 ساعت در روز کمتر باشد. این گیاه در نور درخشان و غیر مستقیمی که از چراغهای دیواری می تابد بخوبی زیست می کند.

o درجه حرارت: در روز درجه حرارت ایده آل آنها بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد و در شب بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد می باشد. البته درجه حرارتهای متغیر بین 5 تا 30 درجه سانتیگراد را نیز بخوبی تحمل می کند.

o آبیاری: این گیاهان به آبیاری م??صل نیاز نداشته و در ??واصل آبیاری، خاک گلدانها باید نسبتاً خشک بنظر برسد. آویزان شدن برگهای ??وقانی آن نشانه ا??راط در آبیاری آن است.

o تغذیه: گیاهان تازه کاشته شده و یا تازه خریداری شده را تا یکسال نباید کود داد ولی گیاهان پا گر??ته را در تابستان هر ه??ته یکبار با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب (مخصوص گیاهان زینتی و طبق دستور) بایستی تغذیه نمود.

o خاک مناسب: بهترین خاک، لیمونی است.

o تعویض گلدان: گیاه دوست ندارد ریشه هایش پراکنده باشد بهمین علت ??قط هر دو سال یکبار گلدان را تعویض نمائید، (در محیطی سر بسته) در بقیه ایام به تعویض چند سانتیمتر خاک سطحی با خاک نو اکت??ا نمائید.

o تکثیر: از طریق کاشت بذر در مکانی مساعد امکانپذیر است.

 

بیماری گیاه و نحوه درمان:

o برگهای جدید ظاهر نمی شوند و گیاه پژمرده و خسته است: یا نور کا??ی نیست که گلدان را به محل روشن تر منتقل نمائید و یا اینکه تغذیه مصنوعی به تأخیر ا??تاده است.

o ساقه منقبض و چروک است: گیاه خیلی تشنه است، گلدان را درون تشت پر از آب به مدت 15 دقیقه قرار دهید، آبیاری را تنظیم نمائید.

o برگها خشک شده و می ریزند: هوا خیلی گرم است، گیاه را به محل خنک تری منتقل نمائید، غبار پاشی را ??راموش نکنید.

o برگها سقوط می کند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل نمائید.

o لکه های سوخته روی برگها مشاهده می گردد: عامل آن غبار پاشی در آ??تاب است، در سایه به غبار پاشی بپردازید.

o لکه های قهوه ای در سطح زیرین برگها مشاهده می گردد: آ??ت، عامل آن است، هر ماه یکبار باسم حشره کش ن??وذی طبق دستور، سمپاشی نمائید تا علائم برطر?? گردد، لکه ها را می توانید با پنبه آغشته به محلول سم، مسموم نمائید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برگ انجیری

o انگلیسی: Swiss cheese plant

o علمی: Monstera deliciosa

o خانواده: Araceae

 

 

 

3296.jpg

 

 

 

نیازها:

o نور: نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم نیم سایه نیم آ??تاب، نور دلخواه این گیاه است. مواظب اشعه مستقیم آ??تاب باشید.

o درجه حرارت: درجه حرارت ایده آل شبانه برای این گیاهان بین 15 تا 20 درجه و روزانه بین 25 تا 28 درجه می باشد. این گیاهان درجه حرارت زیر 15 درجه را نیز تحمل کرده ولی ??عالیت رویشی ندارند. ضمناً در درجه حرارت بالاتر از 28 درجه باید غبار پاشی مداوم انجام گیرد.

o آبیاری: آبیاری زیاد از اندازه برای این گیاه مضر بوده و سطح خاک در ??اصله دو آبیاری باید خشک شود. در تابستان ه??ته ای یکبار و در زمستان هر دو ه??ته یکبار احتیاج به آبیاری دارد، همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک را بازدید نمائید.

o تغذیه: گیاهان تازه کاشته شده و یا تازه خریداری شده را از چهار الی شش ماه نباید کود داد ولی گیاهان پا گر??ته را سالی دوبار در اوایل بهار و تابستان باید تقویت نمود.

o خاک مناسب: خاک سبک لیمونی بهترین و مناسبترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است. از خاکهای بسته بندی شده مرغوب که موارد مصر?? کلی دارند نیز می توان است??اده کرد.

o تعویض گلدان: هر ساله در ??صل بهار با شروع ??صل رشد احتیاج به تعویض گلدان در ??ضای سر بسته دارد. در سالهای بعد با سنگین شدن گلدان، تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد می گردد.

o تکثیر: این گیاهان را با کاشتن بذر و گر??تن قلمه در بهار بطوریکه هر قلمه سه گره داشته باشد و در دمای 23 درجه سانتیگراد ریشه دار گردد، میتوان تکثیر نمود. (در آب هم می توان قلمه های این گیاه را ریشه دار نمود.)

 

بیماری گیاه و نحوه درمان:

o رشد گیاه متوق?? شده است: نور کا??ی نیست، گلدان را به محل پر نورتری منتقل نمائید.

o لکه های قهوه ای در وسط یا حاشیه برگها نمایان شده است: در آ??تاب غبار پاشی نموده اید. عبور نور از قطرات آب بجای مانده روی برگها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه وارد می آورد در سایه غبار پاشی کنید و برگهای صدمه دیده را با کارد تیز تا انتها قطع نمائید.

o بعضی از برگها شکا?? طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه دیگری است و عدم شکا?? عمیق در برگها کاملاً طبیعی است.

o برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می گردند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در ??اصله بین دو آبیاری کاملاً خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید. هر دو ه??ته یکبار آبیاری کا??ی است. زهکش را بازدید نمائید.

o برگها بد شکل و شکا??دار می شوند: گیاه را از محل پر تردد حارج نمائید. صدمات ??یزیکی عامل آن است.

o نوک برگها قهوه ای رنگ می شوند: گیاه تشنه است، ??وراً آبیاری نمائید. همیشه خاک سطح گلدان را بازدید نمائید. بخصوص در تابستان که نیاز آبی بیشتر است.

o برگها رنگ پریده اند: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج می برد. هر سه ه??ته یکبار طبق دستور با کود مخصوص، گیاه را تغذیه نمائید.

o لکه های سیاه و زخم مانند روی برگها است: هوا سرد است . گیاه را به محل گرمتری منتقل نمائید.

o برگها خشک و چروک دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است، ??وراً آبیاری نمائید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آگلونما

o انگلیسی: Chinese evergreen

o علمی: Aglaonema treubii

o خانواده: Araceae

 

3297.jpg

 

نیازها:

o نور: اتاقهای قسمت شمالی ساختمان بهترین شرایط نوری این گیاه را تأمین می نماید. این گیاه تحمل نور مستقیم آ??تاب را ندارد.

o درجه حرارت: بهترین درجه حرارت در زمستان 15 درجه سانتیگراد بوده که قدرت تحمل 10 درجه را نیز دارد و در تابستان درجه حرارت مطلوب 24 درجه است.

o آبیاری: ه??ته ای دوباره آبیاری در تابستان برای گیاه کا??ی است ولی در زمستان به ه??ته ای یکبار کاهش می یابد. زهکش گلدان باید مناسب باشد.

o تغذیه: در ??صل رشد (بهار و تابستان) هر دو ه??ته یکبار تغذیه مصنوعی با کودهای قابل حل در آب (مخصوص گیاهان زینتی) لازم است.

o خاک مناسب: خاک برگ یا خاکهای بسته بندی شده مرغوب بهترین محیط رشد برای این گیاه است.

o تعویض گلدان: بعلت متراکم شدن ریشه ها و کم بودن جا برای رشد ریشه و س??ت شدن خاک، در بهار هر سال تعویض گلدان با یک درجه بزرگتر (در مکانی سربسته) لازم است.

o تکثیر: هر جوانه ای که در بهار از خاک خارج شده و دارای تعدادی ریشه است می تواند گیاه جدیدی را در گلدان دیگر برای شما تولید نماید.

 

بیماری گیاه و نحوه درمان:

o برگهای جدید ریز و کمرنگ هستند: ریشه ها را امتحان کنید. اگر متراکم هستند تعویض گلدان لازم است و گرنه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. زمان بین دو تغذیه را به 10 روز کاهش دهید ولی اندازه و مقدار آنرا زیادتر نکنید.

o لکه های قهوه ای روی برگها ظاهر شده اند: هوای محیط آلوده به دود ن??ت یا گاز آشپزخانه است محل گلدان را عوض نموده و برگهای آلوده را حذ?? کنید.

o برگها زرد می شوند: آبیاری زیاده از اندازه بوده و هوا سرد است. آبیاری را کم و گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید.

o گیاه خود را انداخته است: هوا خیلی سرد است و یا کمبود آب علت آن است. گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید و یا آنرا آبیاری نمائید.

البته اگر برگها خیلی آویزان هستند، برگها را دسته کنید و برای چند روز درون روز نامه ای بپیچید تا برگها شکل ایستاده تر بخود بگیرد.

o برگها در تابستان می پیچند و خشک می شوند: هوا خیلی گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک تری منتقل و آبیاری را زیادتر نمائید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

شبنم خورشید Drosera spatulata

 

3298.jpg

موطن اصلی شبنم خورشید شرق آمریکا است اما در همه‌جای دنیا یا??ت می‌شود. شبنم خورشید گیاهی گوشتخوار است. به‌طور کلی گیاهان اسید آمینه‌ها را از طریق خاک جذب و تبدیل به پروتئین می‌کنند اما گیاهان گوشتخوار مستقیماً پروتئین مصر?? می‌نمایند. آن‌چه در شبنم خورشید جالب است اینست که این گیاه با حشره سوپ تهیه کرده سپس آن را میل می‌کند! شبنم خورشید ابتدا آنزیم چسبناکی ترشح نموده که باعث می‌شود پای حشره روی برگ گیاه بچسبد سپس گیاه آرام آرام شروع به هضم حشره همراه با برگ می‌نماید.

در واقع برگ به سمت بالا لوله شده و ذرّه ذرّه آب می‌شود و سپس همراه حشره مانند یک سوپ سبزیجات توسط گیاه خورده می‌شود. پس از میل کردن سوپ، گیاه مجدداً برگ تازه‌ای به وجود می‌آورد. شبنم خورشید ازت مورد نیاز خود را از مگس و پشه دریا??ت می‌کند. یک پشه یا مورچهٔ کوچولو به‌عنوان غذا برای گیاه کا??یست!

 

این گیاه برای قرار دادن پشت پنجره‌های شمالی و جنوبی مناسب است. مکان نگهداری نباید کم‌نور باشد. آبیاری در گلدانی که زهکشی دارد ه??ته‌ای دو الی سه مرتبه مناسب است. در صورتی‌که در ظر??ی بدون زهکشی آن را بکاریم هر ۶ ماه یک‌بار آبیاری کا??یست و کشت با??ت امکان‌پذیر است که به دلیل مشکل بون از توضیح آن صر??‌نظر می‌نمائیم

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

کروتن (کرچک هندی)Croton varie gatum

 

3299.jpg

این گیاه در جنوب هند به و??ور یا??ت می‌شود البته اکنون در همه‌جای دنیا من‌جمله جاهای گرم و مرطوب گسترش پیدا کرده است. از آن‌جا که دمای پائین باعث می‌شود برگ‌های کروتن ریزش پیدا کند دمای ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد برای این گیاه مناسب است. این گیاه به آب زیاد نیاز دارد البته توجه نمائید که غرقآبی شدن باعث پوسیدگی ریشهٔ گیاه می‌گردد بنابراین کمتر از سه بار در ه??ته گیاه را آبیاری نمائید. خاک مورد نیاز این گیاه خاک برگ و مقداری ماسه می‌باشد. برای جلوگیری از قارچی شدن بهتر است از مقداری ذغال است??اده نمائید. این گیاه برای شادابی به رطوبت بالا نیاز دارد نیاز رطوبتی این گیاه بین ۴۰ تا ۷۰ درصد است. تکثیر کروتن بسیار راحت است: یکی از برگ‌های جوان قسمت بالائی را انتخاب نموده و با جسم تیز آن را ببرید. در صورت امکان انتهای برگ را به پودر هورمون ریشه‌زائی آغشته نمائید و ساقه را داخل خاک بگذارید توجه کنید که ساقه باید حدود ۳ سانتی‌مر طول داشته باشد. به همین راحتی تکثیر انجام می‌پذیرد

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بن??شه آ??ریقائیAfrican violet saint paulia

 

0718071045.jpg

بن??شهٔ آ??ریقائی یکی از زیباترین گیاهان گلدار است که برای پشت پنجره‌های جنوبی و شرقی در زمستان و پنجرهٔ غربی در تابستان و بهار توصیه می‌شود. بن??شهٔ آ??ریقائی نه‌تنها گل‌هائی زیبا دارد بلکه شاخ و برگ آن نیز از جذابیت خاصی برخوردار است. این گیاه در صورت پرورش در محیطی با نور کا??ی به‌طور مرتب گل می‌دهد. به ویژه در زمستان، نور مستقیم آ??تاب برای آن ضروری است. برای این‌که گیاه در زمستان نیز گل بدهد باید در تمام شب از نور مصنوعی است??اده کنیم. بنابراین دو عدد چراغ ??لورسنت ۴۰ وات در ارت??اع حدود ۳۵ سانتی‌متری بالای بوته و به مدت ۱۴ ساعت از غروب تا طلوع آ??تاب روشن نمائید.

آبیاری این گیاه باید با آب ولرم صورت بگیرد. آب سرد گیاه را بیمار و رنگ و رو ر??ته می‌کند. در صورت آبیاری از بالا دقت کنید تاج گل و جوانه‌های کناری خیس نشوند. در صورتی‌که تمایل به آبیاری از پائین دارید گلدان را بیش از نیم ساعت در آب قرار ندهید زیرا سیستم ریشه‌ای در بن??شه آ??ریقائی کوچک و ظری?? است و اگر به‌طور مداوم در آب قرار گیرد خطر پوسیدگی آن را تهدید می‌کند. در مدت گلدهی، خاک گلدان باید مرطوب باشد و در سایر موارد، خاک بین دو آبیاری خشک شود. تغییر ناگهانی در درجهٔ حرارت برای این گیاه ضرر دارد ضمن آن‌که به سرما نیز بسیار حساس می‌باشد. حداقل دمای مناسب برای آن ۱۵ درجه سانتی‌گراد است به همین علت در شب‌های سرد زمستان این گیاه را از کنار پنجره بردارید. خاک مورد نیاز بن??شه آ??ریقائی خاک غنی با PH حدود ۵/۴ الی ۵/۵ است. بن??شهٔ آ??ریقائی را هر دو ه??ته یک‌بار با کودهای مجاز با پروانه ساخت و دوز معین ۲ در هزار کوددهی نمائید.

با توجه به حساسیت این گیاه نسبت به سرما بهتر است آن را در گلدان‌های پلاستیکی پرورش دهیم و از گلدان‌های س??الی است??اده نکنیم زیرا س??ال در طول‌ ماه‌های سرد، سرما را جذب نموده باعث قهوه‌ای شدن و مرگ برگ‌ها می‌گردد.

تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته مادری و قلمه برگی و بذر ممکن است.

تکثیر از طریق قلمه برگی آسان‌تر است. در این روش، برگی سالم و عاری از حشرات را انتخاب نموده و از ساقه جدا نمائید. ۵ سانتی‌متر از دمبرگ آن را باقی بگذارید و اضا??ه طول آن را حذ?? کنید و در عمق کم با زاویه ۴۵ درجه در یک گلدان مناسب مرطوب قرار دهید. قبل از هر آبیاری خاک آن را لمس کنید اگر ذرات به‌دست شما نچسبید، آن را آبیاری کنید. زمان مناسب برای این روش تکثیر، تابستان و در حرارت ۲۱ ـ ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. ظر?? مدت ۴ تا ۶ ه??ته گیاهان جدید در پایه دمبرگ تشکیل می‌شوند. زمانی‌که بلندی گیاه تازه تشکیل شده به ۵ سانتی‌متر رسید آنها را جدا نمائید و جداگانه در گلدان‌های ۵/۷ سانتی‌متری قرار دهید. این گیاهان ظر?? مدت یک‌سال گل می‌دهند.

آ??ات شایع بر روی بن??شه آ??ریقائی شپشک آرد آلود و کنه سیکلامن می‌باشد.

شپشک آرد آلود در سطح زیرین برگ‌ها و در گل‌ها مخ??ی شده و از شیره پرورده گیاه تغذیه می‌نماید. برای د??ع آ??ت، برگ‌ها و گل‌های آلوده را حذ?? کنید و کلیه قسمت‌های گیاه را با پنبهٔ مرطوب تمیز نمائید. در صورت شدت مشکل، گیاهان را از ??ضای داخل منزل خارج نموده در محیطی مناسب به کمک یک سم ??س??ره مانند مالاتیون اسپری نمائید.

کنه سیکلامن با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود ولی علامت آن این است که رویش‌های جدید به رنگ خاکستری متمایل می‌شود و برگ‌های جدید به‌صورت متراکم و درهم رشد می‌کند. هرگاه این‌گونه علائم را در یک بن??شه آ??ریقائی دیدید بلا??اصله گیاه آلوده را از بین ببرید. به خاطر داشته باشید که گیاه آلوده به کنه سیکلامن هرگز درمان نمی‌شود

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پاندانوس Pandanus veitchii screw pine

 

3300.jpg

پاندانوس گیاهی بسیار زیبا با برگ‌های زیباست که در جاهای گرم دنیا رویش دارد. در واقع موطن اصلی پاندانوس نزدیک استوا است. پاندانوس را در منزل یا محل کار می‌توان نگهداری نمود. در واقع هر مکان مسق??ی که نور زیاد داشته باشد برای نگهداری پاندانوس مناسب است. البته منظور از نور زیاد، آ??تاب نیست گرچه در ??صل زمستان مقدار کمی آ??تاب تابیده شده از پشت شیشه برای این گیاه اشکالی ندارد.

این گیاه به خاک سبک نیاز دارد برای این منظور می‌توانید از خاک‌های استاندارد است??اده کنید برای جبران مواد غذائی مصر?? شدهٔ این گیاه هر ماه دو بار تغذیهٔ مصنوعی لازم است برای این منظور نیز از کودهای استاندارد است??اده نمائید.

دمای قابل تحمل برای پاندانوس ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. در دمای کمتر از ده درجهٔ سانتی‌گراد از آبیاری پاندانوس خودداری نمائید. چون گیاه دچار مشکل می‌شود. برای نظا??ت این گیاه بهتر است هر ماه یک مرتبه کمی شیر در آب ولرم حل کرده و بر روی گیاه اسپری نمائید. آ??تی که ممکن است گیاه را دچار مشکل کند کنهٔ قرمز ریز است. برای پیشگیری، از اسپری آب و الکل است??اده نمائید برای تهیه از ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد الکل است??اده نمائید.

اما اگر گیاه دچار آ??ت شد باید از سم‌های ن??وذی است??اده کرد. برای تکثیر می‌توان از پا جوش یا پا گیاه است??اده نمود. پا جوش را در داخل گلدان گذاشته و کمی خاک روی آن بریزید سپس با کمک دست‌ها خاک اطرا?? آن را س??ت نمائید. ضمناً می‌توان آنها را در آب گذاشته و پس از ریشه‌دار شدن در گلدان قرار داد. توجه کنید که بهتر است گلدان جدید را مدتی در کنا گلدان مادر نگهداری نمود تا رشد کند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

کاج مطبق (Araucaria (hete rophyhha

 

3301.jpg

کاج مطبق در همه‌جای دنیا یا??ت می‌شود. این گیاه برای قرار دادن پشت پنجره‌های روشن جنوبی و شمالی البته با ??اصله، مناسب است. دمای مورد نیاز کاج مطبق نسبت به گیاهان دیگر پائین است. حدود ۵ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد مناسب است. این گیاه باید در محل‌های خنک نگهداری شود. بهترین خاک برای آن کمپوست است خاکی که ن??وذپذیر بوده و مواد مغذی داشته باشد. این گیاه به رطوبت کا??ی نیاز دارد و در تابستان باید با آب ولرم اسپری شود. نیاز زیاد به کود ندارد. در صورت کوددهی نص?? مقدار توصیه شدهٔ دیگر گیاهان از کود است??اده نمائید.

بهتر است برای نظا??ت این گیاه آن را با آب و صابون بدون عطر اسپری نمائید. توجه کنید که ??اصلهٔ اسپری حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد. سعی کنید این کار را از زوایای مختل?? انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. تعویق گلدان هر سه سال یک‌بار کا??یست. در صورت بزرگ بودن گلدان می‌توانید مقداری خاک?? روی آن را برداشته و خاک تازه بریزید. تکثیر از طریق بذر و ساقه امکان‌پذیر است که البته کار مشکلی است

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آلوئه‌ورا ملکه گیاهان

 

3302.jpg

 

آلوئه‌ورا گیاهی است مخصوص مناطق نیمه حاره‌ای دارای برگ‌های ضخیم و پهن که به‌تدریج باریک می‌شود. در آ??ریقا به نام ?????رشته بیابان“ نامیده می‌شود. در آمریکای جنوبی به آن ???گیاه جادوئی“ می‌گویند. در برخی کشورها نیز به دلیل خواص داروئی‌اش به آن ???گیاه هزار درمان“ نام داده‌اند. این گیاه از خانواده سوسن‌ها محسوب می‌شود از دیگر اعضاء این گروه می‌توان به پیاز و شلغم اشاره کرد. آلوئه‌ورا در هوای گرم رشد می‌کند و تحمل سرما و یخ‌زدگی را ندارد. در ابتدا مصر?? تجارتی و اقتصادی از گیاه آلوئه‌ورا جهت تهیه شیرابه‌ای به نام Aloin بود که سال‌ها به‌عنوان مادهٔ اولیهٔ داروهای مسهل مورد مصر?? قرار می‌گر??ت بعدها ترکیب دیگری از آلوئه‌ورا به‌دست آمد به نام آلوئه‌ژل که این ژل به‌عنوان ماده اصلی و پایه در نوشابه‌ها و شربت‌های تقویتی، عامل مرطوب‌کنندگی در محصولات بهداشتی و عامل ش??ابخش و درمان کننده در داروهای بدون نسخه و محصولات آرایشی است??اده می‌شد. که تحقیقات و بررسی‌‌های شیمیائی نشان می‌دهد که این ژل سرشار از اسیدهای آمینه، مواد معدنی، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و پروتئین‌ها و پلی ساکاریدها و محرک‌های بیولوژیکی است.

 

??? گیاه آلوئه‌ورا دارای چهار خاصیت مهم و اصلی است:

▪ ضدالتهاب و تحریک‌پذیری

▪ ضدقارچ و کپک

▪ میکروب‌کش

▪ احیا کننده (از نو سازنده) و نشاط‌آور

 

آلوئه‌ورا اثرات جانبی داروها را کاهش می‌دهد و قدرت ایمنی بدن را بالا برده و کمک می‌کند که از تجمع سموم بدن جلوگیری شود. آلوئه‌ورا چهار بار سریع‌تر از آب در بدن ن??وذ می‌کند آلوئه‌ورا به ??یزیولوژی بدن آسیب نمی‌رساند بلکه آن را متعادل نموده و بهبود می‌بخشد. آلوئه‌ورا دارای عناصر و موادی است که روی کلیه نقاط بدن تأثیرگذار است و سلول‌های بدن را حیات می‌بخشد.

??? بیماری‌ها و خواص درمانی آلوئه‌ورا

▪ پوکی استخوان

آلوئه‌ورا حاوی تعدادی مواد معدنی از جمله BORON می‌باشد که کمبود کلسیم در بدن را به حداقل رسانده و جذب آن را سرعت می‌بخشد و آن را در تمام بدن پخش می‌کند.

▪ دیابت

آلوئه‌ورا آنزیم‌های موجود در پانکراس را ??عال می‌کند و در ا??رادی که دچار دیابت هستند به تعادل و تنظیم قند در خون کمک می‌کند.

▪ زخم معده

آلوئه‌ورا ترشح اسیدهای معده را تنظیم و کنترل می‌نماید و خواص بی‌حس کننده و منعقدکننده خون، ضدباکتری و درمان‌کننده و ش??ابخش دارد. ژل خوراکی آلوئه‌ورا به خاطر شکل و ساختار ظاهری‌اش به جداره لوله‌های گوارشی می‌چسبد و سرعت بهبود زخم را ا??زایش می‌دهد.

 

آلوئه‌ورا هنگامی که با الیا?? سلولوزی (Fiber) همراه و مخلوط می‌شود سطح کلسترول خون را تنظیم نموده و خون را پالایش و تص??یه می‌نماید، کپسول آلوئه‌ورا با گیاه یونجه به خاطر سبزینه موجود در یونجه بسیار مؤثر است.

▪ ??شار خون

مصر?? مداوم عصاره یا کپسول آلوئه‌ورا باعث کنترل و تنظیم ??شار خون می‌شود. هم‌چنین این گیاه در کاهش ریزش مو مؤثر است و در درمان التهاب‌های پوستی ناشی از اشعه ایکس م??ید است که در بسیاری از لوسیون‌ها، شامپوها و وسائل آرایشی است??اده شایانی دارد.

??? طرز تهیه یک ماسک گیاهی

 

2قاشق سوپخوری دانه جو که آن را با آسیاب به آرد نرمی تبدیل کرده‌ایم را با ۲ قاشق چایخوری شکر قهوه‌ای (شکری که حرارت داده شده است) به اضا??ه روغن آلوئه‌ورا (Aloe vera) و یک قاشق چایخوری آبلیمو را با هم مخلوط می‌کنیم تا زمانی که یک خمیر نرم به‌دست آید سپس به آرامی آن را روی پوست مرطوب ماساژ دهید تا پوستی ??وق‌العاده نرم و لطی?? داشته باشید.

??? آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید عصارهٔ آلوئه‌ورا درد را تسکین می‌دهد و ژل به‌دست آمده از این گیاه از تولید ع??ونت جلوگیری می‌کند و زخم‌های سوختگی را ترمیم می‌کند. نوشیدن عصاره این گیاه اندازه سنگ کلیه را کوچک می‌کند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گیاه تیتان(Amorphophallus titanum) با پیکر غول پیکر خود با اینکه بزرگترین گل دنیا را ندارد ؛ اما بزرگترین گل آذین نامحدود در قلمرو گیاهی را دارد . اما این به چه معنی است ؟ در ظاهر، گل آذین گیاه طرحی از یک گل بزرگ را در ذهن تداعی میکند اما در واقع این به ظاهر گل , نوعی گل آذین سنبله به نام اسپادیکس (spadix) است.

در گل آذین اسپادیکس ، تعداد زیادی گل نر و ماده بروی محوری گوشتی و ضخیم مجتمع شده اند و تمام این محور گوشتی را برگکی رنگین که با آن اسپات (Spathe) می گویند احاطه می کند . اصولا تمام گونه های خانواده شیپوری (Araceae) واجد این نوع گل آذین هستند برای مثال گل آنتریوم و یا اسپاتی??یلوم واجد محور گوشتی ضخیم زرد رنگی هستند که تعداد بسیاری گل کوچک نر و ماده بر روی این محور قرار گر??ته اند و اسپاتی قرمز رنگ ( در آنتریوم ) و یا س??ید ( در اسپاتی??یلوم ) آن را احاطه کرده است به همین جهت تیتان, با اینکه بزرگترین گل آذین نامحدود از نوع اسپادیکس را دارد اما بزرگترین گل دنیا را ندارد ! .

در گیاه تیتان ، اسپادیکس حدود 3 متر رشد می کند و بروی این گل آذین 3 متری هزاران گل قرار می گیرند . معمولاً 3 تا 4 ه??ته پس از رویش جوانه ، اسپات باز می شود ، اسپات تیتان در خارج سبز رنگ است ولی در قسمت داخلی قرمز تا بن??ش تیره است . اسپات چند روز بیشتر باز نمی ماند وپس از آن محور اسپادیکس در مدت 3 تا 5 روز تخریب می گردد .

گرده ا??شانی این گیاه نیز در نوع خود بی نظیر است . گیاه بویی مشمئز کننده مانند لاشه پوسیده حیوانات تولید می کند که باعث جلب حشرات بویژه مگسها می شود . به علت همین بو است که گیاه تیتان را گل مردگان نیز می نامند . در واقع علت ایجاد این بو ، سنتز ترکیبات گوگرد دار در محور گل اذین است . نکته مهم اینجاست که ترکیبات گوگردی به راحتی در ??ضا پخش نمی شوند به همین جهت گیاه تیتان حجم زیادی از کربوهیدراتها ذخیره ای خود را می سوزاند و گرما تولید می کند ؛ بر اثر این گرما که در بخشهای راسی محور به 36 تا 38 درجه نیز می رسد ترکیبات گوگرد دار تبخیر شده و در هوا پخش می شوند و می توانند تا ??واصل دورتری منتقل شده و حشرات بشتری را جلب کند ، این عمل میزان گرده ا??شانی مو??قیت آمیز را ا??زایش می دهد .

گلهای ماده در گیاه تیتان ابتدا باز می شوند و یک تا دو روز پس از آن گلهای نر باز می شوند ؛ این عمل باعث می شود خود لقاحی در گیاه به حداقل ممکن برسد وخزانه ژنتیکی گیاه غنی تر گردد .

اگر گرده ا??شانی با مو??قیت صورت گیرد بروی محور , میوه ها ایجاد می گردند که با ا??تادن اسپات نمایان می شوند . میوه های رسیده ، قرمز ، نارنجی تا زرد هستند . رنگ میوه ها باعث جذب پرندگان می شود . پس از اینکه پرندگان میوه های تیتان را به مصر?? رساندن ، بذر گیاه از طریق ??ضله پرنده د??ع شده و به این ترتیب در محیط پراکنده می گردند .

غده زیر زمینی گیاه که گل آذین را ایجاد کرده بود ، پس از تولید بذر حجم زیادی از ذخیره غذایی و انرژی خود را از دست داده است و برای بازیا??تن مجدد انرژی خود لازم است مجددا ترکیبات پر انرژی سنتز کند . اما در گیاهان که انرژی خود را از طریق خورشید و به واسطه ??توسنتز توسط برگها بدست می اورند لازم است پس از گلدهی , برگ ایجاد گردد . گیاه تیتان تنها یک برگ غول پیکر با طول حدود 6 متر ایجاد می کند که بی شباهت به یک درختچه نیست ! . برگ از غده زیر زمینی ایجاد می گردد و واجد دمبرگی قطور است , برگ به صورت منشعب با برگچه های سه قسمتی در انتهای دمبرگ تشکیل می گردند . پس از تشکیل برگ ??توسنتز اغاز شده و مواد پرانرژی سنتز شده به غده زیر زمینی ر??ته و در آنجا ذخیره می گردند پس از اینکه مواد به حد کا??ی در غده ذخیره شدند ؛ غده به مدت چهار ماه به حالت خ??ته درامده و پس از آن چرخه جدیدی آغاز شده و اسپادیکس جدیدی شکل می گیرد . توجه داشته باشید که ذخیره سازی مواد در غده زیرزمینی چندین سال به طول می انجامد , به همین جهت است که گل آذین گیاه را نمی توان همیشه در طبیعت مشاهده کرد ( به عقیده برخی گیاهشناسان تیتان هر 30 سال یکبار گل می دهد ! ) .

دمبرگ سبز رنگ برای جلوگیری از آسیب دیده گی خود شیوه ی جالبی را برگزیده است . گونه ای گلسنگ قهوه ای رنگ بروی دمبرگ این گیاه رشد کرده و باعث می شود رنگ سبز دمبرگ به قهوه ای تغییر یابد و دمبرگ به صورت تنه قطور درختی درآید که این باعث می شود تا حد زیادی از آسیب جانوران و تصادم آنها با دمبرگ گیاه جلوگیری کند .

تیتان بومی جنگلهای بارانی سوماترای اندونزی است و تکثیر آن در خارج از این منطقه بسیار مشکل و اکثرا نامو??ق است .

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

آلوئه ورا (Aloe vera)

 

یك برگ تازه از آلوئه را برش داده و ژل حاصل از آن را روی پوست قرار دهید، یا پوست آن را جدا كنید و باقیمانده برگ را روی پوست بمالید. باور كنيد معجزه ميكنه . قبلا كه گ??تم من امتحانش كردم .

برگ های گیاه آلوئه (صبرزرد)، دو ماده تولید می‎كنند که شامل ژل و شیره یا لاتكس است. ژل را از قسمت داخلی برگ به دست می‎آورند که طی قرن‎ها برای درمان موضعی زخم‎ها و سوختگی‎ها به كار برده‎اند. شیره یا لاتكس یك مایع تلخ زرد رنگ است كه از بخش‎های ویژه‎ای از پوسته داخلی برگ استخراج می‎كنند و معمولاً بصورت پودر ??روخته می‎شود و اثرات ملین بسیار قوی دارد.كه بايد در مصر??ش كاملا احتياط لازم انجام شود .

 

چندین گزارش موردی و مطالعه روی حیوانات نشان داده كه آلوئه سوزش، خارش و جای زخم همراه با درماتیت(التهاب پوستی) ناشی از اشعه را كاهش می‎دهد. همچنین بهبود زخم‎های مزمن پا، زخم‎های ناشی از و اعضاء را تسریع می‎نماید.

 

3305.jpg

 

آلوئه، ‌ترومبوكسان A2 و B2 و نوعی پروستاگلاندین را كه موجب انقباض عروقی و تجمع پلاكتی می‎شوند، كاهش می دهد و به نظر میرسد پر??یوژن پوستی را ا??زایش و خطر از دست ر??تن با??ت به علت ایسكمی(کم خونی موضعی) را كاهش می‎دهد.

سالیسیلیك اسید در آلوئه وجود دارد و با مهار تولید پروستاگلاندین بعنوان یك مسكن و ضد التهاب عمل می‎كند.

لاكتات منیزیوم موجود در آلوئه با مهار هیستیدین دكربوكسیلاز كه تبدیل هیستیدین به هیستامین را در Mast cells كنترل می‎كند، به عنوان یك ضد خارش تأثیر دارد. همچنین به نظر می‎رسد برطر?? شدن التهاب به علت خواص Immunomodulatory پلی‎ساكاریدهای ژل به ویژه Acetylated mannas باشد.

در آزمایشگاه آلوئه ??عالیت ضد باكتری و ضد قارچ دارد.

عوارض جانبی:

عارضه جانبی عمده در است??اده موضعی از ژل آلوئه، است. همچنین تأخیر ترمیم بعد از لاپاراتومی (شكا??تن‌ شكم‌ برای‌ پی‌ بردن‌ به‌ بیماری)‌ یا گزارش شده است.

در صورت است??اده درست، مصر?? خوراكی آلوئه بسیار مطمئن است

 

3306.jpg

 

 

 

به راستي ملكه بودن را شايسته است..........

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

اطلاعاتی در مورد گیاهان

یكي از رنگين‌ترين گياهان آپارتماني است و به خاطر رنگي بودن و ??رم برگهاي آن مورد توجه است، نياز شديدي به رطوبت دارد و به همين علت بهتر است به صورت كپه‌اي و مخطوط با گياهان آپارتماني ديگر در گلدانهاي بزرگ و??لاور باكسها كاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گياهان ديگر بهره يرد. محيط ساكت و بدون جريان هوا و گرم و يكنواخت بودن درجه حرارت از احتياجات ديگر اين گياه زيباست. اگر چه نياز شديددي به آب دارد ولي بايد مواظب بود سوراخ ته گلدان هميشه باز باشد تا خاك گلدان باتلاقي نگردد . زمستان گذراني آن كمي مشكل بوده و به طور كلي با توجه به شرايط سخت زيستي بهتر است در ??صل بهار و تابستان از آن است??اده گردد. رنگ و شكل برگ با توجه به واريته‌ها ??رقهاي اساسي دارد، لكه‌هاي تيره صورتي، نارنجي، قهوه‌اي و ارغواني در برگهايي با زمينه سبز تيره منظره بسيار جالبي به برگها مي‌بخشد، برگهاي جديد و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لكه‌هاي رنگي در آنها بوجود مي‌آيند.

کروتن از خانواده ا??وربیاسه و از گیاهان مناطق حاره میباشد که بخاطر زیبایی برگهای آن مورد توجه قرار گر??ته است پیکتوم که دارای رنگهای مختل?? و برگهای متنوع وچین دار و زیباست مبدا اصلی آن مالزی و اندونزی است زمینه برگ سبز تیره که لکه های صورتی نارنجی و قهوه ای و ارغوانی درم آمیخته و زمینه مرمری زیبایی تولید نوده است

از گونه های مهم آن آئوکوبی ??ولیوم – واریاگاتوم – کرائی جی ای – گلدن رینگ- براو و میس ابس تن می باشد

 

 

 

 

نيازها :

 

نور: به نور شديد احتياج دارد بايد توجه داشت كه نور مستقيم آ??تاب به گلدانهاي زير دو سال صدمه وارد مي‌نمايد، سايه رنگها را از بين مي‌برد، حتي‌الامكان از جابجايي گلدان خودداري گردد.

نور پنجره های شرقی و غربی اتاق در ??اصله 40تا50سانتیمتری محل مناسب برای استقرار گلدان کروتن است

 

دما: سعي گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان 27 درجه و در زمستان 15 درجه سانتيگراد و بطور معدل 20 درجه سانتيگراد بهترين شرايط حرارتي براي آن است.

 

آبياري : اجازه ندهيد سطح گلدان شما خشك شود 3-2 بار در ه??ته در تابستان ور هر 4 روز يكبار در مزستان كا??ي است، در زمستان آبياري با آب ولرم توصيه مي‌گردد، جهت تامين رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتري قرار دهيد و حدا ??اصل بين دو گلدان با خزه ‌مرطوب پر كنيد، قرار دادن تعددي قلوه سنگ بين گلدان و زير گلداني در جلوگيري از باتلاقي شدن خاك موثر است.

 

رطوبت: در تابش اشعه مستقيم آ??تاب غبار پاشي نكنيد.

 

در تابستان احتياج به غبار پاشي روزانه دارد. ولي در زمستان ه??ته‌اي يكبار كا??ي است (بطريقه غبار پاشي و تامين رطوبت دائمي مصور مراه ??رمائيد)

 

تغذيه: در ??صلهاي رشد (بهار و تابستان) هر دو ه??ته يك بار از مواد غذايي محلول همراه با آب آبياري است??اده گردد.

 

خاك مناسب : بهترين خاك مخلوطي از خاك برگ، خاك باغچه و ماسه شسته نرم است، ك?? گلدان بايد داراي مقداري ماسه و ريگ باشد تا آب اضا??ي از گلدان خارج گردد.

 

تعويض گلدان: با توجه به مشكل بودن شرايط نگهداري حدود 90 درصد از آنها قبل از اينكه احتياج به تعويض گلدان داشته باشند از بين مي‌روند ولي بر هر صورت حجم ريشه و سنگ گياه معر?? تعين اندازه گلدان و مناسب‌ترين زمان تعويض بهار است.

 

تميز نمودن برگها: برگها را هر ه??ته با پارچه يا اس??نج مرطوب تميز نماييد، مواد براق كننده شيميايي روزنه‌ها را مسدود مي‌نمايد از آنها است??اده نكنيد.

 

تكثير : انتخاب قلمه‌هاي جوان و كاشت در بستري از ماسه نرم و نگهداري در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانيدن هوائي ساقه‌ها در بهار يا پائيز

در ??صل بهار قلمه های جوان را بطول 15 سانت انتخاب نموده و برگهای اضا??ی آن را حذ?? کرده و در بستری از ماسه نرم تا عمق 7 سانت ??رو کرده و در جای گرم و مرطوب نگهداری می کنیم

 

تنوع در رنگ برگها وجود لكه‌هاي زرد و قرمز و قهوه‌اي در متن سبز و براق بودن آنها معر?? سلامت گياه است در هنگام خريد به اين مشخصه‌ها توجه ??رمائيد.

 

رطوبت: جهت تامين رطوبت در تابستان هر روز غبار پاشي با آب??شان لازم است در زمستان ه??ته‌اي يكبار كا??ي است، رطوبت دايمي و پايدار با اضا??ه نمودن آب به زير گلداني سنگريزه‌دار تامين مي‌گردد دقت نماييد كه ته گلدان با آب در تماس نباشد.

 

برگها كمرنگ و رنگ سبز روشن بخود گر??ته‌اند: محيط تاريك است گلدان را به محل روشن‌تري انتقال دهيد.

 

برگها با لكه‌هاي قهوه‌اي سقوط مي‌كند: هواي آلوده آشپزخانه يا گاز ن??تي عامل آن است، علت را برطر?? كنيد.

 

برگها زرد رنگ شده و سطح زيرين آنها مملو از تار عنكبو است: كنه ريز قرمز عامل آن است، با سم كنه‌كش هر دو ه??ته يكبار گياه را سمپاشي نماييد. غبار پاشي در كاهش آ??ت موثر است.

 

ساقه پوشيده و برگها مي‌ريزند: آبياري بيش از اندازه عامل آن است، ‌در ??اصله بين دو آبياري اجازه دهيد سطح خاك خشك شود و سپس آبياري كنيد.

 

برگها در تمام اندام گياه مي‌ريزند: تغييرات شديد درجه حرارت باعث اين عارضه است، درجه حرارت را ثابت نگهداريد.

 

برگهاي پايين بودته ريزش مي‌نمايند: هوا سرد و خشك است، گلدان را به محل گرمتر منتقل و با آب??شان غبار پاشي كنيد.

 

برگهاي جوان خيلي ريز و كم رشد هستند : به تغذيه مصنوعي احتياج دارد طبق دستور عمل نماييد.

 

لكه‌هاي قهوه‌اي روي برگها ظاهر مي‌شوند: غبار پاشي در آ??تاب انجام شده اين عمل را در سايه انجام دهيد.

 

برگها منقبض شده‌اند: گياه تشنه و هوا گرم است،‌گياه را ??وراً آبياري و غبار پاشي و به محل خنك‌تري منتقل نماييد.

 

زخمهاي پنبه‌اي شكل س??يد رنگ روي برگها و در قاعده آنها به چشم مي‌خورد: با پارچه آغشته به سم حشره‌كش آ??ت را از بين ببريد و يا هر 14 روز يكبار طبق دستور با سم سمپاشي نماييد.

 

برگها رنگ خود را از دست داده و روي آنها لكه‌هايي مشاهده مي‌شوند: حشره آ??ت عامل آن است با سم حشره‌كش ن??وذي موجود در باراز طبق دستور هر دو ه??ته يكبار سمپاشي نماييد تا علايم برطر?? گردند

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بن??شه ا??ریقایی

نام علمی: سنت پولیا، آیونانتا

 

 

saintpaulia- ionantha

 

خانواده:

 

 

ژس??نریاسه
gesneriaceae
به آ??ریقای شرقی (تانزانیا) تعلق دارد. گ??ته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـ??لیا برای آن انتخاب گردید.

 

مقدمه

زادگاه این گل ا??ریقای شرقی است. برگهای سبز مخملی و کرک‌دار و روی
ساقه ??شرده و کوتاه قرار دارند. بن??شه آ??ریقایی نسبت به طول روز بی ت??اوت است و به
همین علت در طول سال گل می‌دهد. رنگ گلها متنوع و به رنگ بن??ش- آبی- قرمز - صورتی
-
س??ید ظاهر می‌شوند. گلها به صورت کم پر و پر پر و پرچمها طلایی و به طرز زیبایی از
وسط گلها بیرون زده‌اند بطوری که تناقض در رنگ پرچمها و گلبرگها گل را به صورت یکی
از زیباترین مینیاتورهای گیاهی در آورده است
.

نیازهای بن??شه آ??ریقایی

در تابستان به نور
کامل احتیاج دارد (گیاه را در معرض مستقیم اشعه آ??تاب قرار ندهید) در زمستان آ??تاب
را تحمل می‌کند
.

نور

 

 

این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آ??تاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آ??تاب محا??ظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بن??شه آ??ریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های ??لورسنت (مهتابی) است??اده كنیم، این لامپ ها باید در ??اصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت است??اده از نور مصنوعی نسبت به نور آ??تاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.

 

 

آبیاری

 

 

در مورد مقدار آب و ??اصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بن??شه آ??ریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و د??عات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.

 

 

بهترین زمان برای آبیاری بن??شه آ??ریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از من??ذ زیر گلدان خارج نشود.

 

 

از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.

 

 

یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بن??شه آ??ریقایی مرسوم شده، است??اده از زیر گلدانی?? گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه من??ذ ك?? گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضا??ی زیر گلدانی را خالی كنید.

 

درتمام طول سال درجه
حرارت مطلوب برای این گیاه 16 درجه سانتی گراد است (در صورتی که رطوبت بالا باشد تا
27
درجه سانتی گراد نیز مقاومت می کند
).

در
??صل بهار و تابستان هر دو ه??ته یکبار گیاه را با
کود مایع
(
جامد محلول در آب) کود دهی
کنید
.

·
خاک مناسب
:
خاک برگ بهترین خاک
است
.

·
تعویض گلدان
:
هر دو سال یکبار در صورت متراکم بودن ریشه ها گلدان را
تعویض نمایید
.

·
تمییز نمودن برگها
:
با بررسی مخصوص برگها را تمییز نمایید. غبارپاشی
نکنید. از مواد براق کننده شیمیایی است??اده نکنید
.

·
تکثیر
:
کاشت بذر در بهار ، گر??تن قلمه برگ در تابستان ، تقسیم بوته در
بهار
.

عوارض و درمان

·
گلها ریز و مت??رق هستند
:
گلهای پژمرده را حذ?? و گیاه را کود دهی
کنید
.

·
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند
:
غبار پاشی در آ??تاب و یا
آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گ??ته
شده انجام گیرد
.

·
گیاه سالم ولی بطور ناگهانی زرد شده است
:
گاز آشپزخانه
و یا
گاز ن??ت
و هوای کثی?? عامل آن است. گیاه را
به هوای مملو از اکسیژن انتقال دهید
.

·
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند
:
هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری
دارد. هرگز غبار پاشی نکنید
.

·
برگها پژمرده و خم می‌شوند
:
هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل
کنید
.

·
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد
:
گیاه را کود دهی نمایید
.

·
گلها ش??ا?? و کمرنگ شده‌اند
:
عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار
پاشی نکنید
.

·
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند
:
آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول
سال ه??ته‌ای دوبار آبیاری کا??ی است
.

·
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است
:
احتیاج به تعویض گلدان دارد
.
گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
.

·
گیاه سالم و گل نمی‌دهد
:
گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال
آینده گلدانها را تعویض نکنید
.

·
برگها رنگ پریده هستند
:
یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد
.
گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید
.

·
برگها سیاه می‌شوند
:
عامل آن است??اده از مواد براق کننده شیمیایی است
.
از آنها است??اده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص است??اده نمایید
.

کاربرد علوم در مورد بن??شه آ??ریقایی

·
تاکسونومی
:
گیاه گل بن??شه آ??ریقایی بر
حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی
در سطح گونه مشخص می‌شود
.

·
مور??ولوژی
:
تنوع ریختی گیاه گل بن??شه
آ??ریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بن??شه آ??ریقایی باعث
می‌شود تا بدانیم که با شرایط مت??اوت در زیستگاههای مختل?? سازگاری این گیاه چگونه
صورت می‌گیرد
.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

·
سیتولوژی
:
به مطالعه درباره رشد – تولید
مثل و ر??تار سلول گیاه بن??شه آ??ریقایی می‌پردازد
.

·
اکولوژی
:
به مطالعه چگونگی سازش گیاه
بن??شه آ??ریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد
.

چگونگی انتقال ص??ات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در
گیاه بن??شه آ??ریقایی بررسی می‌کند
.

زادگاه این گل ا??ریقای شرقی است. برگهای سبز مخملی و کرک‌دار و روی ساقه ??شرده و کوتاه قرار دارند. بن??شه آ??ریقایی نسبت به طول روز بی ت??اوت است و به همین علت در طول سال گل می‌دهد. رنگ گلها متنوع و به رنگ بن??ش- آبی- قرمز - صورتی- س??ید ظاهر می‌شوند. گلها به صورت کم پر و پر پر و پرچمها طلایی و به طرز زیبایی از وسط گلها بیرون زده‌اند بطوری که تناقض در رنگ پرچمها و گلبرگها گل را به صورت یکی از زیباترین مینیاتورهای گیاهی در آورده است.

???تکثیر و ازدیاد :

این گیاه را به دو صورت می توان زیاد کرد :

۱ - بوسیله بذر : برای این منظور گلدان یا جعبه ای را انتخاب کرده مقداری شن در ک?? آن ریخته سپس مقداری خاک سبک روی آن می ریزند و روی خاک را تا ارت??اع حد اقل پنج سانتیمتر با ماسه نرم و شسته رودخانه ای می پوشانند .

آنگاه بذر را روی ماسه می پاشند و به اندازه دو برابر قطر بذر روی آنرا مجددا ماسه نرم میریزند.

روی جعبه یا گلدان را شیشه یا ورقه نایلونی کشیده و در محلی گرم قرار می دهند .

نهال ها پس از پانزده تا بیست روز ظاهر می شوند و پس از اینکه سه تا چهار برگه شدند آنها را به گلدان اصلی منتقل می کنند .

۲ – بوسیله قلمه : برای گر??تن قلمه از برگهای قسمت پائینی بوته یک برگ را با قسمتی از ساقه بوته جدا کرده و آنرا در خاکی که از مخلوط پیت ، خاک برگ ، ماسه شن رودخانه ای به نسبت مساوی شده قرار می دهند و برای اینکه قلمه جوان زخمی نشود ، قبلا ح??ره ای در خاک ایجاد می کنند سپس قلمه را در آن قرار می دهند ( مطابق شکل ) و روی آنرا با ورقه ای نایلونی و یا شیشه می پوشانند .

???مراحل مختل?? قلمه برگ بن??شه آ??ریقایی

برای ریشه دار شدن قلمه ها درجه حرارتی در حدود بیست درجه سانتیگراد احتیاج است و برای آبیاری بهتر است که هر دو یا سه روز یک مرتبه گلدان را در ظر?? آبی قرار داد تا خاک مرطوب گردد و احتیاج به آبیاری از سطح جعبه یا گلدان و برداشتن روکش شیشه ای یا نایلونی ان نباشد .

با این ترتیب پس از پانزده تا بیست روز قلمه ها ریشه دار شده ( مطابق شکل ) و آنرا به گلدان اصلی منتقل می کنند .

 

 

مشخصات ظاهری

 

اندازه گیاه در جنس های مختل?? مت??اوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پپرومیا

 

peperomia

 

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (??ل??لی ها) piperaceae می باشد. دارای گونه های مختل?? و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آ??ریقای جنوبی و آ??ریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید. این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

گینورا gynura aurantiaca
گیاهی است عل??ی از خانواده" کمپوزیته" و زادگاه ان هندوستان " زیبایی ??وق العاده ان به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای بن??ش رنگ روی برگها و ساقه های ان است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی گردد و تماشای ان از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است. نگهداری ان ساده ودر صورت حذ?? هر شش ماه یکبار جوانه های انتهای گیاه حالت پرپشت بخود می گیرد . گلهای ریز زرد رنگ ان کمی بدبوست و به محض مشاهده قبل از بازشدن باید حذ?? گردند.

نیازها:

نور: جهت نمایان شدن بهتر و بیشتر رنگها در برگ احتیاج به نور قوی دارد. پشت پنجره پر نور بهترین مکان است ولی باید مواظب اشعه مستقیم ا??تاب بود.

ابیاری: در تابستان ابیاری روزانه و در زمستان ه??ته یکبار پیشنهاد می گردد.چنانچه درجه حرارت پایین تر از 13 درجه است ابیاری را متوق?? کنید .پس از ابیاری برگها را تکان دهید تا قطرات از روی برگها بریزند.

رطوبت: غبار پاشی ه??ته ای یکبار در تابستان رطوبت مورد نیاز را تامین می نماید

خاک:لیمونی " کمپوست

تکثیر:ریشه دار نمودن قلمه های سبز

 

 

برای دیدن عکس در اندازه اصلی اینجا کلیک کنید . اندازه اصلی 640x480 پیکسل میباشد

3307.jpg

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...