رفتن به مطلب
انجمن پی سی دی
mahlaaa

گرگان

پست های پیشنهاد شده

ارسال شده در (ویرایش شده)

220px-Iran_bastan_18.jpg meydan-basij-2.jpg gorgan.jpg

مربوط به سده ی دوم پیش از میلاد.......... ??لکه ی بسیج گرگان.............. ناهار خوران گرگان

گرگان (که به یونانی هیرکانیا و به عربی جرجان گ??ته می‌شد) یکی از شهرهای مهم ایران در طول تاریخ بوده‌است.داریوش دوم برای مدتی ساتراپ این استان بوده‌است..

این شهر در شمال شرغی کشور ایران واقع است...

گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می‌شد شهری آباد و مهم بود که در نزدیکی گنبد کاووس قرار داشته و اینک ویرانه‌های آن در حوالی امام‌زاده یحیی بن زید قرار دارد. نام گرگان(جرجان) نامی تقلیدی از جرجان قدیم برای استرآباد بود. این شهر دارای ??رودگاهی مرز هوایی است. این ??رودگاه از نظر تعداد پرواز و مسا??ر در شمال ایران دارای رتبه سوم می باشد.

گرگان از شهرهای شمالی ایران است، آب و هوای معتدل دارد، هرچند تابستانهای آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت , بیابان و شوره‌زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود. شهر گرگان و منطقه پیرامونش که از نیمه سال ۱۳۷۶ شمسی \پس از شصت سال تلاش به صورت رسمی به استان گلستان موسوم شده از یکم دی ماه ۱۳۱۱ شمسی به دستور رضا شاه پهلوی تاکنون به نام گرگان و دشت شهرت داشته است.

معنای لغوی استر آباد:

باور اغلب پژوهشگران بر این است که واژه استرآباد از دو ل??ظ «استر» و «آباد» تشکیل شده و استر در زبانهای ایرانی به معنای ستاره و آباد (به معنای) «عمارت» است. در زمان زردشت که ایرانیان ستاره‌ها را مظهر نور مقدس می‌دانسته‌اند، این شهر را بنا کرده به این نام، نامیدند..

همچنین نام این شهر را برگر??ته از نام استر همسر یهودی خشایارشا می‌دانند. خواجه ابوالحسن بیهقی در تاریخ خود از این شهر به ل??ظ استارباد(estarbad) یاد کرده است چنانکه نام کتاب معرو?? دکتر منوچهر ستوده یعنی «از آستارا تا استارباد» برگر??ته از همین نوشتار بیهقی است.

در زبان پهلوی منطقهٔ گرگان را و??رکان یا یا و??هرکانه و در زبان یونانی هیرکانیا (Hyrcania) و در زبان عربی ج??رجان می‌گ??تند.گرگان از مهم‌ترین منطقه‌ها در زمینه پژوهش‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی است. در کتاب مقدس وندیداد اوستا گرگان به عنوان نهمین سرزمین مقدس که اهورامزدا آ??ریده، ذکر شده است.

آثار بدست آمده از تورنگ‌تپه (۱۹ کیلومتری شرق گرگان ??علی) و شاه تپه (۱۶ کیلومتری غرب گرگان ??علی) نشان از حضور و توق?? انسان در حدود ۵۰۰۰ سال قبل و در دوره نوسنگی دارد.

نخستین کاوش‌ها در حدود سال ۱۸۴۱ (میلادی) در زیر تپه‌ای مصنوعی در نزدیک شهر گرگان انجام شد که خزانه معرو?? استراباد در آن کش?? گردید. کارشناسان برخی از اشیای موجود در آن خزانه را که شباهت بسیار با کش??یات تپه حصار دامغان داشته متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد و (نزدیک به ۵ هزار سال پیش) دانسته‌اند.

در پایان سده ۱۹ در محلی به نام خرگوش‌تپه در نزدیکی گرگان امروز (در قسمت شمال شهر) نیز پژوهش‌هایی انجام شد، و در سال ۱۹۳۱ یک گروه آمریکایی از دانشگاه پنسیلوانیا به روستای معرو?? تورنگ‌تپه در ۲۰ کیلومتری شرق گرگان ر??ته و به کاوش و بررسی پرداختند و آثاری ارزشمند از تمدن کهن در این منطقه یا??تند. ۲ سال پس از این در سال ۱۹۳۳، یک گروه باستان‌شناسی سوئدی به منطقه گرگان آمدند و پس از مطالعه حوزه رودخانه قره‌سو یا سیاه آب در شمال گرگان اعلام کردند بیش از ۳۰۰ تپه تاریخی در این منطقه وجود دارد که یکی از آن‌ها شاه‌تپه بزرگ یا اسلام‌تپه است که در ۱۵ کیلومتری شمال غربی گرگان قرار دارد.

در دوره ساسانیان دیوار تدا??عی بزرگی در این منطقه به نام دیوار بزرگ گرگان ساخته شد که توسط باستان شناسان انگلیسی به مار سرخ شهرت یا??ته‌ است.این دیوار بزرگ در سده ۵ میلادی تکمیل شد و بیانگر صنعت پیشر??ته تدا??عی آن دوران است.

ویرایش شده توسط mahlaaa

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

عکس هایی از ناهارخوران گرگان..که شبای پنجشنبه اش انقدر پرهیجانه که تمام شمال رو میزاره تو جیب بغلش:sneaky::sneaky:

مردم گرگان منتظرن که تو ایران یه ات??اقی بی??ته...((حالا از قهرمانی یه تیم بگیر تا اتخابات و یا هرچیز دیگه))...اونوقت به ساعت نکشیده میبینی همه گاز ماشینا رو گر??تن برن ناهارخوران:icon_346[1]:

خداییش از لحاظ پایه بودن مردم گرگان تو کل ایران نمیشه نظیرش رو پیدا کرد....میتونین امتحان کنین...یه ات??اق کوچیک تو ایران ممکنه ناهارخوران رو بترکونه...:icon_346[1]:

gorgan.jpg golestaan.jpg

15069_1197799108.jpg naharkhoran.JPG

لینک به ارسال

ناهار خوران در زمستان:

nahar1508556391_n.jpg

لینک به ارسال

درمورد این که منتظر اینن که برن ناهار خوران 100%باهات موا??قم.بعضیا برای این که برن ناهار خوران مسا??رت میرن گرگان

لینک به ارسال

جنگل ناهار خوران در پاییز:

patugh.jpg

L00956337331.jpg

روستای زیارت گرگان(((البته این رو شخصا اعلام میکنم که مسولین با بی توجهی و برای منا??ع خودشون اونجا رو به گند کشیدن...متاس??انه این روستای تاریخی رو تبدیل به شهری با انواع مختل?? ویلاها در سایز های مت??اوت و چشم اندازهای گوناگون و هم چنین رستوران و کا??ی شاپ و آسمون خراش و خلاصه هرچیزی که ??کرشو بکنین کردن....یه روز خودم میرم میزنم تو دهن این مسول بی غیرتی که داره با مجوز خونه سازی دادن تو این روستا,آثار تاریخیش رو به باد میده...خدا خیرش نده))

69e44955243534aa5df50fcc54a35983.jpg

لینک به ارسال

تپه ی هزار پیچ گرگان:

hezarpich.JPG

جنگل النگ دره ی گرگان که در نزدیکیه ناهارخورانه:

27908104.jpg

27907700.jpg

پارک شهر گرگان در کـــــــــــاخ:

13466863212.jpg

لینک به ارسال

خوش به حالتون بیا تهران هوای گرگان عمرا به هوای الوده تهران برسه یه لذتی داره هوای تهران مخصوصا وقتی تو تونل وسط ترا??یک ن??س بکشی اصلا مست میشی از هوای تهران:78:

لینک به ارسال

و باز هم ??لکه ی بسیج گرگان:

images?q=tbn:ANd9GcQb6T6bJGp2wdOhJOO35e1TSHqfUgw1z5ecinxdhv9ZUS-jVdC7WA

1348339945850819_large.jpg

لینک به ارسال

مطمئنی اون جا گرگانه؟؟؟؟عین خارجه

لینک به ارسال

عکس های خیره کننده از گرگان:

7_8809091485_L600.jpg

جاهای دیدنیه بیشتری هم هست ولی من ??علا چون وقتش رو ندارم بیشتر از ناهار خوران و زیارت و ??لکه ی بسیج گذاشتم...بعضی مناطق گرگان واقعا یه نقش بی نطیر از طبیعتن....ایشالله 15 تیر که بعد از امتحانام برگشتم بیشتر عکس میزارم....

لینک به ارسال

یکم عکس از هوای تهران میزارم منم

لینک به ارسال
خوش به حالتون بیا تهران هوای گرگان عمرا به هوای الوده تهران برسه یه لذتی داره هوای تهران مخصوصا وقتی تو تونل وسط ترا??یک ن??س بکشی اصلا مست میشی از هوای تهران:78:

:icon_346[1]::icon_346[1]::icon_346[1]:

من وقتی تهران میام احساس میکنم از جو کره خارج شدم...لامصب نمیشه داخل شهرش دو تا ن??س عمیق کشید...به اولی نرسیده سر??ه ات میگیره...??کر کنم 3 روز بمونم کارم به بیمارستان بکشه:icon_346[1]:

لینک به ارسال
مطمئنی اون جا گرگانه؟؟؟؟عین خارجه

??لکه ی بسیج رو میگی؟:icon_346[1]: آره والا...از همه ی ایناش بگذریم یه پارک کودک کوچولو هم داره...من نمیدونم چرا هر وقت میبینمش از خود بی خود میشم...با اینکه با جاهای دیگه ??رقی نداره ولی بدجور به آدم چشمک میزنه..مخصوصا اینکه کمتر توی دید مردمی..:icon_346[1]:

ولی خب اگه میخوای خارج کشور شمال رو ببینی باید بری ناهار خوران...آزادی....مخصوصا شبای پنج شنبه...اونم نص?? شب....وای به روزی که یه ات??اقی مهمی هم بی??ته...رقص و آهنگ و دستی کشی هم اضا??ه میشه..البته دستی کشی یکی از عادتای پنج شنبه شبای مردم گرگانه....

لینک به ارسال
:icon_346[1]::icon_346[1]::icon_346[1]:

من وقتی تهران میام احساس میکنم از جو کره خارج شدم...لامصب نمیشه داخل شهرش دو تا ن??س عمیق کشید...به اولی نرسیده سر??ه ات میگیره...??کر کنم 3 روز بمونم کارم به بیمارستان بکشه:icon_346[1]:

نه بابا این قدر اکسیژن زیاده که قاطی می کنی وای خدا اگه تو ترا??یکش 2 ساعت وای سی مست میشی یه لذتی داره الان منم زیبایی هاش رو میزارم:icon_346[1]:

لینک به ارسال
نه بابا این قدر اکسیژن زیاده که قاطی می کنی وای خدا اگه تو ترا??یکش 2 ساعت وای سی مست میشی یه لذتی داره الان منم زیبایی هاش رو میزارم:icon_346[1]:

اکسیژنش ??قط یه خورده قاطی داره..باید از صا??ی ردش کنن:icon_346[1]:ترا??یکش حتما یه نسبتی با مشروب داره...کجا میزاری؟تو قسمت تهران؟

لینک به ارسال

اره اون جا الان میزارم

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• جدید...